Sitemap Poland English Slovak
Wyprawy

Популярне
Troki - Luck - Odessa
Published: 30.03.2012

Sladami ksiecia Witolda po szesciu stuleciach...

KG Agnieszka RATNA - tekst
Wladas SZCZAWINKAS - zdjecia

   Dziesieciu jezdzców z Wilna przez Litwe, Bialorus i Ukraine zdecydowalo sie powtórzyc pochód ksiecia Witolda Wielkiego do Morza Czarnego.
   Zjesc kasze ze szczypiorkiem na sniadanie, napredce umyc sie woda z rzeki, a pózniej wieczorem, gdy juz sie pada ze zmeczenia, na poczatku nalezy rozsiodlac równie zmeczonego konia, który pokonal przeciez wiele kilometrów. Dla romantyków z Litwy, którzy zamienili dobra doczesne na nielatwe dni pochodów, takie sceny to codzienna rzeczywistosc. Ale kazdy dzien tych entuzjastów, którzy zdecydowali sie przejechac na koniach dwa tysiace kilometrów, jest wypelniony po brzegi niesamowitymi wrazeniami.


Читать еще...Cien...
Published: 30.12.2011

Jaroslaw Herbert, Maciej Brozyna, Maciej Sliz, Lukasz Godek.

Elbrus, liczacy sobie 5642 metry...

   Jestesmy w Azau (2200 metrów nad pozomem morza), pelnym turystów i wspinaczy, którzy chca zdobyc szczyt,
nalezacy do korony swiata. Elbrus, liczacy sobie (5642 m n.p.m.), jest najwyzszym szczytem Rosji oraz pasma, w którym sie znajduje - Kaukazu. Jest nie tylko  jednym z siedmiu najwyzszych szczytów kontynentów, a wiec zalicza sie do Korony Ziemi, ale równiez jako najwyzszy wulkan Europy, jest czescia tzw. Volcanic Seven Summits, czyli siódemki najwyzszych wulkanów na kontynentach swiata, (wsród których jest równiez Kilimandzaro). Wsród turystów nie brakuje takze ludzi w klapkach i szpilkach, którzy - ku naszemu zdziwieniu - nie przyjechali kupic pamiatki ze straganów pod Elbrusem, ale spogladaja na kolejke linowa, jadaca w kierunku naszego celu.
Wyjezdzamy, wiec nowoczesna kolejka;
- przypominajaca te alpejskie.
I to by bylo na tyle co do
europejskich porównan.
   Kolejka wywozi nas do stacji Mir, na wysokosc (3470 m n.p.m.), skad ukazuje sie nam piekny krajobraz - czerwone wulkaniczne skaly, po których splywa woda z topniejacego lodowca. Niestety, oprócz tych pieknych widoków, zastajemy sterty smieci, zelastwa i zlomu, jak chocby kolejke
krzeselkowa, która pamieta Zwiazek Radziecki, a która przedostajemy sie na wysokosc (3800 m n.p.m.) do stacji Garabaszi, w poblize tak zwanych "Beczek"...


Читать еще...