Sitemap Poland English Slovak
7 cudów Ukrainy
... Chocim,


Kamieniec Podolski,


Park Zofiówka
w Human
- Софіївський парк,Sofia Kijowska,


Chortyca
- Хо́ртиця,Kijowsko Pieczerska Lawra,


Chersonez Taurydzki...

Turystyka po zachodniej Ukrainie...
Популярне
18. Widziane oczami Ludmily oraz lokalnej spolecznosci...
Published: 25.09.2014   Słynie z płytkiej,
szerokiej, części nadbrzeżnej, posiada
smugę z  idealnymi dla odpoczynku piaszczystymi plażami. Woda jest tu czysta i miękka, wzbogacona o jony srebra, zawiera jod i glicerynę, a nad brzegiem można znaleźć leczniczą błękitną glinę. Jezioro ma lesiste otoczenia, otwartą plażową piaszczystą brzegową część a także znane archeologicznymi rozkopami kultury epoki mezozoiku.
   Jest jedyne w swoim pochodzeniu i składzie zbiorników wodnych jezior Szackich, zachwyca turystów swoim pięknem, jasnej czystej wodzie, a także lokalnej scenerii.

   Po wschodniej stronie jeziora znajdujemy zaskakujące piękno - wysp
a
. Jest ona pokryta starodrzewem, wśród którego dominują lipy i jawory.
   Świtiaź spodoba się wszystkim, bez wyjątku, ponieważ w malowniczej  scenerii jest po prostu niemożliwe, aby się nie zakochać. Niektórzy uważają, że kraina ta powstała a w szczególności stawy,- siostry i bracia wielkiego jeziora po ustąpieniu lodowca z Polesia. Jeziora są uważane za relikwie, czyli resztki ogromnego akwenu, który kiedyś w tej okolicy dominował.
Różny poziom głębokości, obecność wgłębień wynika przez wypłukiwanie z wód wapienia. Niektórzy badacze uważają, że jezioro jest pochodzenia Svityaz Kras. Kolejna grupa naukowców twierdzi, że zbiorniki powstały gdy lodowiec cofał się, a
szczególnie głębokie depresje wynikają z powodu opuszczania i podnoszenia niektórych bloków tektonicznych.

   Trudno znaleźć na Ukrainie jeziora tak czyste i wyraźniejsze niż stawy  Shatskiye. Lustro - powierzchnia jest tak oczywista, że nawet na dużych głębokościach można zobaczyć małe kamienie. W zimie woda jest znacznie przeźroczysta niż w lecie, to ze względu na minimalną ilość zanieczyszczeń. Szczególnie w głębi, na wodach przybrzeżnych, w zatokach, zobaczyć możemy szczątki roślin, zwierzątka wodne, a niektóre obszary porośnięte wodorostami i trzciną. W płytkiej wodzie jest bagno roślinności. Ze względu na przejrzystość do większej głębokości przenika światło słoneczne, które przyczynia się do aktywacji procesów biologicznych w organizmie
wodnym.

   W regionie tym jest rozmieszczona cała kaskada mniejszych  jezior. W szczególności, polecamy oddalone o około 30 kilometrów od Świtezi równie urokliwy staw Luka - озеро Лука w Dubechnenskiy terytorialnej gromadzie, w odróżnieniu od sławnego olbrzyma jest mniej odwiedzany przez wczasowiczów łaknących wypoczynku, (jak miejscowi mówią) "zasnąć na słońcu", natomiat pięknie mami amatorów aktywnego odpoczynku taką samą krystaliczną, leczniczą wodą, otoczeniem upojnym od aromatu choiny powietrzem.

   Jezioro jest rozmieszczone w granicach wsi gdzie wygodnie możemy dotrzeć trasami samochodowymi czy też kolejowym transportem (do stacji Lyutka - Лютка) od miasta Kowel.
   Tu można nazbierać jeżyny, borówke, grzyby, a amatorzy wędkarstwa mogą złowić rekordowy egzemplarz suma!
   Można wypożyczyć katamarany, łodzie, kajaki, sprzęt do nurkowania. Bezpośrednio nad jeziorem miejscowi ważą pyszne pączki, zapiekają ryby, kraby (ra
ki), gotują zupy rybne, wędzą węgorze.   W XX wieku podjęto decyzję połączenia kanałem Jezioro Świtiaź z rzeką Prypeć, co zaowocowało połączeniem wodnym morza Bałtyckiego z Czarnym.

   Etymologicznie, zgodnie z słownikiem toponimicznym języka ukraińskiego słowo "szacki" pochodzi od słowa "oszatnist", które można tłumaczyć jako "piękno".

   Na Pojezierzu Szackim panują doskonałe warunki do uprawiania nurkowania. Jest to spowodowane dużą zawartością srebra (Ag) w wodzie, które wykazuje dużą aktywność chemiczną oczyszczając wodę jezior od zakwitów i glonów. W efekcie wysoka przejrzystość wody sprzyja podwodnym obserwacjom oraz fotografowaniu różnorodnej flory i fauny wodnej. Obok nurkowania intensywnie rozwija się wędkarstwo sportowe, w którym biorą udział zarówno specjaliści jak i amatorzy.

