Sitemap Poland English Slovak
Artykuly


Популярне
1 323 950 gosci...
Published: 05.01.2019
photo Zakapior, Ordynat
Andrzej Sondej

http://pl.pogranicze.eu/index.php?categoryid=45
http://www.sk.pogranicze.eu/index.php?categoryid=14
http://www.eu.pogranicze.eu/

Ukraina na POGRANICZU z Polska

http://www.pogranicze.eu/
-
(twarz) poswiecona Ukrainie, tu wlasnie (narodzil sie pomysl strony), na górze zwanej Krzemieniec, Kremenec, Kremenaros, spotykaja sie granice PL, UA i SK.
- przekazujemy fakty z województw; Luckie, Tarnopolskie, Stanislawowskie (obecnie Iwano-Frankiwsk), Lwowskie i Zakarpackie, opisujemy krainy Kresów, Podola, Pokucia, Halicza, Wolynia, kulture - tradycje Huculów, Bojków, Lemków.
- obraz niepowtarzalnych dzikich gór Karpat Wschodnich, Bukovelu, Czernohory, Gorganow, Bieszczadow, opuszczonych w zgielku czasu zamków i kosciolów, nostalgia wielu turystów i badaczy przedwojennych kresowiackich jakze pieknych krain. Dlatego tez w dostrzezonym zagubionym swiecie, spoleczenstwo nabiera sil w turystyce i rekreacji, dostepnych bazach wypoczynkowych.

...Kwestie etniczno-narodowosciowe na pograniczu Slowianszczyzny Wschodniej i Zachodniej.
Published: 25.12.2011

Sebastian Dubiel-Dmytryszyn

Ruch Rusinski na Slowacji, Ukrainie i w Polsce...

   Przemiany spoleczno-polityczne, jakie po koniec lat 80-tych nastapily w krajach Europy srodkowo-wschodniej uwolnily mechanizmy zachecajace grupy narodowe do zrywów niepodlegowsciowych oraz do odbudowania tozsamosci narodowej. Ozywienie etniczne doprowadzilo do walki o wasny jezyk, kulture i samookreslenie narodowe takze niewielkie grupy etniczne, w tym karpackich Rusinów. Nowa rzeczywistosc stworzyla wiecej przestrzeni dla mniejszosci etniczno-narodowych, umozliwila reprezentowanie wlasnych interesów oraz aktywnosc kulturowa, ale równoczesnie wyeksponowala pytanie o identyfikacje narodowa...

...... wiele wedrowek autora po Wolyniu...
Published: 15.02.2009

 ***Nowość wydawnicza***
Biblioteka „Wołania z Wołynia” t. 69
Marek A. Koprowski,
„Podolskie klejnoty”,
Biały Dunajec – Ostróg 2010.
ISBN 978-83-88863-46-2

******
Marek A. Koprowski, znany podróżnik po ośrodkach katolicyzmu na Wschodzie odwiedza najciekawsze miejsca na Podolu. Po Syberii, Kazachstanie i Wołyniu ukazuje piękne miejsca w zachodniej części Podola. „Tropami Król-Ducha”, „Na Poczajowskiej Górze”, „U pana na Łubniach i Wiśniowcu” – to tylko niektóry tytuły rozdziałów, zachęcające do lektury całości.

...
Artykuly