Sitemap Poland English Slovak
Меню
7 cudów Ukrainy
... Chocim,


Kamieniec Podolski,


Park Zofiówka
w Human
- ,Aleksandria
ogród dendrologiczny
w Białej Cerkwii,Sofia Kijowska,


Chortyca
- ́,


Kijowsko Pieczerska Lawra,


Chersonez Taurydzki...
Turystyka po zachodniej Ukrainie...
Популярне
23. ...
Published: 10.05.2014

Miasto, w którym jest RAJ

KG Dmytro ANTONIUK
tekst i zdjcia

Brzezany - to Galicja w miniaturze.
   Galicja zawsze slynela ze swych zachwycajacych krajobrazów, licznych rzek, mnóstwa lasów i oczywiscie piekna nieduzych  przytulnych miasteczek. Zarys historii miasta w slowniku Borysa Grinczenki wyraz „brzezan” oznacza „mieszkanca terenów przybrzeznych”, a byc moze, jest to najbardziej odpowiednie wyjasnienie nazwy miasta, poniewaz w okolicy jest dosyc duzo rzek i jezior.
   Pierwsza wzmianka o Brzezanach w dokumentach oficjalnych pochodzi z roku 1375. Wówczas tu, na ziemiach, opanowanych przez zachodnich sasiadów Ksiestwa Halicko-Wolynskiego, byla niewielka osada, nalezaca do magnata Wladyslawa Opolskiego.

...24. W Podhajcach urodzilo sie wielu ludzi, ktrzy wniesli...
Published: 20.04.2014

KG Halina PLUGATOR

Podhajce - ϳ, Pidhajci - miasto dawnej chwaly i wspólczesnej ruiny.

   Tak wazne kiedys dla polskiej i ukrainskiej historii miasteczko Podhajce na Tarnopolszczyznie, teraz znajduje sie w stanie calkowitej ruiny. Jedynie paru entuzjastów o polskich korzeniach dba o to, by o miescie nie zapomniano. Niestety, roboty z tym jest mnóstwo, a chetnych do pomocy malo.


Na saniach, gdy sniegu wiecej!
    Do Podhajec jedzie sie przez puste pola. Tylko od czasu do czasu mozna dostrzec jakas chate. Kilka kilometrów od miejscowosci, na autobusowym przystanku, czekaja wielkie sanie z miejscowymi. To lokalna taksówka. Autobus ciezko jest tu dorwac w ciagu dnia.
   Tuz przy resztkach dworca autobusowego znajduje sie ogromny kosciól Swietej Trójcy, a dokladniej to, co z niego zostalo. Jednak obok ani smieci nie uswiadczysz, ani psów bezdomnych. Od razu widac, ze gospodarz jest dobry. A jest nim Stefan Kolodnicki, byly mer Podhajców, obecnie rencista, przyrodoznawca. Godzinami moze opowiadac o tutejszych uliczkach, zaulkach, wrecz kazdym kamieniu.

...25. Ku pokrzepieniu serc Trembowla...
Published: 10.04.2014

Z dziejów - ...
KG
Aleksander NIEWINSKI oraz Zakapior

wiecej na;
http://ua.pogranicze.eu/index.php?categoryid=22&p2_start=30
http://ua.pogranicze.eu/index.php?categoryid=22&p2_articleid=451

