Sitemap Poland English Slovak
Wedrujemy...

==================
Sladami historii...
==================
... Lwów,


HISTORIA - ksiestwo Ruskie, Podolskie, Halickie, Wolynskie...


Luck

Популярне
10. Arystokraci - jakze nam bliscy...
Published: 20.03.2015

Fredro i Szeptyccy

KG Marcin ROMER

   Czy mozna wybrac sobie narodowosc? Historia mówi, ze tak. Jednak, gdy robia to rodzeni bracia, przy czym kazdy z nich wybiera inna, zawsze daje to posmak sensacji.
   Gdy narody, wybrane przez kazdego z nich, wkraczaja w sytuacje konfliktowa, sytuacja nabiera cech dramatu.

Szeptyccy to - jeden ze starych rodów kresowych.
    Andrzej Szeptycki, właściwie Roman Maria Aleksander Szeptycki - Андрей Шептицький, Czcigodny Sługa Boży Kościoła Katolickiego, arcybiskup metropolita lwowski i halicki obrzędku bizantyjsko - ukraińskiego. Najsłynniejszy z Rodu.
    Jeszcze w 1469 roku król Kazimierz Jagiellonczyk potwierdzil prawa Fiodora z Szeptyc oraz jego wnuków Fiodora, Hliba i Sienka do posiadania dóbr Szeptyce. Ten ruski, w swoich korzeniach, ród dobrze przysluzyl sie Rzeczypospolitej. Nazwisko Szeptycki nosil ciagnacy pod Wieden rotmistrz pancerny Stefan. Jego syn zostal pózniej biskupem przemyskim. Porucznik Wincenty Szeptycki bral udzial w slawnej szarzy pod Somossiera.
   W poczatkach XIX wieku ród byl w pelni spolonizowany. Jeszcze w XVIII stuleciu Szeptyccy zmienili obrzadek na rzymskokatolicki. Byli typowym przykladem tych, co to gente Ruthenus, natione Polonus.

Читать еще...11. ... Bienkowa Wisznia - Rudki, rodowe gniazdo Fredrow i Szeptyckich...
Published: 10.02.2015

Beńkowa Wisznia, Вишня, Wysznia - Рудки

KG
Konstanty CZAWARGA


„A czy Pani wie, ze Aleksander Fredro byl dziadkiem metropolity greckokatolickiego Andrzeja Szeptyckiego.
    Obok nas na lawce (na targu ksiazki) przypadkowo zauwazylem, ze wsród rozlozonych na sprzedaz ukrainskich ksiazek patriotycznych jest tez  tomik listów Zofii Szeptyckiej z Fredrów do syna Andrzeja.
   Gdy pokazalem ów tomik tej Pani, byla bardzo zdziwiona i przyznala, ze naprawde o tym nic przedtem nie wiedziala, chociaz jest grekokatoliczka, a
w ich komitecie sa wykladowcy z Uniwersytetu Iwana Franki.
   Czy to prawda?, ze ta "zapytana" Pani nie agituje?? juz
"na klombie” za zmiana nazwy ulicy Aleksandra Fredry... na... ???

... miejsce urodzenia polskiego Moliera...

KG Oksana DUKAR - tekst
zdjecia ze strony
www.vyshnya.lviv.ua

Duch Aleksandra Fredry powraca
     Wysznia - (dawniej Belkowa Wisnia), w majatku polskiego dramaturga, otwarto muzeum - izbe pamieci.
   Muzeum, poswiecone jest Aleksandrowi Fredrze i jego wnukowi metropolicie UGKC Andrzejowi Szeptyckiemu.
   To tutaj wybitny polski dramaturg spedzil kilkadziesiat lat swego zycia. Lwowska artystka Daria Zawialowa uszyla z kolei suknie Zofii Fredro w ramach akcji „Kobieta w palacu Fredrów - Szeptyckich”.
   Do palacu powraca duch jego dawnego wlasciciela. Palac dla ukochanej.

Читать еще...12. Wielmozni...
Published: 10.09.2014

Opracowal i niektóre fotografie wykonal Zakapior

Sapiehowie herbu Lis

    Wywodzacy sie z ziemi smolenskiej ród Sapiehów juz w XVI wieku zaliczany byl do potezniejszych rodów moznowladczych na Litwie. Poczatkowo dzielil sie on na dwie glówne linie: czerejska (od dóbr w województwie polockim na pólnocnej Bialorusi) oraz kodenska (od Kodnia nad Bugiem).
    Za panowania Jana III potega Sapiehów, wywodzacych sie z linii czerejskiej, osiagnela swoje apogeum. Dazac do likwidacji hegemonii Paców na Litwie w latach osiemdziesiatych XVII, Jan III forsowal na najwyzsze urzedy wlasnie Sapiehów lub ich sojuszników: najpierw mianowal Benedykta Pawla podskarbim wielkim litewskim, a po smierci Michala Kazimierza Paca w 1682 roku bulawe wielka litewska oraz stanowisko wojewody wilenskiego dal bratu Benedykta, Kazimierzowi Janowi. Jak fatalna byla ta polityka personalna, wykazal juz przebieg  odsieczy wiedenskiej 1683 roku: podskarbi Benedykt zwlekal z wyplata pieniedzy na wojsko, a jego brat Kazimierz opóznil wymarsz podleglych oddzialów, które nie tylko nie zdazyly pod Wieden, ale potraktowaly kraje cesarskie (m.in. Morawy) jak nieprzyjacielskie, rabujac je i pustoszac. Sapiehowie osiagnawszy najwyzsze urzedy ministerialne, nie tylko nie musieli zabiegac o królewska laske, ale przeszli do niezwykle ostrej antykrólewskiej opozycji. Jan III próbowal ich oslabic, nadajac po smierci Krzysztofa Paca urzad kanclerza wielkiego litewskiego Marcjanowi Oginskiemu. Jednak ta niefortunna nominacja nie zniechecila Oginskiego do popierania Sapiehów, ale zrazila Radziwillów spowinowaconych z królem przez siostre Katarzyne; liczyli oni na zwyczajowy awans Dominika Radziwilla, podkanclerzego litewskiego na pieczec wielka litewska.

