Sitemap Poland English Slovak
Меню
Turystyka we Lwowie
Популярне
Cieniom lwowskich przodkow...
Published: 15.12.2014

"Litania na ziemi lwowskiej"

 ... Spójrzcie Matki w cierpieniu zaprawne
Ile kości i łez po wygnańcach
I mąk ile Ojczyzny nam strzeże!
Pozwołujcie chorągwie swe dawne
Śród jałowców podolskich na szańcach,...

dr hab. Stanisław Zaborniak

   
Lwów został założony około 1250 przez księcia
Daniela Halickiego, wywodzącego się z dynastii Rurykowiczów, który nazwał miasto Lwowem na cześć swojego syna Lwa.
Lew Halicki po śmierci ojca przeniósł do Lwowa stolicę
Rusi Halicko - Włodzimierskiej.
W 1340 po śmierci
Bolesława Jerzego II miasto, na podstawie umowy podpisanej dwa lata wcześniej, przeszło pod berło króla Polski. W 1350 książę litewski Lubart w czasie napadu zniszczył Lwów.
W 1356
Kazimierz Wielki lokował miasto na prawie magdeburskim. Ludwik Węgierski przyłączył Ruś Halicką wraz ze Lwowem do Węgier w 1370. Rządy namiestnicze sprawował tam w imieniu króla, książe Władysław Opolczyk. Po jego śmierci w 1379 rządzili tu starostowie węgierscy. W 1387 usunęła ich królowa Jadwiga Andegaweńska, która ostatecznie przyłączyła Rus Czerwoną do Korony.
    W 1412 miasto stało się siedzibą
metropolity łacińskiego. Podobnie jak Kraków czy Gdańsk, Lwów był miastem królewskim i posiadał dla Rzeczypospolitej wielkie znaczenie obronne i ekonomiczne. Prawo składu nadane w 1444 i korzystne położenie na kupieckim szlaku bałtyckim i czarnomorskim spowodowały wzrost bogactwa mieszczan i bujny rozkwit miasta, co znajdowało swój wyraz między innymi w budowanych od średniowiecza okazałych budowlach obronnych, sakralnych i świeckich oraz w rozwoju nauki, kultury i sztuki. Miasto zamieszkane było przez przedstawicieli różnych nacji i religii (Polacy, Żydzi, Rusini, Ormianie, Wołosi, Węgrzy, Niemcy, Tatarzy i inni), którzy z reguły polonizowali się już w drugim pokoleniu, zachowując przy tym swoje obyczaje i religie. Lwów był jedynym miastem w świecie posiadającym trzy katolickie arcybiskupstwa różnych obrządków: łacińskiego, ormiańskiego i greckokatolickiego.

...... do apteki Pod Zlota Gwiazda we Lwowie
Published: 15.11.2013

Ropa zamiast spirytusu...

KG Opracowal Krzysztof SZYMANSKI
zdjecia archiwalne

    Nie jest to reklama nowej kuracji antyalkoholowej
, ani apel o zdrowy tryb zycia. Po prostu zbiegly sie niektóre rocznice, o których warto przypomniec, tym bardziej, ze zwiazane sa ze Lwowem. Jak zawsze w dziejach ludzkosci bywalo, wielkie odkrycia rodzily sie niejako przypadkiem. Tak bylo z Archimedesem, który w czasie kapieli odkryl, ze woda go wypiera. Tak bylo i z Newtonem, który po nabiciu guza jablkiem odkryl prawo grawitacji.
   W naszym przypadku odkrycie bylo podyktowane zadza zysku.
Nie przez odkrywce, a przez zleceniodawce.

...Wyjatkowo duza liczbe aptek w owym czasie posiadal Lviv...
Published: 15.10.2013

APTEKI W GALICJI OKOLO ROKU 1772

(Wedlug Wladyslawa Szumowskiego (*) –
„Galicya pod wzgledem medycznym za Jedrzeja Krupinskiego pierwszego protomedyka 1772-1783").

