Sitemap Poland English Slovak
7 cudów Ukrainy
... Chocim,


Kamieniec Podolski,


Park Zofiówka
w Human
- Софіївський парк,Sofia Kijowska,


Chortyca
- Хо́ртиця,Kijowsko Pieczerska Lawra,


Chersonez Taurydzki...

Turystyka po zachodniej Ukrainie...
Популярне
25. Ku pokrzepieniu serc Trembowla...
Published: 10.04.2014T
rembowla
   Zamek taki wzniósł Aleksander Bałaban, starosta trembowelski. Budowę ukończono w 1631. Zamek ten, którego ruiny zachowały się do dzisiaj, stanowił wydłużony pięciobok z trzema basztami. Na jego dziedzińcu znajdował się obszerny pięciopiętrowy pałac z ciosanego kamienia. Ten nowy zamek, zaliczony do najsilniejszych warowni na kresach ówczesnej Rzeczypospolitej, skutecznie opierał się oblężeniom tatarskim. Trudniej było jednak przeciwstawić się potędze o wiele silniejszej - Turkom. Jeszcze trudniej Turkom, sprzymierzonym z Kozakami…

Anna Dorota Chrzanowska w obronie Trembowli
   Trzy lata później Trembowla znów znalazła się na szlaku armii dowodzonej przez Ibrahima Szyszmana. Obrońcami dowodził Jan Samuel Chrzanowski. Trwały zacięte walki o  zamek. Obrońcy zaczęli myśleć o kapitulacji, aby uratować swe życie. Ich rozmowy usłyszała żona komendanta Anna Dorota Chrzanowska. „Dzielniejsza od owych” pospieszyła do męża, „nie zważając na padające kule”. Doniosła mu o zamiarach upadających na duchu obrońców. Wówczas Chrzanowski z pałaszem w ręku zmusił lękliwych do powrotu na stanowiska. Jednakże wkrótce sam komendant podobno stracił wiarę w zwycięstwo i chciał poddać zamek. Wtedy Anna Dorota miała zagrozić, że w razie kapitulacji wysadzi zamek w powietrze, a siebie i jego zabije. Podobno sama poprowadziła zbrojny wypad obrońców na szańce tureckie. Dzięki jej bohaterskiej postawie, toczono dalsze walki, a obrońcy doczekali odsieczy króla Jana III Sobieskiego. Król pochwalił Chrzanowskiego: „Pokazała Trembowla, że i Turkom obronić się można, kto cnotliwie miejsca poruczonego broni”. W nagrodę za wytrwałość w boju król mianował Chrzanowskiego starszym lejtnantem. Sejm natomiast nadał mu szlachectwo (Chrzanowski był z pochodzenia mieszczaninem). Później Chrzanowski został komendantem Lwowa. Wdzięczni mieszkańcy Trembowli wznieśli Annie Dorocie Chrzanowskiej dwa pomniki - jeden w centrum miasta, drugi obok zamku. Niestety w 1678 roku Tatarzy zdobyli zamek i miasto. Od tego czasu zamek popadł w ruinę i za czasów austriackich z materiału, pochodzącego z tej budowli zbudowano m.in. koszary…

Ku pokrzepieniu serc...
   Dobrej pamięci nie zostawiają po sobie w historii osoby, wolące wyburzać i rujnować, zamiast bronić, tworzyć i miłować. Ideologia nienawiści, wpojona części współczesnych „patriotów” jeszcze w czasach Związku Sowieckiego była zawarta w słowach „Internacjonału” [Międzynarodówki]: „Mы наш, мы новый мир построим...”
    Warto też zaznaczyć, że chociaż pisana historia Trembowli datuje się od roku 1097, nie ma w niej mowy o niczym, co wskazywałoby na jej „tysiącletnią okupację”. Nic też nie wiadomo o ukaraniu Piotra Doroszenki za zdradę. Poddał się Moskalom w 1676 roku. Ojczyzny zawsze broniło się z miłości, niezależnie od jej nazwy - Korona Polska, Rzeczpospolita, Galicja czy Ukraina. Broniło się również chrześcijańskich wartości, starano się pomnożyć, a nie rujnowało się dziedzictwo europejskiej kultury. Nawet z zagrożeniem własnego życia. Po pięknej Annie Dorocie Chrzanowskiej, godnej dobrej pamięci, tych samych wartości bronili konfederaci, gdy Trembowla w 1768 przystąpiła do Konfederacji Barskiej, broniąc się przed nacierającymi wojskami rosyjskimi. Ostatnia obrona Trembowli miała miejsce 17 września 1939 roku, po wkroczeniu oddziałów sowieckich. Stawił im czoło maleńki oddziałek Związku Strzeleckiego, dowodzony przez Bronisława Komplikowicza. Po bohaterskiej obronie oddział zmuszony został do poddania się. Jego żołnierze zostali wywiezieni na wschód. O ich dalszych losach wiadomo niewiele. Wiadomo tylko, że dowódca oddziału zginął w Katyniu…

