Sitemap Poland English Slovak
Меню
7 cudów Ukrainy
... Chocim,


Kamieniec Podolski,


Park Zofiówka
w Human
- ,



Sofia Kijowska,


Chortyca
- ́,



Kijowsko Pieczerska Lawra,


Chersonez Taurydzki...

Turystyka po zachodniej Ukrainie...
Популярне
10. Stolica Wolynia jest...
Published: 20.06.2014

Luck
- juz we wczesnym sredniowieczu w miejscu obecnego Lucka istnial gród slowianskiego plemienia Dulebów zwanych takze  Luczanami. Od nich miala pochodzic nazwa miasta, choc wedlug innej hipotezy pochodzi ona od slowa luk lub luka odnoszac sie do zakola rzeki i otaczajacych gród nadrzecznych lak.
   W 1073 roku Luck wszedl w sklad ksiestwa wlodzimierskiego. W 1083 na miasto napadaja Litwini i Lacwingowie.
   W 1321 na Luck napada Giedymin, osadza w nim swego staroste.
Zakapior


    Luck
- , Łućk, Luceoriato - miasto w zachodniej Ukrainie, polozone nad rzeka Styr (doplyw Prypeci). Jego poczatki siegaja drugiej polowy XI wieku, kiedy to znajdowala sie tu niewielka osada. W 1073 roku zostala ona wcielona w sklad ksiestwa wlodzimierskiego. Na poczatku XIV Luck zostal zajety przez wojska ówczesnego ksiecia litewskiego Giedymina, który przekazal je wraz z calym Wolyniem swojemu najmlodszemu synowi Lubartowi (1312-1386). Wkrótce potem ksiaze Lubart polecil wzniesc w miescie murowana warownie.
    W 1429 na zamku w Lucku mial miejsce od 6 stycznia przez 13 tygodni przeszlo 3 miesiace zjazd monarchów europejskich, na który przybyli medzy innymi wielki ksiaze litewski Witold, król Polski Wladyslaw II Jagiello z królowa Zofia, wladca Niemiec cesarz Zygmunt Luksemburski z cesarzowa, wielki ksiaze moskiewski Wasyl II Wasylewicz (ziec Witolda), wielki mistrz zakonu krzyzackiego Russdorff, wielki mistrz kawalerów mieczowych - Zygfryd, mistrz inflancki Cysse von Rutenberg oraz król dunski Eryk VII, legat papieski metropolita Rusi - Focyusz, chanowie Tatarów perekopskich i zawolzanskich, hospodar Woloszczyzny, ksiazeta mazowieccy, pomorscy, slascy, twerscy i odojewscy, poslowie Cesarza Bizantyjskiego, Jana VIII Paleologa.
   Przedmiotem obrad byl projekt obrony przeciwko grozacej Europie potedze Imperium Ottomanskiego.
Bohdan Zhukiewicz

...



11. Miasto krolewskie na Wolyniu...
Published: 20.05.2014

Krzemieniec Wołyński - ’ (Kremjaneć), (Kremeneć), Cremenecia

K
rzemieniec  

- w dolinie posród wzgórz zwanych Górami Krzemienieckimi lezy Krzemieniec. Wzgórza nadaja okolicy wyglad typowy raczej dla sasiedniego Podola. Ten malowniczy region zwano dawniej Szwajcaria Wolynska.
   Miejscowosc administracyjnie nalezy do obwodu tarnopolskiego. Jest zapewne jedynym wolynskim miastem funkcjonujacym w swiadomosci wszystkich pokolen Polaków dzieki Juliuszowi Slowackiemu. Nalezy do najczesciej odwiedzanych przez turystów miejsc Wolynia.
   Niestety, przyciaga to takze zlodziei, dlatego nalezy sie wystrzegac zabierania przygodnych przewodników do samochodu, szczególnie jadac na Góre Bony.



Bohdan Zhukiewicz
photo Orest, Yuriy, Sasza, Gienadi, Zakapior

...



