Sitemap Poland English Slovak
Band Blues Outsider
Click for MP3 Player
Популярне
35. Braniccy...
Published: 28.03.2018Biala Cerkiew - Jurjew, Bialacerkiew, Bialocerkiew, Bilaja Cerkow, Bielaja Cerkow
   Zalozyl ja bowiem w 1032 roku, jako obronny gród Juriew, ksiaze kijowski Jaroslaw Madry aby bronil stolicy Rusi przed najazdami koczowników. W 1050 wzniósl w niej cerkiew z blialej brzozy i wedlug legendy to ona dala nazwe miastu. Wspomniana jednak w dokumentach po raz pierwszy dopiero w 1334.

KG DMYTRO ANTONIUK
tekst i zdjecia

    Rodzina Branickich znana jest od wieku XV i pochodzila z Rusi Czerwonej. Za protoplaste rodu uwazany jest Jan herbu Golobok. W wiekach pózniejszych ród podzielil sie na dwie galezie, pieczetujace sie herbami Gryf i Korczak. Najbardziej znanym przedstawicielem pierwszej linii byl hetman wielki koronny Jan Klemens Branicki - zalozyciel Bialegostoku. Ta linia niestety wygasla pod koniec XVIII, a wówczas wzeszla gwiazda linii herbu Korczak. Dzieki udanemu mariazowi Franciszka Ksawerego Branickiego z Aleksandra Engelhard (prawdopodobnie córka Katarzyny II i Potiomkina) i udzialowi w konfederacji Targowickiej otrzymal on nieprawdopodobnie olbrzymia ilosc gruntów na Ziemi Kijowskiej, Wolyniu, a nawet na Krymie. Stolica tych Branickich byla Biala Cerkiew, która swoje dzisiejsze stare miasto calkowicie im zawdziecza.

    Wzorujac sie na Stanislawie Potockim, Branicki zaklada dla swej malzonki w Bialej Cerkwi wspanialy park i nazywa go jej imieniem - Aleksandria. Okrazone parkiem, staly tam letnie rezydencje rodu. Zima Braniccy przenosili sie do miasta do zabudowan, stojacych obok kosciola sw. Jana Chrzciciela (kosciól sluzy dzis jako sala organowa, w niedziele zas odprawiane sa tam nabozenstwa).


Читать еще...35a. Ogrody ozdobne Branickich...
Published: 26.03.2018

Biala Cerkiew
Aleksandria
- Олександрія, Ołeksandrija
W ogrodach Aleksandria
Autor i photo Cezary Rudzinski
   Dendropark, jak nazywaja go Ukraincy, zalozony zostal w latach 1793-99 przez wspominana zone pierwszego wlasciciela Bialej Cerkwi z rodu Branickich - Aleksandre na podmiejskim uroczysku nad rzeczka Ros.

KG Dmytro Antoniuk
   Istnieje obiegowa opinia, ze najladniejszym parkiem na Ukrainie jest „Zofiówka” w Humaniu. Jednak mozna zmienic zdanie, gdy odwiedzi sie „Aleksandrie” w Bialej Cerkwi.
photo Zakapior


W romantycznym parku, zgodnie z prawami epoki, nie moglo oczywiscie zabraknac ruin, wodospadu, wielu budynków oraz rzezb. Wiec je zbudowano lub postawiono.

Читать еще...Naszyjnik szmaragdowych gór i turkusowych jezior...
Published: 25.02.2018Park Narodowy „Beskidy Skolskie”,
Сколівські Бескиди, Skoliwśki Beskydy,
-
powstał na bazie istniejących od 1983 roku: Skolskiego Rezerwatu Leśnego i Parków Krajobrazowych „Zelemeń” oraz „Majdan”, które utworzono w celu ochrony bukowych oraz jodłowo-bukowych kompleksów leśnych. Na terenie Parku znajduje się dostępny do zwiedzania państwowy historyczno-kulturowy rezerwat „Tustań”. W 2010 roku na teren parku przywieziono częściowo z Polski oraz Hiszpanii stado Żubrów Europejskich w celu osiedlenia zwierząt na terenie parku. Stado obecnie liczy 20 osobników oraz wykazuje gotowość do prokreacji (rozmnażania się), co świadczy o aklimatyzacji zwierząt.
   Należy do jednych z najlepszych miejsc przeznaczonych dla wypoczynku na terenie Ukrainy, niedaleko Parku znajdują się znane ukraińskie uzdrowiska takie jak Schydnycia, Skole, Sławsk. Przez teren Parku płynie 2 rzeki - Stryj i Opór co daje możliwość uprawiania sportów wodnych.
Również klimat sprzyja rozwoju sportów zimowych.
    Jeżeli postanowicie odwiedzić te strony to będziecie mieli możliwość nie tylko odpocząć ale i podreperować zdrowie. W 1970 na terenie miasta - uzdrowiska Schydnycia odkryto źródła wody mineralnej, mające właściwości lecznicze. Ogółem na terenie Parku znajduje się 30 takich źródeł, dzięki czemu był możliwy rozwój szerokiego wachlarza usług noclegowych, rekreacyjnych i leczniczych.
photo Wasyl Banderycz, Wasyl Pyndrak, Juriy Chernets

Читать еще...
Реклама