Co tu krzepiącego?
Pamięć o obrońcach Trembowli nie zginie... Póki my żyjemy…
KG   Dzieki Henrykowi Sienkiewiczowi kazdy Polak wie, czym byla w dawnej Polsce twierdza w Kamiencu Podolskim i jak potoczyly sie jej losy.
   Calkiem inaczej jest z zamkiem w Trembowli, który uchodzil za nastepny po Kamiencu i pelnil wazna funkcje w systemie obronnym ziemi halickiej.

    Pierwsze wzmianki o warowni w Trembowli pochodza z 1097. Kiedy ziemie te zajete zostaly przez Kazimierza Wielkiego, wzniesiono tu okolo roku 1360, murowany zamek, który przetrwal do XVI wieku. W 1534 kasztelan krakowski Jan Teczynski wzniósl na bazie starej budowli nowy zamek, w znacznej czesci wykonany z drewna. Na poczatku XVII budowla ta zaczela popadac w ruine i starosta trembowelski Aleksander Balaban rozpoczal wnoszenie nastepnego zamku z kamieni ciosowych, którego budowe ukonczono w 1631. Warownia ta odegrala wielka role w walkach toczonych na terenie Podola i ziemi halickiej, wytrzymala liczne, dlugie oblezenia w latach 1650-1652. Wlasnie w jej murach rozegral sie jeden z epizodów historii Polski, obrosly pózniej legenda.
    W 1674 w ramach przygotowan do kolejnej wojny z Turkami, którzy w tym czasie podejmowali dzialania wojenne przeciw Rosji, ustalono na sejmie, aby wyslac do Trembowli zaloge. Komendantem twierdzy zostal Jan Samuel Chrzanowski. W nastepnym roku wojska turecko - tatarskie zaczely pustoszyc Podole, az wreszcie 20 wrzesnia 1675 stanely pod Trembowla, liczac na latwy sukces. Okazalo sie inaczej Chrzanowski, wykazujac sie ogromnym mestwem, nie dopuscil do zdobycia ani poddania twierdzy. To, ze zaloga wytrzymala na posterunku bylo w duzym stopniu zasluga zony komendanta, która zagrzewala ducha bojowego i miala nawet z szable w dloni uczestniczyc w wypadach na wroga. Desperacja zostala nagrodzona i Turcy z powodu nadciagania Sobieskiego z odsiecza wycofali sie noca spod Trembowli. Bohaterscy obroncy zostali za swoje mestwo uhonorowani. Bardzo szybko tez obrona zamku przed Turkami obrosla w legende, w której glówna role odgrywala Zofia Chrzanowska, urastajaca do symbolu prawdziwej Polki patriotki. Jej postawa przyczynila sie w nastepnych latach do tworzenia róznych utworów patriotycznych.
Zakapior

Photo...

Czerniowce

Zwiedzaj z nami...

... Lwów - L'viv,


Żółkiew,


Drohobycz,


Luck - Луцьк,


Ostróg,


Tarnopol
- Ternopil,Krzemieniec,


Stanislawów
- Iwano-Frankiwsk,


Kolomyia,


Czerniowce,


Użhorod - Ужгород,


Mukaczewo...