12. Uhniw - ...
Published: 20.03.2014

Najmniejsze miasteczko.
   Oto paradoks: zaledwie dwa kilometry stad jest granica z Unia Europejska, Polske widac jak na dloni - a jednoczesnie to miejsce wydaje sie byc oddalone od cywilizacji o cale lata. Do tego oddalenia przyczynily sie zniszczone, dziurawe drogi, które w okolicach Sokala sa chyba najgorsze w calym województwie lwowskim.

KG Dmytro ANTONIUK
tekst i zdjecia

    W okolicy uwiecznionego w najstarszych kronikach miasta Belz lezy najmniejsze miasto na Ukrainie - Uhnów. O jego istnieniu informuje tablica z nazwa i herbem. Umieszczona tylko z jednej strony - przy wjezdzie do miasta od Rawy Ruskiej.
   Natomiast zniszczone drogi prowadzace do miasteczka sa absolutnie takie same z kazdej strony. Mozna tez dojechac tu starym dieslowskim pociagiem, który sunie wzdluz samej granicy jak slimak. Zreszta jezdzi tylko raz dziennie. Zbyt daleko dla turysty, który nie zna ukrainskich realiów.

...



13. Na rzut beretem...
Published: 20.02.2014

Luboml - ́

KG Agnieszka RATNA
Tekst i zdjecia

Od wolynskiego miasteczka Luboml do Polski - rzut beretem - tylko 15 km. Polska dla Lubomla zawsze byla najblizszym sasiadem.
   Miasto, zalozone, wedlug badan historyków, przez ksiecia wolynskiego Wlodzimierza w drugiej polowie XIII wieku. W 1366 roku, na mocy umowy podpisanej pomiedzy królem Kazimierzem Wielkim i Ksieciem Lubartem, przeszlo pod wladanie Polski.
   Tam, gdzie kolyska królowych i ksiazat.
    Tak bylo prawie do konca XVIII wieku. Wtedy po trzecim rozbiorze Polski miasto razem z innymi terenami przeszlo do imperium rosyjskiego. Blekitne wody jezior w poblizu Lubomla byly pelne ryb, w nieprzebranych sosnowych borach - mnóstwo zwierzyny. Przez wieki tym rajskim zakatkiem wladali ksiazeta i królowie, ich rodziny i najblizsi. W Lubomlu swoje majatki miala siostra Wladyslawa Jagielly - Aleksandra, jego zona Elzbieta. Swego czasu miasto bylo posagiem córki Zygmunta III. Od 1680 roku starosta Lubomla byl Dymitr.

...



13a. ... najdziksze miejsce w Europie...
Published: 15.02.2014



Opracował Zakapior

Świtaź - ́, Switiaź - jezioro krasowe,
Szacki Park Narodowy - ,
https://pl.wikipedia.org/wiki/Szacki_Park_Narodowy

Polesie – magiczna kraina tuż za granicą
.
   Na wschód od styku granic Polski, Białorusi i Ukrainy rozciąga się Polesie. Przed wojną jego znaczna część należała do Rzeczpospolitej - województwo poleskie uchodziło wtedy za najbardziej zacofaną część naszego kraju. Po 1945 roku w granicach Polski znalazły się tylko zachodnie fragmenty tych ziem - okolice Włodawy. Teraźniejsze Polesie rozciągające się po obu stronach ukraińsko-białoruskiej granicy to wciąż kraina, w której wydawać by się mogło czas się zatrzymał.
    Położone jest w dorzeczu Prypeci. Krajobraz zdominowały tu bagna i moczary, między którymi rozciągają się rozległe i dzikie tereny leśne. Nie brak tu też jezior. Najsłynniejsze z nich to leżące na zachodzie Jeziora Szackie, wokół których wyjątkową przyrodę chroni Szacki Park Narodowy. Znajduje w nim drugie co do wielkości i najgłębsze na Ukrainie (58 m) jezioro Świtaź.
   Polesie to, wydawać by się mogło, niemal zapomniana przez wszystkich kraina. Nieraz nazywana jest najdzikszym miejscem w Europie. Niech zachętą do odwiedzenia tych malowniczych terenów będzie nie tylko wspaniała przyroda. Przechadzając się przez niektóre spokojne i przesycone nostalgiczną atmosferą miejscowości być może spotkamy jeszcze ludzi, którzy pamiętają polski język. Będziemy mogli usłyszeć od nich wyjątkowe kresowe historie.