Lidia Maria Czyz
Oddzial Rzeszowski
Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego


    Galicja i Lodomeria – ta nostalgiczna odnosi sie przede wszystkim do ziem, które Rzeczpospolita utracila juz w wyniku pierwszego rozbioru Polski, w roku 1772. Argumentem Austrii, uzasadniajacym niejako ów zabór, bylo panowanie w XIII wieku króla wegierskiego Kolomana nad ruskimi ksiestwami halickim i wlodzimierskim (lacinskie Galatia et Lodomeria), z czego wynikaloby, ze cesarz austriacki jako spadkobierca królestwa Wegier ma do tych ziem niezbywalne prawo.

    „... Dan w miescie Naszym Wiedniu, dnia 11 wrzesnia, roku Panskiego 1772, królestw Naszych 32... Uniwersal. My, Maria Teresa z Laski Bozej Cesarzowa Rzymska etc ... ten kraj, jako czastke Naszym prawom powinna, wojsku naszemu objac kazalismy, który w nastepujacych granicach zawiera sie: prawy Wisly brzeg od ksiestwa slaskiego powyzej Sandomierza az dotad, gdzie sie z Sanem laczy; stamtad postepujac przez Frampol ku Zamosciowi i Hrubieszowowi az do rzeki Bugu; potem poza Bugiem wedle wasciwych granic Czerwonej Rusi, skad sie Wolyn i Podole dziela, aa do granic Zbaraza; stamtad prosto do Dniestru, z mala czastka Podola, która potokiem Podorcze zwanym przerzyna sie, gdzie Dniestr wpada, na koniec granice, które Pokucie od Moldawii odgraniczaja. ... ”(**).

...Skansen we Lwowie...
Published: 15.11.2012


photo Malanowicz, Jurek Owczaruk
opracowal Bohdan ZHUKIEWICZ

http://eu.pogranicze.eu/index.php?categoryid=39

Muzeum Architektury Ludowej i Zycia Wiejskiego

   Skanzen pod otwartym niebem we Lwowie zaczeto tworzyc w roku 1971. Dzis w ekspozycji mozna ogladac 120 zabytków ludowej architektury  zachodnich regionów Ukrainy. Oprócz tego w stalej ekspozycji oraz magazynach muzeum przechowuje sie okolo 20 tysiecy przedmiotów zwiazanych z zyciem codziennym, gospodarstwem, jak równiez okazy sztuki ludowej. Muzeum zajmuje powierzchnie okolo 50 ha w pólnocno-wschodniej czesci miasta, w malowniczym Szewczenkowskim Gaju na Kaiser-waldzie. Ekspozycja jest zorganizowana wedlug podzialów etnograficznych. W muzeum stworzono szereg mikro-wiosek, kazda z nich liczy 15-20 obiektów architektury ludowej. W budynkach mieszkalnych i gospodarskich pokazane sa przedmioty domowego uzytku, odziez, narzedzia rolnicze i rzemieslnicze, srodki transportu. Cerkwie, dzwonnice i kapliczki. Jest Bojkowska chata z 1860 roku, odpowiednio urzadzone wnetrza.

Cerkiew sw. Mikolaja
na Kajzerwaldzie1
- ze wsi Krywki jest cennym zabytkiem architektury drewnianej szkoly bojkowskiej, zbudowanym we wsi Krywki (obecnie rejon Turka) w 1763 roku, pózniej zas przeniesionym na teren muzeum architektury ludowej (1930).
Architektura

   Cerkiew jest drewniana trójdzielna, z kwadratowymi zrebami babinca, nawy i apsydy. Ma trzy szczyty zwienczone wiezyczkami, kazdy z czteroma zalomami. Nad babincem miesci sie galeria dzwonnicy. Wokól cerkwi biegnie kryta galeria wsparta na rzezbionych kroksztynach, drzwi glównego wejscia równiez zdobione sa rzezbieniami.
   Wnetrze dekoruje rzezbiony luk miedzy babincem i nawa. W cerkwi znajduje sie ikonostas datowany na XVIII wiek.


...... ratujemy zabytki... skansen we Lwowie...
Published: 15.09.2012


W muzeum Architektury i Budownictwa Ludowego...
KG
Konstanty CZAWAGA
tekst i zdjecia


Jazlowczyk
Pierwszy kosciól w skansenie we Lwowie.
   Muzeum Architektury i Budownictwa Ludowego we Lwowie odbylo sie uroczyste otwarcie i poswiecenie drewnianego kosciola przeniesionego z miejscowosci Jazlowczyk kolo Brodów. Niszczejacy kosciól przeniesiono do Lwo­wa, gdzie zostal odrestaurowany na koszt Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodo­wego Rzeczypospolitej Ppolski w ramach programu „Dziedzictwo przeszlosci fundamentem przyszlosci”.Jazlowczyk

    1996 ̳ ’ ’ - ( , ), (« »).