   Obok meandruje rzeczka Prypeć, która opasuje Wołyń, dalej podąża na terytorium Białorusi i powraca znów do naszego kraju, żeby wpaść do szerokiego Dniepru.We wsi aktywnie rozwija się turystyczna infrastruktura.   Propagujemy zieloną turystykę z etnologicznym ukierunkowaniem. Wizytówką gromady jest czynna pracownia garncarska Wasilija Kuruliuka. Razem z licznymi uczniami, odradza się tradycyjne wyrobnictwo znanego w Europie ośrodka ceramiki utwardzonej  w czarnym dymie, gdzie lepią i wygrzewają naczynia potrzebne w gospodarstwie domowym; dzbanki, makutry, doniczki.

   Proponujemy naszym gościom klasy mistrzowskie z tkactwa, poszycia słomy. Tu można własnymi rękami utkać oryginalny kilimek, upleść słomkowy kapelusza czy kosze z łozy.   Będziecie również przyjemnie zdziwieni równocześnie zaszokowani, różnorodnością miejscowej tradycyjnej kuchni na podstawie ekologicznych przepisów, produktów z przyzagrodowych gospodarstw i runa leśnego okolicznych lasów, pól i łąk. Warto spróbować wonną kiełbaskę i pieczoną szynkę, dietetyczny mleczny świeży słony ser, słodkie pierogi z jagodami. Polecam skosztować jak smakuje wonna juszka z ryby nad brzegiem jeziora, radzę delektujcie "niebo w gębie"!   A dodatkowo Dubechne - Дубечне jest prawdziwy dom Wikinga. To rekonstrukcja autentycznego skandynawskiego drewnianego domku, co ma dach z gontu i mchu, jest stuprocentowo ekologiczny.   Przewodnik Oleg, gospodarz Summer camp "Freya", poprowadzi Was ścieżkami malowniczych okolic i daleko poza jego granice.
   I to jeszcze jedna przygoda, którą warto przeżyć
.


- spotykamy na trasie wedrówki takie cudenka jak - czarna brzoza

- w granicach Dubechnego znajduje się olbrzymi 700-letni dąb oraz gigantyczna choina, również ornitologiczny rezerwat i dendrologiczny park z rzadkimi gatunkami roślin.

- szlak architektury drewnianej - cerkiew   Legend
y głoszone przez wieki przekazywane z pokolenia na pokolenie od pradziada do chwili obecnej, jednocześnie opowieści o edukacji Shatskikh jezior wspomina się wieczorami w każdej chałupie.


Nimfy - mieszkanki niezwykłego jeziora
   Okoliczni mieszkańcy wierzą też, że głębie jeziora zamieszkują śliczne nimfy, zwane świteziankami. Taka tajemnicza postać pojawia się i w kolejnej balladzie Adama Mickiewicza „Świtezianka”. To ona wystawiła na próbę wierność kochanka, strzelca z pobliskiego boru. Chłopak podążył w odmęty za nieznaną pięknością, w którą - jak się okazuje - przemieniła się jego kochanka. Za złamanie przysięgi wierności strzelec ma pokutować pod modrzewiem przez tysiąc lat. Czy podczas nocnego spaceru nad jeziorem usłyszymy jego jęki i zobaczymy cień dziewicy, pląsający na falach? Nawet jeśli nam się to nie uda, to w Świtezi odważni mogą wykonać rytuał uwolnienia się od złudzeń. Szczególnie przyda się to osobom, które ciągle błędnie oceniają ludzi, ich intencje i uczucia. W księżycową noc nadzy zanurzmy się trzykrotnie w wodzie (razem z głową), za każdym razem powtarzając zaklęcie: Chcę widzieć wszystko takim, jakie jest. Niech moja myśl będzie tak czysta i jasna, jak woda Świtezi. Jeśli rytuał odniesie skutek, w przyszłości zaoszczędzimy sobie wielu przykrości i rozczarowań.

Cudowne właściwości niezwykłej wody
   Krystalicznie czysta woda Świtezi to wspaniałe ukojenie dla oczu, zmęczonych pracą przy komputerze. Dlatego jeśli  przyjedziemy w te okolice, kilka razy dziennie po siedem razy zanurzmy się w jeziorze z otwartymi oczami. Prawie natychmiast poczujemy ulgę, oczy po prostu odżyją, zniknie wrażenie piasku za powiekami. Po kąpieli oczu skierujmy spojrzenie w dal, na przeciwległy brzeg jeziora. Potem szybko popatrzmy na czubek własnego nosa. To proste, naprzemienne ćwiczenie warto powtórzyć 9 razy. Potem wykonajmy krążenie gałkami ocznymi: 9 razy w lewo i 9 razy w prawo, patrząc przed siebie. Powtórzmy to ćwiczenie, odchylając głowę do tyłu i spoglądając w niebo. Może uda się otworzyć trzecie oko? A nuż wrócimy znad Świtezi z darem jasnowidzenia?

Photo...

Czerniowce

Zwiedzaj z nami...

... Lwów - L'viv,


Żółkiew,


Drohobycz,


Luck - Луцьк,


Ostróg,


Tarnopol
- Ternopil,Krzemieniec,


Stanislawów
- Iwano-Frankiwsk,


Kolomyia,


Czerniowce,


Użhorod - Ужгород,


Mukaczewo...