Sitemap Poland English Slovak
Turystyka we Lwowie
Популярне
17. Wyznania prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego...
Published: 10.02.2015

Historia
   W 1873 do Lwowa przybyły siostry Franciszkanki Najświętszego Sakramentu. Po otrzymaniu pozwolenia od austriackiego Ministerstwa Wyznań Religijnych i błogosławieństwa od papieża Piusa IX, osiedliły się przy ówczesnej ul. Kurkowej 41 (obecnie ul. M. Łysenki).
   W latach 1877-1888 siostry wybudowały klasztor i kościół według projektu i pod kierownictwem prof. Juliana Zachariewicza. Kościół znajdował się w centrum kompleksu a po jego wschodniej i zachodniej stronie wznosiły się dwa skrzydła klasztoru. Cały zespół zbudowano w stylu neoromańskim z czerwonej i żółtej cegły i pozostawiono nietynkowany. Wnętrza były zdobione w stylu neoromańskim z dodatkiem eklektyzmu. Wolno stojący ołtarz główny zaprojektował prof. Leonard Marconi, zaś wykonała z marmuru firma Leopolda Schimsera ze Lwowa. Witraże wykonała firma Franza Mayera z Monachum.
   Po 1945 zespół kościelno-klasztorny zamknięto. W klasztorze umieszczono oddział zakaźny szpitala klinicznego.
   W 1991 nieczynny kościół został przekazany Ukraińskiemu Kościołowi Prawosławnemu Patriarchatu Kijowskiego (Українська Православна Церква Київського Патрiархату) a lewym skrzydle byłego klasztoru otworzono prawosławne seminarium duchowne.

Photo...
PropozycjeMuzeum architektury ludowej i zycia codziennego we Lwowie