...Parki...
Published: 10.07.2011

Bohdan Zhukiewicz

Park Stryjski

ul. Stryjska
   Jeden z najstarszych i najladniejszych parków Lwowa, zabytek sztuki parkowo - ogrodowej o znaczeniu ogólnonarodowym, zajmuje znaczace miejsce po znajdujacym sie w miejscowosci Zofiówka slynnym parku rejonu halickiego. Projekt planowania parku w strefie lasoparkowej opracowal w latach 1876-1877 doswiadczony ogrodnik Arnold Rering. W 1879 rozpoczeto uporzadkowanie parku, zniesiono stary cmentarz Stryjski, na miejscu którego pojawila sie aleja grabowa, sztuczne jeziorko. Dolina teraz jest najbardziej zagospodarowana strefa. Wejscie do parku przez pieciofilarowy koryncki luk (architekt H. Szwecki-Winiecki, 1952). Przed stawem z labedziami oraz posagiem nimfy (rzezbiarz J. Motyka) rosnie wierzba (od roku 1961), przywieziona ze stepów kazachskich.


photo Sasza

...Lviv olsniony niebiosami...
Published: 10.06.2011

Vasyl Pylypyuk
   Kroniki Lwowa biora swój poczatek od pierwszej pisemnej wzmianki o miescie, a to okres lat 1247-1248. Jednak oczywistym jest fakt, ze ta data jest swiadectwem tego, ze Lwów juz istnial i mial nazwe. Wiec miasto bierze swój poczatek na kilka lat wczesniej. Archeolodzy równiez sa tego samego zdania, ale dokladnie nie wiemy w jaki sposób prowadzili swoje zycie starozytni mieszkancy Lwowa, jakim jezykiem poslugiwali sie, a sa wiadome okolicznosci zalozenia miasta - jednej z forpoczt panstwa Galicko - Wolynskiego w systemie obrony przed napadami wojsk Zlotej Hordy.
    A to jest najwazniejsze - rozwój miasta w okresie panowania jego ksiazat, króla Jerzego syna Lwa, jego synów, a takze - to, jak utrwalalo sie panstwo na przestrzeni ziem slowianskich i ksztaltowalo zycie, jak kwitlo miasto, które w pisemnym swiadectwie arcybiskupa Ormianskiego Kosciola Apostolskiego katolikosa Mespona I bylo nazwane - najbardziej blogoslawiona Matka Miast, która chroni Bóg-. A to juz nie tylko wyznanie miasta, jego ocena i zamilowanie, a takze utrwalenie jego dalszego losu - byc królestwem, walczyc o swoja niepodleglosc, chronic swój jezyk, religie. I w tej walce ksztaltowac swoje panstwo - Rus Galicka, jej kulture, chronic swoistosc zycia i wyszukane sposoby prowadzenia gospodarstwa, zarzadzania panstwem. Wiec, Rus od dawna byla znana ze swojej tolerancji - na niej osiadali uciekinierzy z ziemi i krajów sasiednich.
    Kiedy w warunkach narodowej religii, zycie doszlo do momentu krytycznego, w kraju i w jego centrum - Lwowie, przejawem zywotnosci stalo sie zalozenie bractw, szkól oraz drukarni, podniesienie koscielnego ruchu edukacyjnego. Wszystko to bylo skierowane na wychowanie swiadomosci, patriotyzmu, na ksztaltowanie obroncy swojej ziemi, swiadomego obywatela.
   I tak w ciagu wieków walka o niepodlegosc, o wolny sposób zycia we Lwowie, wychowuje od dawnych czasów i odzwierciedla sie w wygladzie miasta, w jego zabytkach, szczególnie - swiatyniach, w otaczajacej przyrodzie, w charakterze ludzi, programujac przyszlosc Lwowian ich osobowosc, uswiadamia role i miejsce Lwowa na swiecie.
   Tutaj w ciagu wieków nagromadzono wiele skarbów, wytworzonych przez utalentowanych ludzi, miasto, swiatynie, budynki, z odbitymi na nich stylowymi cechami epok.

