Sitemap Poland English Slovak
7 cudów Ukrainy
... Chocim,


Kamieniec Podolski,


Park Zofiówka
w Human
- Софіївський парк,Aleksandria
ogród dendrologiczny
w Białej Cerkwii,Sofia Kijowska,


Chortyca
- Хо́ртиця,


Kijowsko Pieczerska Lawra,


Chersonez Taurydzki...
Turystyka po zachodniej Ukrainie...
Популярне
33. Na dziedzincu palacu Badenich...
Published: 20.12.2013

KG Halina PLUGATOR
tekst i zdjecia dodatkowo (zakapior)

We wsi Koropiec - Коропець, Koropeć - na ziemi Tarnopolskiej, na dziedzincu dawnego palacu Badenich odbywaja sie cyklicznie festiwale dan rybnych.
   Na drodze dojazdowej do tej podolskiej wsi nad Dniestrem dostrzegamy ogromna rybe, a kolo niej… sowiecki herb, pozostalosc czasów minionych.


Читать еще...34. Stanislawow - kilka pokolen Potockich...
Published: 20.11.2013

http://stanislawow.net/historia/potocki.htm
... pozycja w Historia - Potoccy - nr. 24, 24a, 24b...

http://ua.pogranicze.eu/index.php?categoryid=22&p2_start=30
Iwano-Frankiwsk, Stanisławów - Івано-Франківськ, Iwano-Frankiwśk.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Iwano-FrankiwskStanisławów dawne kościoły i inne polonika.

   Północną pierzeję Majdanu zajmuje gmach dawnej trójnawowej, barokowej kolegiaty, sanktuarium rodu Potockich. To w tej świątyni Henryk Sienkiewicz umieścił scenę pogrzebu pułkownika Michała Wołodyjowskiego.
   Znajdziemy je przede wszystkim na starówce. Szczególne przy Majdanie Szeptyckiego i w jego najbliższych okolicach.

W dawnej kolegiacie
   Północną pierzeję Majdanu zajmuje gmach dawnej trójnawowej, barokowej kolegiaty, sanktuarium rodu Potockich. Kościół jest dziełem architekta F. Corazziego, zamienione po ?opróżnieniu? świątyni przez komunistów ze zniszczonych przez nich ołtarzy, wyposażenia i dzieł sztuki, najpierw w Muzeum Nafty i Gazu, a następnie w Muzeum Sztuki Przykarpacka, głównie religijnej. Muzeum szczyci się kolekcją ponad 10 tysięcy eksponatów. Moją uwagę przykuła tablica na
frontonie w masywnej brązowej ramie, z herbem miasta, postacią Archanioła Michała i dwoma orłami w koronach i tekstem łacińsko-ukraińskim. Znalazł się on w tym miejscu zapewne dopiero w trakcie odnawiania tablicy, a ściślej wymiany na nową, w roku 2013. Bo w czasach odsłaniania nie mógł przecież być tylko (jeżeli w ogóle) ukraińskim. Oto on w tłumaczeniu na język polski.


Читать еще...35. Region wyjatkowo zabytkowy - Rohatyn, Рогатин...
Published: 20.10.2013

Zobacz; cerkiew sw. Ducha,
http://ua.pogranicze.eu/index.php?categoryid=31&p2_articleid=385

Aleksander Borovkov

Ziemia Rohatynska
- dzis - to przede wszystkim unikalne zabytki architektury, muzea, znane uzdrowiska, czyste akweny oraz rezerwaty lesne. Jest to kraj o bogatej historii i narodowych tradycjach duchowych; jest to kraj ludzi utalentowanych.


Читать еще...36. Halicz...
Published: 10.10.2013

https://pl.wikipedia.org/wiki/Halicz_%28miasto%29

Cezary Rudziński


Halicz (Галич)
   Miasto to było stolicą jednego z najważniejszych średniowiecznych księstw ruskich...
   Z zamkowego wzgórza położonego dosyć daleko od nurtu Dniestru patrzę na Halicz. Dziś to niewielkie, sześciotysięczne miasto rejonowe (powiatowe) w obwodzie (województwie) iwano-frankowskim (stanisławowskim).
   Usiłuję, bezskutecznie, dostrzec chociażby ślady jego sławnej przeszłości. Było przecież stolicą jednego z najważniejszych średniowiecznych księstw ruskich. Najpierw, od 1144 roku halickiego, a następnie, od 1199 halicko-wołyńskiego. Toczyły one, chwilami zwycięskie, wojny z osłabionym wówczas państwem Piastów. Był już zresztą wówczas znaczącym grodem na handlowym szlaku prowadzącym z Kijowa przez ziemie polskie do Ratyzbony.


