Sitemap Poland English Slovak
7 cudów Ukrainy
... Chocim,


Kamieniec Podolski,


Park Zofiówka
w Human
- Софіївський парк,Sofia Kijowska,


Chortyca
- Хо́ртиця,Kijowsko Pieczerska Lawra,


Chersonez Taurydzki...

Turystyka po zachodniej Ukrainie...
Популярне
6b. > Atrakcje turystyczne o ktorych jeszcze nigdy nie slyszales...
Published: 13.08.2016


Rozhurcze lub Rozhórcze, Розгірче
Monastyr w Rozhurczu

   Od południowego krańca wsi do niedużej polany u stóp zalesionego wzgórza wiedzie polna droga. Gdy złorzecząc na  podstępnego przewodnika, który skierował nas w tę stronę najwyraźniej dla głupiego żartu, skorzystamy z okoliczności przyrody i udamy się w ustronne miejsce za potrzebą, okaże się, że wśród porastających gęsto wzgórze drzew ukryta jest ścieżka prowadząca w górę wzniesienia. Wzruszając ramionami w geście rezygnacji ("pewnie donikąd, ale co mi tam") i podejmując się niewielkiego podejścia odkryjemy niecodzienne zjawisko - ukryte w lesie bloki piaskowca mierzące kilkanaście metrów, zwieńczone dużym, drewnianym krzyżem.
   Według historyków monastyr w Rozhurczu powstał w XII-XIII w. na miejscu funkcjonującej tutaj pogańskiej świątyni. Klasztor złożony z dwóch wykutych w skale komór rozmieszczony jest na dwóch kondygnacjach - na wyższej znajdowała się kaplica, niższa pierwotnie podzielona była na cele, a po połączeniu funkcjonować tam miała cerkiew. Nie wiadomo, jak długo mnisi wykorzystywali to miejsce, gdyż w późniejszych wiekach brak o nim wzmianek.
   Z jaskiniami monastyru wiążą się liczne legendy i opowieści. Według nich pieczary miały służyć jako miejsce schronienia okolicznej ludności przed wspomnianymi najazdami Tatarów, a okresowo także jako siedziba karpackich opryszków. Jedno jest pewne, wrażenia estetyczne związane z urokiem tego miejsca rekompensują niedogodności drogi dojazdowej i powrotnej.


RozhurczeBubniszcze


Skały Dowbusza w Bubniszczach
  
Jego wyczyny w górach Czarnohory i Gorganów powodowaly, ze stal sie ulubionym bohaterem folkloru huculskiego - opiewano go w piesniach ludowych i kolomyjkach jako szlachetnego i "uczonego" zbójnika. Stal sie synonimem "ludowej sprawiedliwosci", gdyz w mysl otaczajacej go legendy zabieral bogatym, a rozdawal wspanialomyslnie biednym.
   Tak sie jednak skladalo, ze sam byl zazwyczaj tym  potrzebujacym, wiec z czystym sumieniem skradzione kosztownosci przekazywal sobie i swoim kamratom. Bogatym dlugo nie bywal, gdyz bogactwa rychlo zwykl byl przehulac, wiec znów okazywal sie biednym. To swoiste bandyckie perpetuum mobile napedzalo okrucienstwo Dowbusza i jego bandy, opryszkami zwanej, która lupila szlachte polska i wegierska oraz lokalnych i zamiejscowych kupców na calym Pokuciu i Podolu.
   Nieuchwytnosc zbójników Dowbusza wynikala nie tylko z ich przebieglosci, ale przede wszystkim ze znakomicie maskowanych kryjówek w Gorganach i Czarnohorze. Najwieksza legenda owiane bylo ich schronienie w Bubniszczach. Do dzis znajduje sie tu absolutny fenomen natury - skryta w lesie skalna forteca zlozona z wysokich na ponad 700 metrów kamiennych scian okalajaca okazaly dziedziniec w ksztalcie podkowy.
   We wnetrzu skal wykute zostaly pieczary, komnaty, lawy, ganki, sekretne przejscia i schowki oraz caly system otworów sluzacych do montowania konstrukcji obronnych. Skaly Bubniszcz zadziwiaja fantastycznymi ksztaltami - gigantyczne kamienie sprawiaja wrazenie jak gdyby zostaly ulozone ludzka reka jeden na drugim, czasem do wysokosci kilku pieter. Wyobraznie odwiedzajacych te miejsce pobudza równiez powtarzana od wieków legenda, ze w skalach tych Oleksy Dowbusz pozostawil swe skarby. Nawet jesli nie skusi nas oferta rychlego wzbogacenia sie, miejsce to jest warte odwiedzenia.
Bubniszcze Бубнище

Photo...

Czerniowce

Zwiedzaj z nami...

... Lwów - L'viv,


Żółkiew,


Drohobycz,


Luck - Луцьк,


Ostróg,


Tarnopol
- Ternopil,Krzemieniec,


Stanislawów
- Iwano-Frankiwsk,


Kolomyia,


Czerniowce,


Użhorod - Ужгород,


Mukaczewo...