Lviv z Wiezy.
   Podglad na miasto z wysokosci - hojnie dodaje uroku.

"Wysoki Zamek" - góra i miejsce do ogladania panoramy miasta.
   Droga, wijaca sie serpentyna prowadzi dookola góry na sam wierzcholek, skad widac caly Lwów. Sam zamek nie zachowal sie, bowiem utracil swoje warowne przeznaczenie. W roku 1701 twierdze latwo podbili i zburzyli zolnierze Karola XII. Po tym zamek wiecej nie byl odnawiany.
   Wielki kopiec zostal usypany w latach 1869-1900 na czesc Unii Lubelskiej - (ma wysokosc 413 m nad poziomem morza). Pózniej tutaj urzadzono placyk dla podziwiania Miasta.

Opracowali, photo, (Paweł Rut, Sasza Aleksander Borovkov, Zakapior, Bohdan Zhukiewicz)Plac Rynek z wieza Ratusza - serce Lwowa.
Palac Korniakta - Palac Królewski,
(1580 architekt Piotr Barbona i Pawel Rzymianin).
pl. Rynek, No 6
Czarna kamienica - Muzeum Historyczne,
Kamienica jest jednym z najbardziej znanych zabytków Lwowa.
Kosciól oo. Jezuitów,
- obecnie cerkiew sw. Piotra i Pawla (1601-1636).
ul. Teatraln, 11
Cerkiew (dawniej Woloska) Uspienska (Zasniecia Najswietszej Panny Marii) wieza Korniakta, kaplica Trzech Swietych.
 - oraz przylegajaca do niej kaplica sa dzielem renesansowych mistrzów. Swiatynie wzniesiono w poczatkach XVII wieku. Wnetrze nie jest jednolite stylowo, laczy renesansowa bryle (ozdobiona kasetonami kopula) z barokowym ikonostasem i modernistycznymi witrazami.
   Cerkiew nalezy do prawoslawnych, jest czynna wylacznie w czasie nabozenstw.

Swiatynia Swietej Eucharystii,
- byly kosciól Dominikanski.
Cerkiew Przemienienia Pańskiego (1875-1898).
Cerkiew sw. Andrzeja,
- byly kosciól i klasztor Bernardynów.
 - kosciól powstal jako renesansowy w I polowie XVII wieku, jednak jego wnetrze przerobiono w stylu baroku na fali kontrreformacji. Na sklepieniu znajduje sie monumentalne malowidlo Apoteoza sw. Franciszka, namalowane przez jednego z braci zakonnych. To najbogatszy pod wzgledem dekoracji kosciól we Lwowie. Oltarz w swiatyni jest dwustronny, po jego drugiej stronie, w prezbiterium mozna odprawiac kameralne msze, tam tez znajduja sie pieknie rzezbione XVII. lawy-stalle i sarkofag sw. Jana z Dukli.
   Kosciól w tej chwili jest cerkwia greckokatolicka, nalezy do Bazylianów (Bernardynów).
Narodowy Akademiczny Teatr Opery i Baletu,
- imienia Salomei Kruszelnickiej.
al. Swobody, 28

Arsenal Miejski.
ul. Podwalna,5...Lviv turystycznie...
Published: 10.05.2011

Lwów

http://eu.pogranicze.eu/index.php?categoryid=39

Leopolis, Leo vivitas, Lemberg, Lvov
, Lviv... 
Tyle róznych fonetycznie nazw mialo to miasto.

   Wszystkie one zawieraja jednak ten sam rdzen i wyraznie wskazuja na pochodzenie nazwy miasta, która pochodzi od imienia ksiecia Ruskiego - Lwa.
 
