Sitemap Poland English Slovak
7 cudów Ukrainy
... Chocim,


Kamieniec Podolski,


Park Zofiówka
w Human
- Софіївський парк,Aleksandria
ogród dendrologiczny
w Białej Cerkwii,Sofia Kijowska,


Chortyca
- Хо́ртиця,


Kijowsko Pieczerska Lawra,


Chersonez Taurydzki...
Turystyka po zachodniej Ukrainie...
Популярне
32. Z gestego lasu wylaniaja sie ruiny palacu...
Published: 05.01.2014Od fortecy do miasta-widma...

   Dostać się do Nyrkowa, na Tarnopolszczyźnie bez własnego środka transportu nie jest łatwym zadaniem. Wieś położona jest na uboczu od trasy  centralnej. Prawdę powiedziawszy - pejzaże w postaci bezkresnych pól buraczanych, nie wróżą niczego dobrego. Tak się zdaje jedynie na pierwszy rzut oka. To, co Państwo zobaczą koło Nyrkowa, przypomina coś absolutnie fantastycznego - ogromny krater, wokół którego z gęstego lasu niby wyłaniają się ruiny pałacu - dwie potężne wieże - i ściany byłego kościoła. I jeszcze jeden szczegół - czerwona ziemia, od której pochodzi nazwa miasta - Czerwonogród. Miejscowi mieszkańcy nazywali je po prostu Czerwone. Aby dotrzeć do ruin, należy przez dłuższy czas kroczyć oplatającą krater stromą i wijąca się drogą. Ten, kto na piechotę schodzi w dół, cieszy się, że wybiera krótszą drogę, komu natomiast trzeba dostać się do góry, ciężko wzdycha przed wspinaczką: iść prosto - ciężko, a drogą - długo.
   Chociaż Czerwonogrodu (proszę nie mylić z górniczym miastem o podobnej nazwie w obwodzie lwowskim dawnym Krystynopolem)  już od dawna nie możemy znaleźć na żadnej mapie, to miejscowe krajobrazy nie pozwalają zapomnieć o dawnej i bogatej historii niegdyś sławnego miasta, o którym pierwsze historyczne wzmianki datowane są na ІХ wiek.

A wodospad sztuczny...
   Główną atrakcją dawnego Czerwonogrodu jest jednak najwyższy równinny wodospad Ukrainy na rzece Dżuryn. Jego potężny dźwięk roznosi się na
 setki metrów, a jego wysokość sięga - 16 metrów. Najciekawsze jest jednak to, iż - wodospad jest sztuczny, gdyż stworzono go dzięki zmianie łożyska rzeki. Legenda głosi, że Turcy, oblegając zamek, wysadzili brzeg rzeki Drużyn, która w tym miejscu ostro skręcała. W wyniku wybuchu utworzył się wodospad, a zamek stał się bezbronny i poddał się Turkom. Nie ma w tym nic z prawdy. Łożysko rzeki zmieniono niespełna 100 lat temu. Ze starego łożyska do tej pory został murowany most. Wcześniej na rzece był dwu turbinowy młyn, a później, w 1956 roku, zbudowano elektrownię wodną, która zaopatrywała w energią elektryczną Nyrków, Solone i Nahiriany. Dziś z elektrowni wodnej pozostał jedynie szary gmach.
   Niestety, wodospad jest nie tylko ozdobą miejscowości, ale i jej największym kłopotem. W dni wolne zazwyczaj jest tu mnóstwo ludzi. Większość wczasowiczów przyjeżdża tu jednak nie z powodu dawnej historii i starych legend, a po to, by zjeść sobie szaszłyk i po grillować pod gołym niebem. Okolice pałacu po prostu toną w śmieciach. Mieszkańcy Nyrkowa robią nawet dobry biznes - handlują drewnem, gdyż w lesie, w którym tonie krater, prawie niemożliwą rzeczą jest znalezienie suchego drewna - wszystko wyzbierane do ostatniej gałązki. Są, więc dwa wyjścia: wziąć siekierę i pójść dalej do lasu, lub kupić drewno na ognisko od wieśniaków.
    Niezrozumiałym jest, dlaczego miejscowa władza nie zdolna jest do niczego, prócz postawienia jakiejś budy zrobionej ze starego autobusu, gdzie sprzedają piwo. Nie ma tu ani ubikacji, ani wyposażonych miejsc wypoczynku, ani pojemników na  śmieci. Są natomiast kioski z kiełbaskami i alkoholem. A warto byłoby, pobierać  pieniądze za wejście na terytorium zamkowe i wykorzystać je na uporządkowanie zabytków. Jeśli sytuacja się nie zmieni, to za parę lat nie będzie już tu niczego do oglądania. Czego nie zniszczyły wojny i czas, może zniknąć z powodu zwyczajnej ludzkiej obojętności do własnej historii?
Oksana Dudar (KG)

Photo...

Czerniowce

Zwiedzaj z nami...

... Lwów - L'viv,


Żółkiew,


Drohobycz,


Luck - Луцьк,


Ostróg,


Tarnopol
- Ternopil,Krzemieniec,


Stanislawów
- Iwano-Frankiwsk,


Kolomyia,


Czerniowce,


Użhorod - Ужгород,


Mukaczewo...