Trembowla

   Historia ta dotyczy drugiej połowy XVII, stulecia, ale warto zagłębić się w historii Trembowli i ziemi, na której założono to piękne niegdyś miasteczko. Trembowla położona na Podolu, nad rzeką Gniezną w pobliżu jej ujścia do Seretu, w  odległości około 30 km na południe od Tarnopola. Według źródeł ukraińskich, pierwsza wzmianka o Trembowli datuje się na rok 1097. W XII wieku powstało tu odrębne księstwo trembowelskie. Panował tu wówczas wnuk Jarosława Mądrego, Wasylko (zmarł w 1124). W późniejszych czasach Ruś Halicko - Włodzimierska staje się terenem walk, sporów i skrytobójstw. Po ostatnim księciu tej prowincji Jerzym Trojdenowiczu, według testamentu, władzę obejmuje w 1340 jego szwagier Kazimierz Wielki, król Polski.
   Za czasów jego panowania już w 1360 w Trembowli wzniesiono zamek jako siedzibę starostów królewskich. Opiekunem Trembowli był także Władysław Jagiełło, który w 1389 nadał mu prawo  magdeburskie. Jeden z mieszkańców Trembowli, Bartosz, waleczny rycerz, wsławił się w bitwie pod Grunwaldem i zdobył tam krzyżacką chorągiew. W nagrodę za to król zezwolił mu na założenie nowego miasta, nowej Trembowli, naprzeciwko zamku - po drugiej stronie rzeki. Miasto, wysunięte dość daleko w stepy podolskie, niejednokrotnie ucierpiało od najazdów tatarskich, później tureckich. Tatarzy napadli na Trembowlę w 1453 i 1467. Ucierpiała Trembowla również od chrześcijańskich Wołochów w 1498. Wzięli oni w Trembowli wielu jeńców, których wymordowali w Podhajcach. Kolejne najazdy tatarskie miały miejsce w 1516 oraz w 1575. W 1594 Trembowlę zajął zbuntowany Kozak Nalewajko. W związku z tymi klęskami zrodziła się potrzeba zbudowania solidnego zamku - miejsca schronienia okolicznej ludności.

...26. Zamki, ruiny - - Buczacz, - Jazlowiec...
Published: 20.03.2014
B
uczacz 

   Zamek zbudowany zostal w XIV wieku  przez rodzine Buczackich. Pierwotnie  byla to budowla drewniana pózniej murowana. Zalozony na planie trójkata posiadal wejscie przez wieze bramna i dalej przez dziedziniec do budynku mieszkalnego.
   Buczaccy osiedlili sie w Jazlowcu, przybrali nazwisko Jazlowieckich. Ich staraniem miasteczko i zamek rozbudowaly sie...

Jazlowiec 
   Zamek a nastepnie niestety ruiny zamku, które dochowaly sie do wybuchu II-giej wojny swiatowej, zostal zbudowany w polowie XVI wieku przez Jerzego Jazlowieckiego (1575) hetmana wielkiego koronnego, a upiekszony i wzmocniony przez jego syna Mikolaja staroste Sniatynskiego.

Bohdan Zhukiewicz
photo Orest, Jura, Gienadi, Zakapior

...27. ...
Published: 10.03.2014

KG Sabina RÓZYCKA
tekst i zdjecia

Polacy zalozyli, Polacy rozbudowali...
Polskie slady w Czortkowie widoczne sa na kazdym kroku.

    „Pierwsza pisemna wzmianka z roku 1522 roku swiadczy, ze wtedy osada byla wlasnoscia Jerzego Czortkowskiego. Król Zygmunt III Waza nadal osadzie Czortkowice prawo magdeburskie, - opowiada dziennikarce Kuriera Galicyjskiego dyrektor muzeum krajoznawczego Jaromir Czorpita. Na poczatku XVII wieku wlascicielami Czortkowa byli Golscy, którzy wybudowali tu zamek z wiezami w naroznikach z potezna brama wjazdowa. Z czasem miasteczko przeszlo w rece Potockich, a pod koniec XVIII - Sadowskich. Ostatnim wlascicielem miasta byl Hieronim Sadowski”. Miasto przetrzymalo najazdy turecko-tatarskie, wojny kozackie. 16 stycznia 1699 roku wedlug umowy karlowickiej miasto wrócilo do Rzeczypospolitej. Z latami wladza sie zmieniala: austriacka, rosyjska, sowiecka. Miasteczko rozbudowywalo sie. Byla tu cegielnia, tlocznia oleju, mlyn, fabryka narzedzi rolniczych, rumu i likierów.

...28. Legenda Wolodyjowskich...
Published: 20.02.2014

Deszcz, ruiny, zapomniany cmentarz, zamkniety, niegdys wspanialy palac… tak powital nas Rajgródek - Koledziany.
Tak ta miejscowosc nazywala sie do 1786 roku.