...



14. ...
Published: 20.10.2013

Miasto, w którym jest RAJ

KG Dmytro ANTONIUK
tekst i zdjcia

Brzezany - to Galicja w miniaturze.
   Galicja zawsze slynela ze swych zachwycajacych krajobrazów, licznych rzek, mnóstwa lasów i oczywiscie piekna nieduzych  przytulnych miasteczek. Zarys historii miasta w slowniku Borysa Grinczenki wyraz „brzezan” oznacza „mieszkanca terenów przybrzeznych”, a byc moze, jest to najbardziej odpowiednie wyjasnienie nazwy miasta, poniewaz w okolicy jest dosyc duzo rzek i jezior.
   Pierwsza wzmianka o Brzezanach w dokumentach oficjalnych pochodzi z roku 1375. Wówczas tu, na ziemiach, opanowanych przez zachodnich sasiadów Ksiestwa Halicko-Wolynskiego, byla niewielka osada, nalezaca do magnata Wladyslawa Opolskiego.

...



15. Ku pokrzepieniu serc...
Published: 10.10.2013

Z dziejów - ...
KG
Aleksander NIEWINSKI oraz Zakapior

wiecej na;
http://ua.pogranicze.eu/index.php?categoryid=22&p2_start=30
http://ua.pogranicze.eu/index.php?categoryid=22&p2_articleid=451

Trembowla

   Historia ta dotyczy drugiej połowy XVII, stulecia, ale warto zagłębić się w historii Trembowli i ziemi, na której założono to piękne niegdyś miasteczko. Trembowla położona na Podolu, nad rzeką Gniezną w pobliżu jej ujścia do Seretu, w  odległości około 30 km na południe od Tarnopola. Według źródeł ukraińskich, pierwsza wzmianka o Trembowli datuje się na rok 1097. W XII wieku powstało tu odrębne księstwo trembowelskie. Panował tu wówczas wnuk Jarosława Mądrego, Wasylko (zmarł w 1124). W późniejszych czasach Ruś Halicko - Włodzimierska staje się terenem walk, sporów i skrytobójstw. Po ostatnim księciu tej prowincji Jerzym Trojdenowiczu, według testamentu, władzę obejmuje w 1340 jego szwagier Kazimierz Wielki, król Polski.
   Za czasów jego panowania już w 1360 w Trembowli wzniesiono zamek jako siedzibę starostów królewskich. Opiekunem Trembowli był także Władysław Jagiełło, który w 1389 nadał mu prawo  magdeburskie. Jeden z mieszkańców Trembowli, Bartosz, waleczny rycerz, wsławił się w bitwie pod Grunwaldem i zdobył tam krzyżacką chorągiew. W nagrodę za to król zezwolił mu na założenie nowego miasta, nowej Trembowli, naprzeciwko zamku - po drugiej stronie rzeki. Miasto, wysunięte dość daleko w stepy podolskie, niejednokrotnie ucierpiało od najazdów tatarskich, później tureckich. Tatarzy napadli na Trembowlę w 1453 i 1467. Ucierpiała Trembowla również od chrześcijańskich Wołochów w 1498. Wzięli oni w Trembowli wielu jeńców, których wymordowali w Podhajcach. Kolejne najazdy tatarskie miały miejsce w 1516 oraz w 1575. W 1594 Trembowlę zajął zbuntowany Kozak Nalewajko. W związku z tymi klęskami zrodziła się potrzeba zbudowania solidnego zamku - miejsca schronienia okolicznej ludności.

...



16. W Podhajcach urodzilo sie wielu ludzi, ktrzy wniesli...
Published: 20.09.2013

KG Halina PLUGATOR

Podhajce - ϳ, Pidhajci - miasto dawnej chwaly i wspólczesnej ruiny.

