Sitemap Poland English Slovak
7 cudów Ukrainy
... Chocim,


Kamieniec Podolski,


Park Zofiówka
w Human
- Софіївський парк,Sofia Kijowska,


Chortyca
- Хо́ртиця,Kijowsko Pieczerska Lawra,


Chersonez Taurydzki...

Turystyka po zachodniej Ukrainie...
Популярне
19. Legenda Wolodyjowskich...
Published: 10.07.2013

Deszcz, ruiny, zapomniany cmentarz, zamkniety, niegdys wspanialy palac… tak powital nas Rajgródek - Koledziany.
Tak ta miejscowosc nazywala sie do 1786 roku.

KG Sabina RÓZYCKA
tekst i zdjecia,
oraz ilustracje z archiwum prywatnego Jolanty Walkowiak

    Dzis pozostaly resztki wielkiego szlacheckiego majatku. Stare legendy i zapisy kronikarskie swiadcza, ze tedy w XII wieku przebiegal szlak z Halicza na Kijów. Wtedy osada otoczona byla czestokolem i walami ziemnymi. Stad wywodzi sie jedna z wersji nazwy miejscowosci: Koledziany - od kolów, pali fortyfikacji. Wioska lezy na prawym, wyzszym brzegu rzeki Niczlawy. W okolicy znajdowaly sie jeszcze dwa grody: Waly Wielkie i Waly Male.

Читать еще...20. Stara forteca stoi na wysokim brzegu rzeki... Ягільниця...
Published: 20.06.2013

KG Sabina RÓZYCKA
tekst i zdjecia

Jagielnica - podolskie gniazdo Lanckoronskich.
   Posród kwitnacych podolskich sadów, lanów zboza i pelnowodnych rzek rozlozyla sie wies Jagielnica;
- rodowa siedziba rodu Lanckoronskich. Szlacheckie zasady, nieprzystepny zamek i kosciól tak wplynely na okoliczna ludnosc róznych narodowosci, ze przez wieki przeniesli szlachecka godnosc. Dzis rozum, honor, slawa, rodzina, poboznosc - sa pojeciami trwalymi dla mieszkanców niegdys slawnej miejscowosci, a dzis niewielkiej wioski na Podolu.
   Mieszkaja tu uczciwi i dobrzy ludzie, znani spiewacy i muzycy, dobrzy sportowcy i po prostu patrioci swej ziemi. Kazdy jest dumny ze swojego: Ukraincy - ze zwyciestw wojskowych, Polacy - szlachetnosci rodu Lanckoronskich, Zydzi - ze swych przedsiebiorczych przodków. Wszyscy zakochani sa w tym niewielkim "raju na Podolu". Tak z wielka miloscia nazywaja Jagielnice miejscowi mieszkancy.


Читать еще...21. Kalinowscy...
Published: 05.06.2013

KG Jan PIEJKO

Sidorow - Сидорів
   W pieknej, zabytkowej miejscowosci na tarnopolszczyznie,
polozonej 10 km na poludnie od Husiatyna, jest niezwykle interesujacy zamek w ksztalcie okretu. Zamek  w Sidorowie stoi na wysokim wzgórzu, z trzech stron otoczony jest doplywem Zbrucza - rzeka Suchodól, do której przed zamkiem wpadaja dwie mniejsze rzeczki - Slobudka i Suchostaw. Zamek z wapiennych bloków zbudowal Marcin Kalinowski, pochodzacy ze znanego w tamtych czasach rodu, w latach 40. XVII wieku. Zamek mial siedem wiez i wydluzony z poludnia na pólnoc ksztalt. Dlugosc zamku wynosila 178 metrów, a szerokosc - zaledwie 30 m. Zamek ucierpial podczas nawaly tureckiej w 1672, nastepnie zostal odbudowany, lecz w XVIII stracil swoje obronne znaczenie, popadal w ruine i w takim stanie przetrwal do czasów obecnych.

Читать еще...22. Na dziedzincu palacu Badenich...
Published: 20.05.2013

KG Halina PLUGATOR
tekst i zdjecia dodatkowo (zakapior)

We wsi Koropiec - Коропець, Koropeć - na ziemi Tarnopolskiej, na dziedzincu dawnego palacu Badenich odbywaja sie cyklicznie festiwale dan rybnych.
   Na drodze dojazdowej do tej podolskiej wsi nad Dniestrem dostrzegamy ogromna rybe, a kolo niej… sowiecki herb, pozostalosc czasów minionych.