Читать еще...37. Jezupol...
Published: 20.09.2013

... pozycja w Historia 33a. Dzieduszyccy...
http://ua.pogranicze.eu/index.php?categoryid=22&p2_start=50
https://pl.wikipedia.org/wiki/JezupolJezupol w latach 1939-1991 Zowten

   „Jezu, daj pole” (Jezu, daj zwyciestwo) - zawolal, otoczony przez Tatarów w swoim zamku w Czesybiesach wojewoda braclawski Jakub Potocki i ruszyl na wroga. Przedostawszy sie do brzegów Dniestru sforsowal go wplaw i uratowal sie we Lwowie. Dzialo to sie w 1594 roku i wówczas szlachcic zlozyl obietnice Marii Pannie w klasztorze lwowskich dominikanów, ze za cudowne ocalenie przed ordyncami ufunduje dominikanom klasztor w Czesybiesach.

   Dzis to miasteczko nazywa sie Jezupol i lezy 19 kilometrów od Stanislawowa (obwodzie /województwie/ Iwano-Frankiwsk). Interesujace jest tez, ze kronika jezupolskich dominikanów podaje równiez inna wersje legendy. Podobno wojewoda mial podczas modlitwy przed obrazem Najswietszej Panienki wzdychac „Jezu, Maria” i z tego oddechu mial powstac taki wicher, ze cudownie przeniósl wojewode przez Dniestr. Wiec na jednym brzegu rzeki powstal Jezupol, a na przeciwnym Mariampol.

Читать еще...38. Mariampol...
Published: 20.08.2013

... pozycja w Historia 31. - Jablonowscy...
http://ua.pogranicze.eu/index.php?categoryid=22&p2_start=40
https://pl.wikipedia.org/wiki/Mariampol_(Ukraina)Mariampol - Маріямпіль

   Wedlug przekazów z pokolenia na pokolenie, nazwa Mariampol powstala w XVII wieku w okresie licznych napadów tatarskich na te ziemie. Podczas jednego z nich hetman (prawdopodobnie) Stanislaw Jan Jablonowski, uciekajac z okrazenia przed Tatarami na koniu, rzucil sie w wody Dniestru. Udalo mu sie doplynac do przeciwleglego brzegu, ale kon nie mógl wyjsc na brzeg. Hetmanowi zagrazala smierc albo niewola. Wtedy z rozpaczy krzyknal „Jezus Maryja, ratujcie mnie” i kon wyskoczyl z wody na brzeg. Hetman w podziece za ocalenie zycia, zmienil nazwe wsi Czesybiesy na prawym brzegu Dniestru na „Jezupol”, a na wzgórzu po lewej stronie Dniestru u podnóza wsi Wolczków na terenie osady Czortków rozpoczal budowe zamku obronnego wraz z zabudowa calego wzgórza i nadal temu miasteczku nazwe „Mariampol”.

   W 1691 roku Stanislaw Jablonowski (1634-1702), kasztelan krakowski i hetman wielki koronny, zalozyl miasteczko Mariampol z czworobocznym rynkiem i zbudowal w nim zamek jako fortece obronna. Cala budowla zabezpieczona byla walem z gleboka fosa (czesc walów zachowala sie do dnia dzisiejszego). Po smierci hetmana syn jego Jan, wojewoda-general Ziem Ruskich, objawszy Mariampol w 1703 roku, w szczególny sposób zatroszczyl sie o miasto Maryi. Wzniósl nowy kosciól pod wezwaniem Swietej Trójcy i wystaral sie o stala obsluge kaplanska. Za pozwoleniem wladz koscielnych zostal intronizowany do tej swiatyni slawny obozowy obraz Matki Bozej, który z hetmanem Jablonowskim dlugi czas wedrowal z wojskiem polskim po polach bitew.


Читать еще...39. Pokucie wrуcilo do Krolestwa Polskiego...
Published: 20.05.2012

Polski HETMAN znów na POKUCIU

KG Sabina RÓZYCKA
Tekst i zdjecia

   W ostatnia niedziele, w miejscowosci Obertyn odbyly sie uroczystosci, zwiazane z 480. rocznica jednej z  najwazniejszych bitew XVI wieku w poludniowo - wschodniej Europie.
   Bitwa toczyla sie pod tym niewielkim wtedy jeszcze miasteczkiem. Na przeciw siebie stanely wojska hospodara moldawskiego, który zajal Pokucie i przylaczyl je do swego panstwa oraz wojska polskie króla Zygmunta I Starego. Zwycieska batalia pod dowództwem hetmana Jana Tarnowskiego zmienila bieg historii tej czesci Europy i umocnila slawe oreza polskiego i jej wybitnego wodza.
   22 sierpnia 1531 oddzial wojska polskiego w liczbie 5648 zolnierzy i 12 dzial polowych rozgromil 17 000 armie Petru Raresza (zwanego Petrtyla), która dysponowala artyleria zlozona z 50 dzial.