KG Sabina RÓZYCKA
tekst i zdjecia,
oraz ilustracje z archiwum prywatnego Jolanty Walkowiak

    Dzis pozostaly resztki wielkiego szlacheckiego majatku. Stare legendy i zapisy kronikarskie swiadcza, ze tedy w XII wieku przebiegal szlak z Halicza na Kijów. Wtedy osada otoczona byla czestokolem i walami ziemnymi. Stad wywodzi sie jedna z wersji nazwy miejscowosci: Koledziany - od kolów, pali fortyfikacji. Wioska lezy na prawym, wyzszym brzegu rzeki Niczlawy. W okolicy znajdowaly sie jeszcze dwa grody: Waly Wielkie i Waly Male.

...29. Stara forteca stoi na wysokim brzegu rzeki... ...
Published: 10.02.2014

KG Sabina RÓZYCKA
tekst i zdjecia

Jagielnica - podolskie gniazdo Lanckoronskich.
   Posród kwitnacych podolskich sadów, lanów zboza i pelnowodnych rzek rozlozyla sie wies Jagielnica;
- rodowa siedziba rodu Lanckoronskich. Szlacheckie zasady, nieprzystepny zamek i kosciól tak wplynely na okoliczna ludnosc róznych narodowosci, ze przez wieki przeniesli szlachecka godnosc. Dzis rozum, honor, slawa, rodzina, poboznosc - sa pojeciami trwalymi dla mieszkanców niegdys slawnej miejscowosci, a dzis niewielkiej wioski na Podolu.
   Mieszkaja tu uczciwi i dobrzy ludzie, znani spiewacy i muzycy, dobrzy sportowcy i po prostu patrioci swej ziemi. Kazdy jest dumny ze swojego: Ukraincy - ze zwyciestw wojskowych, Polacy - szlachetnosci rodu Lanckoronskich, Zydzi - ze swych przedsiebiorczych przodków. Wszyscy zakochani sa w tym niewielkim "raju na Podolu". Tak z wielka miloscia nazywaja Jagielnice miejscowi mieszkancy.


...30. Hetman koronny Adam Sieniawski... ...
Published: 20.01.2014

Aleksander Borovkov

Satanów

   W dawnych czasach Podole bylo granica pomiedzy swiatem chrzescijanskim a muzulmanskim (Ottomanska Porta), a Satanów byl stale nekany  przez tureckie i tatarskie najazdy. Gdy wróg stal u bram miasta, wtedy do strzelnic wychodzili wszyscy mieszkancy miasta, aby bronic swego grodu i dobytku. O tych niespokojnych czasach przypominaja ruiny zamku z wieku XIV-XVIII, - klasztor sw. Trójcy, - rózniacy sie od fortyfikacji jedynie krzyzami na wiezach i wspomniana juz brama miejska. Zamek obronny przypomina tez stara zydowska synagoga obronnego typu z XVI wieku. Kiedys na jej dachu stala bateria armat i byla waznym elementem obrony. Niemym swiadkiem tych niespokojnych czasów jest zapis na jednej z zydowskich macew (kamieni nagrobnych). Zaznaczono tam, ze osoba ta zginela na bramie miejskiej w walce z „tugarymami” (Turkami).

Zamek w Satanowie - zbudowany w XV wieku nad brzegiem Zbrucza, ufundowal go Piotr Odrowaz, ówczesny wlasciciel.
Historia

   Po smierci w 1523 roku ostatniego z rodu Stanislawa Odrowaza jego córka Zofia poslubila Jana Krzysztofa Tarnowskiego, wojewode ruskiego. Po bezpotomnym malzenstwie z Tarnowskim, Zofia wyszla za maz za Jana Kostke, z którym miala córke Katarzyne. Poslubiajac Adama  Hieronima Sieniawskiego, podczaszego koronnego, wniosla w posagu Satanów, który w rodzinie Sieniawskich byl do XVIII. Zamek na przestrzeni wieków wielokrotnie byl nekany przez Tatarów, w tym parokrotnie niszczony i grabiony na przyklad w latach: 1523 i 1651, kiedy zostal zdobyty i  zrujnowany przez Kozaków. Po tych wydarzeniach miejscowa ludnosc ksiaze zwalnial od placenia podatków. Pod panowanie Turcji Podole trafia w 1672, ale rok pózniej Satanów jest znów polski. Ten stan rzeczy trwa tylko trzy lata, kiedy sultan Mohamed IV grabi i niszczy Podole w zemscie za smierc syna. W Satanowie opanowuje zamek i morduje 4 tys. jego obronców. Do Sieniawskich zamek wrócil w 1699 Adam Mikolaj Sieniawski, kasztelan krakowski i hetman wielki koronny w 1711 goscil w Satanowie cara Rosji Piotra Wielkiego. Ze wzgledu na to, ze zamek w latach 1700-24 byl w odbudowie po zniszczeniach spowodowanych nawala turecka car mieszkal w domu, znajdujacym sie w poblizu zamku. Na scianie domu po tym fakcie umieszczono tablice na pamiatke tego wydarzenia.