   Tak wazne kiedys dla polskiej i ukrainskiej historii miasteczko Podhajce na Tarnopolszczyznie, teraz znajduje sie w stanie calkowitej ruiny. Jedynie paru entuzjastów o polskich korzeniach dba o to, by o miescie nie zapomniano. Niestety, roboty z tym jest mnóstwo, a chetnych do pomocy malo.


Na saniach, gdy sniegu wiecej!
    Do Podhajec jedzie sie przez puste pola. Tylko od czasu do czasu mozna dostrzec jakas chate. Kilka kilometrów od miejscowosci, na autobusowym przystanku, czekaja wielkie sanie z miejscowymi. To lokalna taksówka. Autobus ciezko jest tu dorwac w ciagu dnia.
   Tuz przy resztkach dworca autobusowego znajduje sie ogromny kosciól Swietej Trójcy, a dokladniej to, co z niego zostalo. Jednak obok ani smieci nie uswiadczysz, ani psów bezdomnych. Od razu widac, ze gospodarz jest dobry. A jest nim Stefan Kolodnicki, byly mer Podhajców, obecnie rencista, przyrodoznawca. Godzinami moze opowiadac o tutejszych uliczkach, zaulkach, wrecz kazdym kamieniu.

...



17. Zamki, ruiny - - Buczacz, - Jazlowiec...
Published: 10.09.2013

Buczacz
    Zamek zbudowany zostal w XIV wieku  przez rodzine Buczackich. Pierwotnie  byla to budowla drewniana pózniej murowana. Zalozony na planie trójkata posiadal wejscie przez wieze bramna i dalej przez dziedziniec do budynku mieszkalnego.
   Buczaccy osiedlili sie w Jazlowcu, przybrali nazwisko Jazlowieckich. Ich staraniem miasteczko i zamek rozbudowaly sie...

Jazlowiec
    Zamek a nastepnie niestety ruiny zamku, które dochowaly sie do wybuchu II-giej wojny swiatowej, zostal zbudowany w polowie XVI wieku przez Jerzego Jazlowieckiego (1575) hetmana wielkiego koronnego, a upiekszony i wzmocniony przez jego syna Mikolaja staroste Sniatynskiego.

Bohdan Zhukiewicz
photo Orest, Jura, Gienadi, Zakapior

...



18. ...
Published: 10.08.2013

KG Sabina RÓZYCKA
tekst i zdjecia

Polacy zalozyli, Polacy rozbudowali...
Polskie slady w Czortkowie widoczne sa na kazdym kroku.

    „Pierwsza pisemna wzmianka z roku 1522 roku swiadczy, ze wtedy osada byla wlasnoscia Jerzego Czortkowskiego. Król Zygmunt III Waza nadal osadzie Czortkowice prawo magdeburskie, - opowiada dziennikarce Kuriera Galicyjskiego dyrektor muzeum krajoznawczego Jaromir Czorpita. Na poczatku XVII wieku wlascicielami Czortkowa byli Golscy, którzy wybudowali tu zamek z wiezami w naroznikach z potezna brama wjazdowa. Z czasem miasteczko przeszlo w rece Potockich, a pod koniec XVIII - Sadowskich. Ostatnim wlascicielem miasta byl Hieronim Sadowski”. Miasto przetrzymalo najazdy turecko-tatarskie, wojny kozackie. 16 stycznia 1699 roku wedlug umowy karlowickiej miasto wrócilo do Rzeczypospolitej. Z latami wladza sie zmieniala: austriacka, rosyjska, sowiecka. Miasteczko rozbudowywalo sie. Byla tu cegielnia, tlocznia oleju, mlyn, fabryka narzedzi rolniczych, rumu i likierów.

...



« »
Photo...

Czerniowce

Zwiedzaj z nami...

... Lwów - L'viv,


Żółkiew,


Drohobycz,


Luck - ,


Ostróg,


Tarnopol
- Ternopil,



Krzemieniec,


Stanislawów
- Iwano-Frankiwsk,


Kolomyia,


Czerniowce,


Użhorod - ,


Mukaczewo...