Читать еще...23. Z gestego lasu wylaniaja sie ruiny palacu...
Published: 10.05.2013

KG Oksana DUKAR

Czerwonogrod dziś Uroczyszcze Czerwone - Урочище Червоне - nie znajdziesz na mapie… kolo Nyrkowa...
    Z najpiękniejszego polskiego pałacu z XIX wieku zostały jedynie dwie wieże, a z samego miasta - nazwa, o której już niewielu pamięta. Turystów jednak wciąż tu ciągnie. Przyczyną tego jest jednak nie dawna historia tego miejsca i nawet nie malownicze ruiny, a najwyższy równinny wodospad dzisiejszej Ukrainy...

Читать еще...24. Region wyjatkowo zabytkowy... Рогатин...
Published: 10.11.2012

Zobacz; cerkiew sw. Ducha,
http://ua.pogranicze.eu/index.php?categoryid=31&p2_articleid=385

Aleksander Borovkov

Ziemia Rohatynska
- dzis - to przede wszystkim unikalne zabytki architektury, muzea, znane uzdrowiska, czyste akweny oraz rezerwaty lesne. Jest to kraj o bogatej historii i narodowych tradycjach duchowych; jest to kraj ludzi utalentowanych.


Читать еще...25. Pokucie wrуcilo do Krolestwa Polskiego...
Published: 20.05.2012

Polski HETMAN znów na POKUCIU

KG Sabina RÓZYCKA
Tekst i zdjecia

   W ostatnia niedziele, w miejscowosci Obertyn odbyly sie uroczystosci, zwiazane z 480. rocznica jednej z  najwazniejszych bitew XVI wieku w poludniowo - wschodniej Europie.
   Bitwa toczyla sie pod tym niewielkim wtedy jeszcze miasteczkiem. Na przeciw siebie stanely wojska hospodara moldawskiego, który zajal Pokucie i przylaczyl je do swego panstwa oraz wojska polskie króla Zygmunta I Starego. Zwycieska batalia pod dowództwem hetmana Jana Tarnowskiego zmienila bieg historii tej czesci Europy i umocnila slawe oreza polskiego i jej wybitnego wodza.
   22 sierpnia 1531 oddzial wojska polskiego w liczbie 5648 zolnierzy i 12 dzial polowych rozgromil 17 000 armie Petru Raresza (zwanego Petrtyla), która dysponowala artyleria zlozona z 50 dzial.

Читать еще...26. Ruiny w Pniowie kolo Nadwornej - Надвірна, Nadwirna...
Published: 10.03.2012

Zakapior

... wskutek podmycia fundamentów, osunęły się mury dawnego zamku, Kuropatów - Pniow,
- miejscowosc pod Stanislawowem, nazywana przez przewodników brama otwierajaca droge w malownicze góry Gorgany.

    Ucierpiała niestety, najlepiej zachowana do naszych czasów część budowli, - czyli północna. Wodne potoki podmyły północną wieżę, która z tego powodu się osypała. Zamek w Pniowie jest dużą, dobrze zaplanowaną і przemyślaną budowlą fortyfikacyjną, która przed zbudowaniem twierdzy w Stanisławowie (1662 roku), była największą na całym terytorium Przykarpacia. Jest on położony na pagórku, zwróconym zachodnią swą częścią do rzeczki Bystrzycy Nadwórniańskiej.
   Zamek jest zbudowany z wielkich ciosanych brył górskiego szarego kamienia; a przy budownictwie wewnętrznych boków ścian wykorzystywano także czerwoną cegłę. Grubość murów dochodzi do 1,8 metra. Dziś to już tylko ruina, ale wciąż dostrzec można bardzo przemyślane założenia obronne.

Читать еще...27. Ungvar nad rzeka Uz (Waz)...
Published: 20.12.2010

Zobacz w okolicy; cerkiew Uzok,
http://ua.pogranicze.eu/index.php?categoryid=31&p2_articleid=387   Rodowód zamku Uzhorod siega X wieku,
ale w obecnym ksztalcie na planie prostokata - pochodzi z konca wieku XIV. Uwage zwracaja jego potezne kamienne mury obronne o grubosci 2,5 - 3 metrów i wysokosci, w zaleznosci od usytuowania terenu, 10-15 m.

