Sitemap Poland English Slovak
Turystyka we Lwowie
Популярне
Sztuka
Published: 20.10.2013   W 1944 władze radzieckie powołały do istnienia Akademię Sztuk Pięknych, której rektorem był Wasyl Kryczewski. W 1946 ówczesne władze postanowiły rozszerzyć funkcjonujące we  Lwowie szkolnictwo artystyczne, na terenach dawnej Rzeczypospolitej Polski brakowało ukraińskich specjalistów w dziedzinie sztuki stosowanej, dekoratorów. Początkowo powstały wydziały tkaniny artystycznej, ceramiki artystycznej, rzeźby i sztuki w drewnie, rzeźbiarstwa i malarstwa. Metodykę nauki oparto na ludowej tradycji i lokalnej sztuki tworzenia, a równocześnie stosując najnowsze osiągnięcia europejskiego szkolnictwa artystycznego i sztuki. Do wykładanych przedmiotów przez lata dodano projektowanie graficzne, artystyczne środki reklamowe, malarstwo monumentalne, sztuk metaloplastycznych, projektowania wnętrz, projektowania mebli, nowych technik tkanin artystycznych oraz szkła artystycznego.
   W 1994 dotychczasowy Państwowy Lwowski Instytut Sztuki Stosowanej i Dekoracyjnej przekształcono w Lwowską Narodową Akademię Sztuki.

Architektura
   Budynek jest trzypietrowy, ceglany, tynkowany, o wydluzonym asymetrycznym planie, fasada wychodzi na pólnocna strone ul. Ormianskiej.
    Centralna czesc fasady, rozczlonkowana pilastrami, oddzielona jest od dolnej kondygnacji fasady balkonem, od górnej - dekoracyjnym fryzem. Prostokatne okna ujete sa w surowe klasycystyczne obramowania. Parter zdobiony jest rustyka, wejscie znajduje sie po prawej stronie budynku. Fasada zakonczona jest rozbudowanym profilowanym gzymsem.
   Historyczna nazwa budynku zwiazana jest z tematyka reliefów zdobiacych kamienice. Kompleks dekoracji, datowany na 1882 rok, sklada sie z grupy plaskorzezb „Cztery pory roku” pod oknami drugiego pietra oraz fryz „Znaki zodiaku” pod trzecim pietrem (dluta H. Krasuckiego). Gzyms zdobiony jest dekoracja stiukowa.


Photo...
PropozycjeMuzeum architektury ludowej i zycia codziennego we Lwowie