    Dziewietnastowieczna historiografia w jego osobie upatrywala zalozyciela "grodu nad Peltwia", jednakze wspólczesne badania przypisuja zalozenie grodu ojcu Lwa, ksieciu Danilo (Daniel). W przyblizeniu podaje sie date powstania Lwowa przypadajaca okolo roku 1240. W owych czasach Daniel byl jednym z najpotezniejszych ksiazat ruskich. Warto przy tym wspomniec, iz to on jako jedyny z ksiazat ruskich byl koronowany na króla w obrzadku lacinskim i mialo to miejsce w Drohiczynie nad Bugiem. 
    Lwów mial byc jednym z grodów obronnych zachodniej czesci Ksiestwa halicko - wlodzimierskiego. Polozenie grodu wydawalo sie korzystne tylko ze wzgledów obronnych, gdyz lezal na wzgórzu. Powaznym problemem bylo natomiast zaopatrzenie grodu w wode.

*Muzeum Etnografii i Sztuki Stosowanej
aleja Swobody, 15
     Architekt J. Zacharewicz, 1891 rok (budynek zbudowany dla Galicyjskiej Kasy Oszczednosciowej). Cokól budynku i fasada - kamienna rustyka, cegla polichromowana, majolika, metal kuty. Portal na rogu budynku, laczacy dwa skrzydla - naroznej pólcylindrycznej objetosci, uwienczony kopula miedziano - dachówkowa i attyka z rzezba autorstwa L. Markoniego „Oszczednosc”. We wnetrzu rzezba „Fortuna” (autor J. Markowski).

*Narodowe Muzeum imienia Andreja Szeptyckiego
aleja Swobody, 20
*Lwowska Obwodowa Filharmonia
ul. Czajkowskiego, 7
*Glówny Dworzec Kolejowy
pl. Dworcowy, 1
*Cytadela
ul. Hrabowskoho, 11

opracowal; Aleksander Borovkov, Bohdan Zhukiewicz
fot. Pawel Rut, Jurek Owczaruk, Jurek Jaremczuk, Janusz Kurasz, Rodryg Bazylewski, Genya Savilov, Mieczyslaw Kowal, (sasza, bo, zakapior)

...Palace
Published: 10.04.2011

*Onegdaj Ossolineum,
Lwowska Narodowa Naukowa Biblioteka
imienia Wasyla Stefanya AN Ukrainy
ul. Stefanyka (dawniej Ossoliskich, 3)
   Plan opracowal w latach 1817-1819 wiedenski architekt P. Nobile, ale pózniej plan ulegl zmianom i byl uproszczony przez inzyniera J. Bema, który w latach 1827-1830 kontynuowal prace budowlane. Ukonczenie tych prac odbylo sie w 1851 roku pod kierownictwem P. Zalzmana, F. Baumana i W. Szmidta. Obiekt - to jedno z najlepszych wzorców klasycyzmu we Lwowie.
    Zasluzony dla polskiej nauki i kultury Instytut (do 1939 roku) laczyl w sobie Biblioteke, Wydawnictwo i Muzeum Ksiazat Lubomirskich, ufundowany dla Narodu Polskiego w 1817 przez Józefa Maksymiliana Ossolinskiego, otwarty w 1827 we Lwowie.
   Byl jednym z najwazniejszych osrodków kultury polskiej, o czym decydowaly przede wszystkim niezwykle bogate zbiory biblioteczne, pod wzgledem wartosci drugie w kraju po Bibliotece Jagiellonskiej. Zródlem utrzymania palacu staly sie dochody z majatków ziemskich fundatora, zarzadzanych przez dozywotnich kuratorów.
   Po wysiedleniu Polaków ze Lwowa i odlaczeniu miasta od Polski w 1945 Ossolineum zostalo przeniesione do Wroclawia, gdzie znajduje sie do dzisiaj. W gmachu obecnego Ossolineum przed II wojna swiatowa miescilo sie gimnazjum katolickie sw. Macieja.
Zaklad Narodowy im. Ossolinskich
    W 1995 Sejm Rzeczypospolitej Polski restytuowal fundacje Zaklad Narodowy imienia Ossolinskich, w 1997 ponownie utworzono Muzeum Ksiazat Lubomirskich. W 2012 upadlosc oglosilo wydawnictwo Ossolineum, wydawca miedzy innymi serii "Biblioteka Narodowa".
   Wyróznienie zostalo przyznane za 190 lat pozyskiwania i gromadzenia najcenniejszych archiwalnych i bibliofilskich pozycji o wybitnym znaczeniu dla polskiej kultury.