   Bastiony w naroznikach ulatwialy odpieranie wrogów nacierajacych z róznych stron. Niedostepnosc zamku  powiekszala fosa o glebokosci 8-10 metrów z mostem zwodzonym. Sam zamek stanowi de facto równiez niedostepna, prostokatna jednopierowa cytadele z baszta o murach grubosci równiez 2,5-3 m i otworami strzelniczymi. W systemie obronnym zamku, nigdy zreszta nie zdobytego szturmem a ostatni raz obleganego w 1704 roku przez wegierskich powstanców - Kuruców, stanowila ona ostateczny bastion oporu. Z trzech stron otacza go fosa, z czwartej niedostepne urwisko. Wewnatrz znajduje sie niewielki dziedziniec arkadowy. Zas wsród drzew i zieleni porastajacych wzgórze zamkowe uwage zwracaja dwie duze brazowe rzezby. Jedna, z XVII, przedstawia Herkulesa walczacego z hydra. Druga, postawiona w 1896 dla upamietnienia Tysiaclecia Wegier, orla z rozpostartymi skrzydlami.
   Po rozbiorach Polski i przesunieciu granic Austrii daleko na wschód i pólnoc, zamek ten stracil znaczenie militarne. Przekazany zostal wiec Kosciolowi greckokatolickiemu, który ulokowal w nim seminarium duchowne. Obecnie mieszcza sie w nim muzea: krajoznawcze i galeria obrazów.
Opracowali Cezary Rudzinski, Bohdan Zhukiewicz
photo TarasWycieczki po okolicy
   Uzhorod moze byc równiez swietnym miejscem wypadowym w ciekawe okolice. Nawet najblizsze. Na poludniowo-wschodnim obrzezu miasta, w Horianach, jest naprzyklad romanska cerkiew, wczesniej kosciól z XII - Rotunda Horianska o scianach pokrytych sredniowiecznymi freskami.
   Troche dalej, tuz przy granicy wegierskiej i rumunskiej, lezy niewielkie, tez siegajace dziejami X wieku, miasteczko Wynohradiw (wegierski Sewlusz), w którym na przelomie poprzednich wieków mieszkal wielki kompozytor Béla Bartók.

Читать еще...28. Zamek na Zakarpaciu... miasto trzech wyznan, trzech narodow...
Published: 20.11.2010Cezary Rudzinski

Mukaczewo
(Мукачеве)

   Dzieje grodu na Zakarpaciu odbijaly sie równiez na losach górujacego nad nim zamku Palanka. Ta twierdza skladajaca sie z trzech zamków z dziedzincami, murami obronnymi, basztami oraz mostem zwodzonym, jest najwieksza i najlepiej zachowana budowla obronna na Rusi Zakarpackiej.
   W 1629 roku mukaczewski zamek zostal rozbudowany, o czym informuje zachowana lacinska inskrypcja, a w 1782 Austriacy zamienili go w ciezkie wiezienie. Odsiadywal w nim wyrok miedzy innymi jeden z przywódców Wiosny Ludów na Wegrzech, poeta Sándor Petofi.


KG
Dmytro ANTONIUK
tekst i zdjecia

   Kontynuujac opowiesci, rozpoczete onegdaj, tym razem pochodzimy korytarzami starego zamku.
   Przez ostatnie trzy - cztery lata na zamku wiele sie zmienilo, na szczescie, ku lepszemu. Teraz jest to jedno z najlepszych centrów turystycznych Ukrainy, w którym mozna spedzic pól dnia, nie zauwazywszy nawet, jak minal czas.

Zamek „Palanok” w Mukaczewie
   Jeden z najpiekniejszych zamków Europy Wschodniej oraz jeden z najdawniejszych zamków Ukrainy - nawet data zalozenia dokladnie nieznana: pierwsze wzmianki sa datowane rokiem 1086; mówi sie, ze juz wtedy byl potezna twierdza. Widzimy go juz podjezdzajac do miasta. Ta perelka architektury wienczy góre o pochodzeniu wulkanicznym, jej wieze sa niczym korona. Na zamku przedstawione sa rozmaite ekspozycje, dawne przedmioty codziennego uzytku, no i oczywiscie wspaniala architektura.
Bohdan Zhukiewicz


Читать еще...« ПредыдущийСледующий »
Photo...

Czerniowce

Zwiedzaj z nami...

... Lwów - L'viv,


Żółkiew,


Drohobycz,


Luck - Луцьк,


Ostróg,


Tarnopol
- Ternopil,Krzemieniec,


Stanislawów
- Iwano-Frankiwsk,


Kolomyia,


Czerniowce,


Użhorod - Ужгород,


Mukaczewo...