Читать еще...40. Kolomyja - Коломия...
Published: 20.04.2012

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%82omyja

Stowarzyszenie Dziennikarzy Podrózników GLOBTROTER


STOLICA POKUCIA I HUCULSZCZYNY

   Duza drewniana cerkiew zbudowana z poteznych bali na planie krzyza, z centralna osmioboczna, przysadzista wieza, kryta gontami i z czterema  niewielkimi zielonymi kopulkami, robi wrazenie. Jest nie tylko najcenniejszym i najstarszym zabytkiem architektonicznym Kolomyi, ale równiez jedna z najpiekniejszych starych swiatyn Pokucia i Huculszczyzny. Wzniesiono ja w 1587 roku pod wezwaniem Zwiastowania Przenajswietszej Bogurodzicy na cmentarzu unickim (greckokatolickim). Obecnie jest cerkwia parafialna Ukrainskiego Kosciola Prawoslawnego Patriarchatu Moskiewskiego.
   Tylko wiec z opisów oraz zdjec w albumie „Barwy Kolomyjszczyzny” jaki otrzymalem w Iwano-Frankiwsku na spotkaniu z przedstawicielami miejscowych wladz i mediów wiem, ze ma równiez bardzo ciekawe wnetrze. Zwlaszcza czteropietrowy ikonostas w tworzeniu którego znaczacy udzial mial wybitny ukrainski malarz XIX wieku, Teofil Kopystynski
. Ponadto sciany pokryte ikonami i historia.


Читать еще...41. Ruiny w Pniowie kolo Nadwornej - Надвірна, Nadwirna...
Published: 10.03.2012

Zakapior

... wskutek podmycia fundamentów, osunęły się mury dawnego zamku, Kuropatów - Pniow,
- miejscowosc pod Stanislawowem, nazywana przez przewodników brama otwierajaca droge w malownicze góry Gorgany.

    Ucierpiała niestety, najlepiej zachowana do naszych czasów część budowli, - czyli północna. Wodne potoki podmyły północną wieżę, która z tego powodu się osypała. Zamek w Pniowie jest dużą, dobrze zaplanowaną і przemyślaną budowlą fortyfikacyjną, która przed zbudowaniem twierdzy w Stanisławowie (1662 roku), była największą na całym terytorium Przykarpacia. Jest on położony na pagórku, zwróconym zachodnią swą częścią do rzeczki Bystrzycy Nadwórniańskiej.
   Zamek jest zbudowany z wielkich ciosanych brył górskiego szarego kamienia; a przy budownictwie wewnętrznych boków ścian wykorzystywano także czerwoną cegłę. Grubość murów dochodzi do 1,8 metra. Dziś to już tylko ruina, ale wciąż dostrzec można bardzo przemyślane założenia obronne.

Читать еще...42. To prastare, piekne miasteczko - Заліщики...
Published: 20.04.2009

Zaleszczyki - czy uda się odrodzić uzdrowisko?
    Ideę odrodzenia tego uzdrowiskowego miasteczka, które w latach 20. i 30. XX wieku było kurortem wypoczynkowym znanym w całej Polsce, powzięli entuzjaści turystyki ziemi tarnopolskiej i lokalne władze.
   Aby lepiej ocenić przyszłe przedsięwzięcia przeprowadzono konferencję: „Bogactwo turystyczne jak czynnik rozwoju terytorialnego”.

KG Sabina RÓŻYCKA
Tekst i zdjęcia

   „Nasze województwo ma unikalne możliwości dla rozwoju turystyki, - opowiada organizator konferencji, dyrektor tarnopolskiego informacyjno - turystycznego centrum Łarysa Rymar. Te możliwości stworzyła nam sama matka przyroda. My powinniśmy wykorzystywać je dla dobra ludzi. Trzeba omówić koncepcje rozwoju turystyczno - rekreacyjnego potencjału Kanionu rzeki Dniestr".

Читать еще...« ПредыдущийСледующий »
Photo...

Czerniowce

Zwiedzaj z nami...

... Lwów - L'viv,


Żółkiew,


Drohobycz,


Luck - Луцьк,


Ostróg,


Tarnopol
- Ternopil,Krzemieniec,


Stanislawów
- Iwano-Frankiwsk,


Kolomyia,


Czerniowce,


Użhorod - Ужгород,


Mukaczewo...