Sitemap Poland English Slovak
Меню
7 cudów Ukrainy
... Chocim,


Kamieniec Podolski,


Park Zofiówka
w Human
- ,Aleksandria
ogród dendrologiczny
w Białej Cerkwii,Sofia Kijowska,


Chortyca
- ́,


Kijowsko Pieczerska Lawra,


Chersonez Taurydzki...
Turystyka po zachodniej Ukrainie...
Популярне
6. Naszyjnik szmaragdowych gor i turkusowych jezior...
Published: 17.08.2016

Kamioniecki wodospad
    Zaledwie kilka km od wsi Dębina płynie przez las potok Kamionka z malowniczym wodospadem - niepowtarzalnym pomnikiem przyrody, która poraża swoją urodą. Woda spływa z 6 metrów i spada na chaotycznie rozrzucone kamienne bryły. To miejsce przyciąga uwagę podróżnych, turystów i naukowców. Latem woda jest chłodna i daje możliwość ucieczki od spiekoty.

Uroczysko Żurawinowe
    W odlali 0,5 km od wodospadu na Kamionce znajduje się ścieżka prowadzona w górę uroczyska zwanego Żurawinowym. To tu na skąpym torfowisku rośnie gatunek rośliny typowy dla roślinności tajgi nazywana często „północnym winogronem” - żurawina błotna. W uroczysku znajduje się również jezioro nazywane „Martwe”.

Góra Paraszka
 - znajduje się na terenie Parku Narodowego „Beskidy Skolskie” (1268 m). U podnóża Paraszki biorą swój początek Wielka Riczka oraz dopływy rzek Opór i Stryj. Na Wielkiej Riczce jest znany wodospad Hurkało. Stoki góry pokrywają lasy iglaste, mające strefy lasów bukowych i brzozowych. Szata roślinna odznacza się ogromną różnorodnością, wysokim stopniem naturalności i obecnością wielu rzadkich gatunków roślin. Na szczycie znajduje się pamiątkowy kamień oraz krzyż. Przez szczyt góry przebiega znakowany szlak turystyczny. Według legendy góra wzięła swoją nazwę od imienia Paraskewa, właśnie tak miała na imię córka (wg innych wersji - żona) księcia Światosława, syna Włodzimierza Wielkiego, która została zabita przez żołnierzy Światopełka Przeklętego w roku 1015. Te wydarzenia poprzedziła bitwa między Światosławem a Światopełkiem.

Góra Trostian
 - (1232 m) jest położona na odległości 2 km od centrum Sławska: 11 tras o różnych poziomach komplikacji i o ogólnej długości 22 km dla narciarzy, w tym 6 międzynarodowych tras dla narciarzy górskich, które zostały zatwierdzone przez Międzynarodową Federację Sportu Narciarskiego (FIS), 2 trasy do slalomu, 2 trasy do super-slalomu, 2 trasy do slalomu super-gigant.

Źródła wód mineralnych
   Niepowtarzalne warunki naturalne Parku Narodowego „Beskidy Skolskie” i przyległych mu terenów oraz niezliczone źródła wód źródlanych i mineralnych przyciągają turystów i inwestorów.

Bójki
    Na terenie Parku Narodowego „Beskidy Skolskie” można spotkać rozsypane głazy kamienne na zboczach gór, kosodrzewiny, w partiach szczytowych pola złomisk, rumowisk skalnych (lokalnie zwanych gorganem (stąd nazwa), grechotem, maliniakiem). Nazwa gór „Beskidy” powiązują z biesami mieszkającymi tu kiedyś. Istnieje również inne przepuszczenie, że nazwa pochodzi z greckiego słowa, które oznacza „pastwisko, połoninę”. Beskidy od zawsze były i są kolebką ukraińskości, ojczyzną Bojków, może to właśnie od nich pochodzi ta nazwa.

Flora i fauna
   Przyroda Beskidu Skolskiego jest niepowtarzalna. Można tu spotkać około 600 okazów roślinności, z czego 40 gatunków znajduje się w Czerwonej Księdze. Na terenie Parku wyodrębniono 133 gatunki roślin zagrożonych wyginięciem a także 200 gatunków roślin lekarskich.
    Fauna bezkręgowców też jest imponująca, mieszka tu 48 gatunków stonóg, 9 z nic zaliczane do rzadkich okazów. Również kręgowców jest tu większa ilość - 244 gatunki w tym 20 gatunków ryb, 12 gatunków gadów, 6 okazów płazów, 160 gatunków ptaków, 52 gatunki ssaków. Na terenie Parku od niedawno mieszka żubr europejski (Bison bonsus). W tym celu na teren parku sprowadzono 11 osobników reprodukcyjnych, obecnie stado liczy już 20 osobników. Zwierzęta są pod stałą kontrolą leśników, weterynarzy a także naukowców.

Na terenie Parku wytyczono ścieżki edukacyjno-przyrodnicze i tarasy widokowe:
- ścieżka edukacyjno-przyrodnicza „Skole -Majdan” długości 28 km, rekomendowana na 2-3 dni aktywnego wypoczynku;
- ścieżka edukacyjno-przyrodnicza „Buczyna”, 1,4 km długości, miejsce wypoczynku i lekcji na świeżym powietrzu dla uczniów miejscowych szkół;
- ścieżka edukacyjno-przyrodnicza „Doliną rzeki Kamionka”, rozpoczyna się od przystanku autobusowego w Dębinie, potem biegnie przez 100 -letni las dębowy a kończy się obok jeziora Żurawinowego. Długość trasy- 4 km;
- ścieżka edukacyjno-przyrodnicza „Łopata”, 12 km długości, polecana starszej młodzieży i dorosłym, których interesuje flora i fauna Parku.
   Ścieżki dopiero się znakuje. W niektórych miejscach wybudowano tarasy widokowe aby podziwiać piękno natury (wodospady, źródełka).

Photo...

Czerniowce

Zwiedzaj z nami...

... Lwów - L'viv,


Żółkiew,


Drohobycz,


Luck - ,


Ostróg,


Tarnopol
- Ternopil,Krzemieniec,


Stanislawów
- Iwano-Frankiwsk,


Kolomyia,


Czerniowce,


Użhorod - ,


Mukaczewo...