*Palace Lubomirskich;
Lwowska Galeria Sztuki
ul. Stefanyka, 3
Palac w Rynku,


*Palac Potockich
Rezydencja prezydenta Ukrainy, Lwowska Galeria Sztuki

ul. Kopernika, 15
* Palace Dzieduszyckich;
ul. Kurkowa, 15-17
Państwowe Muzeum Przyrodnicze

ul. Teatralna, 18

*Palac Bielskich


*Kamienica (Korniakta) Królewska - Palac Królewski,
Rynek, 5

- renesansowa kamienica na lwowskim Rynku
pod numerem 6, zbudowana w 1580 roku dla greckiego kupca Konstantego Korniakta, pózniej w posiadaniu Jakuba Sobieskiego, a po jego smierci - króla Jana III Sobieskiego, który przebudowal ja na palacowa rezydencje z okazalymi komnatami i sala audiencjonalna.
Arkadowy dziedziniec.
    Kamienica zostala wybudowana na fundamentach dwóch wczesniejszych gotyckich kamienic, jakie staly w tym miejscu w XV wieku. Konstanty Korniakt, na mocy dekretu Stefana Batorego, otrzymal przywilej wybudowania podwójnie szerokiej kamienicy. Wejscie zdobi bogaty portal. Wewnatrz znajduje sie arkadowy dziedziniec (kamienice zwano od przebudowy "Malym Wersalem"), a elewacje wienczy attyka, w której umieszczono figury przedstawiajace postac króla w koronie i orszak zbrojnych rycerzy.
   W 1634 przelezal tutaj miesiac chory na ospe Wladyslaw IV.
   21 grudnia 1686 roku król Jan III Sobieski zaprzysiagl tutaj traktat pokojowy Rzeczypospolitej z Rosja (tak zwany traktat Grzymultowskiego). W kamienicy tej od roku 1908 do pierwszej okupacji sowieckiej Lwowa (1939) miescilo sie Muzeum Narodowe im. króla Jana III, od czasów ZSSR i niepodleglej Ukrainy ulokowano tutaj muzeum historyczne.

...Uniwersytety
Published: 10.03.2011

Lwowski Narodowy Uniwersytet
imienia Iwana Franki (1877 – 1881)

ul. Uniwersytecka, 1
   Gmach budowany dla Sejmu Galicyjskiego - parlamentu Galicji (architekt J. Hochberger). Budowany na wzorcach neorenesansowej architektury Wiednia drugiej polowy XIX wieku.
    Klatka schodowa: w glebi - popiersie Iwana Franki (s.84-85).
   Aula i klatka schodowa ozdobione sa przez L. Markoniego (1880).
   Glówne wejscie do uniwersytetu - portal z balkonem.
   Pomnik Iwana Franki przed uniwersytetem, autorzy; W. Borysenko, D. Krwawycz, E. Mysko, W. Odrechiwskyj, J. Czajka (1964). Wysokosc posagu 8 m, material - rózowy granit.
   Uniwersytet funkcjonuje w tym gmach od 1919 roku, jego fasada zwrócona jest do parku.
    Glówny portal z balkonem, oparty jest na filary, po dwóch stronach - dwie alegoryczne grupy rzezbione: po lewej stronie - "Oswiata", po prawej "Praca" (rzezbiarz T. Ryger), w górze na attyce - wizerunek Galicji: Dniestr, Wisla (rzezbiarz T. Ryger). Nizej - rzezby alegoryczne przedstawiajace - Milosc, Sprawiedliwosc (Z. Trembecki), oraz Prawda i Wiara (F. Mikulski).
   Przed wejsciem na fasadzie sa wmontowane dwie tablice pamiatkowe, poswiecone mineralogowi J. Lazarenki (Ropecki, 1996), matematykom M. Zaryckiemu, W. Lewickiemu, M. Czajkowskiemu (L. Jaremczuk, 1997) oraz wybitnym uczonym - filologom (L. Jaremczuk, 1998).

*Narodowy Uniwersytet – Lwowska Politechnika
(1874 – 1877),

*Lwowski Narodowy Medyczny Uniwersytet,
*Lwowska Akademia Sztuk Pieknych
- b
udynek „Czterech pór roku” (obecnie obiekt dydaktyczny),
*Budynek Uczonych.

...»
Photo...
PropozycjeMuzeum architektury ludowej i zycia codziennego we Lwowie