Architektura
   Obronny zamek mial ksztalt twierdzy, zbudowanej na planie piecioboku z murami kurtynowymi. Nieregularne boki skladaly sie: z trzech dlugich na 105 m, i dwóch dlugich na 85 m i 65  m. Piec naroznych baszt, szerokich na 8,5 m, wychodzily przed fasade murów. Cztery baszty, jak zamek, byly pieciokatne a jedna bramna czworokatna. Druga baszta na najkrótszym boku, tym od miasta, tez posiadala brame. W poludniowo-wschodnim narozniku stala, pamietajaca jeszcze Odrowazów baszta ostatniej obrony. Za podwójnym murem, wysokim czasami na ponad 10 m, który spinal ze soba baszty wykopana byla fosa i usypane waly. Pojedynczy mur byl tylko od stromego i skalistego brzegu rzeki. Pod koniec XIX z pieciu baszt zamku Mikolaja Sieniawskiego staly tylko trzy juz zrujnowane. W 1895 na zamku powstala cukrownia i przepompownia wody. Do czasów wspólczesnych z zamku zachowaly sie dwie okragle baszty, fragmenty budynku i murów.

...31. Kalinowscy...
Published: 10.01.2014

KG Jan PIEJKO

Sidorow -
   W pieknej, zabytkowej miejscowosci na tarnopolszczyznie,
polozonej 10 km na poludnie od Husiatyna, jest niezwykle interesujacy zamek w ksztalcie okretu. Zamek  w Sidorowie stoi na wysokim wzgórzu, z trzech stron otoczony jest doplywem Zbrucza - rzeka Suchodól, do której przed zamkiem wpadaja dwie mniejsze rzeczki - Slobudka i Suchostaw. Zamek z wapiennych bloków zbudowal Marcin Kalinowski, pochodzacy ze znanego w tamtych czasach rodu, w latach 40. XVII wieku. Zamek mial siedem wiez i wydluzony z poludnia na pólnoc ksztalt. Dlugosc zamku wynosila 178 metrów, a szerokosc - zaledwie 30 m. Zamek ucierpial podczas nawaly tureckiej w 1672, nastepnie zostal odbudowany, lecz w XVIII stracil swoje obronne znaczenie, popadal w ruine i w takim stanie przetrwal do czasów obecnych.

...32. Z gestego lasu wylaniaja sie ruiny palacu...
Published: 05.01.2014

KG Oksana DUKAR

https://pl.wikipedia.org/wiki/Czerwonogr%C3%B3d_(obw%C3%B3d_tarnopolski)
Czerwonogrod dziś Uroczyszcze Czerwone - - nie znajdziesz na mapie… kolo Nyrkowa...
    Z najpiękniejszego polskiego pałacu z XIX wieku zostały jedynie dwie wieże, a z samego miasta - nazwa, o której już niewielu pamięta. Turystów jednak wciąż tu ciągnie. Przyczyną tego jest jednak nie dawna historia tego miejsca i nawet nie malownicze ruiny, a najwyższy równinny wodospad dzisiejszej Ukrainy...

...« »
Photo...

Czerniowce

Zwiedzaj z nami...

... Lwów - L'viv,


Żółkiew,


Drohobycz,


Luck - ,


Ostróg,


Tarnopol
- Ternopil,Krzemieniec,


Stanislawów
- Iwano-Frankiwsk,


Kolomyia,


Czerniowce,


Użhorod - ,


Mukaczewo...