Читать еще...13. Rod ktory nie zupelnie pozytywnie (z wyjatkami) zapisal sie w historii Rzeczypospolitej...
Published: 15.08.2014

Bohdan Zhukiewicz

Radziwiłłowie
 - nie mieli sobie równych w historii Wielkiego Księstwa Litewskiego pod względem liczby wybitnych postaci politycznych, religijnych, wojskowych i kulturowych. Jego przedstawiciele dwukrotnie sprawowały najwyższy urząd w hierarchii kościelnej biskupa  wileńskiego, a jeden z nich później został arcybiskupem krakowskim i kardynałem. Na przestrzeni XV-XVIII wieku 13 członków tego rodu zajmowało najwyższe stanowiska świeckie takie jak wojewody wileńskiego, z których to 7 było kanclerzami wielkimi koronnymi, a 6 hetmanami wielkimi. 38 Radziwiłłów zajmowało stanowiska zapewniające miejsce w Radzie Wielkoksiążęcej, a później - w Senacie Rzeczypospolitej. Barbara Radziwiłł w 1550 roku została koronowana na królową Polski. Podobnie jak i większość arystokracji, Radziwiłłowie mieli romantyczną legendę o pochodzeniu swojego rodu, która sięga XIII. Z historii znane są trzy linie rodu Radziwiłłów:
 - pierwsza (najstarsza) linia na Goniądzu i Medelach (Polska), wygasła w linii męskiej w 1542 na Janie Mikołaju podczaszym litewskim i staroście żmudzkim. W 1547 przedstawiciele dwóch innych linii rodu zostali obdarzeni przywilejem potwierdzającym dziedziczny tytuł książęcy. Jednak ta gałąź najstarsza rodu Radziwiłłów nie miała związku z dziejami Nieświeża.
 - druga (faktycznie młodsza) gałąź otrzymała w przyszłości uprawnienie do używania tytułu książęcego na Birżach i Dubinkach (Litwa). Znana również jako linia birżańska. Zapoczątkował ją wybitny wódz Jerzy Radziwiłł (1480 - 1541) nazywany „Hercules litewski”, kasztelan wileński i hetman wielki litewski. Gałąź ta wygasła w linii męskiej w 1669 wraz ze śmiercią księcia Bogusława. Jego ogromne dobra w 1744 zostały odziedziczone przez członków linii Radziwiłłów z Nieświeża.
- trzecia gałąź na Nieświeżu (Białoruś) i Ołyce (Ukraina) wywodzi się od Jana „Brodatego” (1474 - 1522), kasztelana trockiego. W następnych latach ród rozgałęził się na trzy kolejne linie: nieświeską, klecką oraz ołycką. Historia ordynacji nieświeskiej zaczyna się od śmierci Mikołaja Radziwiłła „Czarnego”, który pozostawił po sobie synów Mikołaja Krzysztofa, Jerzego, Albrychta, Stanisława oraz cztery córki. Jeden z braci, Jerzy (1556 - 1600), był znanym działaczem katolickim.


Читать еще...14. ... siedziba... Olyka - Олика
Published: 10.08.2014

Jednoczy OLYKA – perelka WOLYNIA

KG Konstanty CZAWARGA
tekst i zdjecia

  
Z szosy, która prowadzi z Lucka do Równego, skrecamy w prawo na tak zwana „panska droge”. Starannie wymoszczona  starym kamieniem, prowadzi nas do Olyki, która przed II wojna swiatowa byla znanym miasteczkiem, siedziba rodowa Radziwillów olyckich. Po niegdys najpiekniejszym kosciele na Wolyniu - kolegiacie sw. Trójcy pozostaly ruiny. Obok zachowal sie bardzo zniszczony podczas wojny korpus palacu barokowego wraz ze skrzydlami. Niestety, do wewnatrz palacu nie wpuszczaja, znajduje sie tam szpital psychiatryczny.

Читать еще...15. Herb Baklay (lacinskie - baca-perla i lalus-bialy)...
Published: 15.07.2014Ostrogscy
herbu wlasnego,

    - ród kniaziowski (ksiazecy), bioracy swe nazwisko od Ostroga na Wolyniu, prawdopodobnie pochodzacy od dynastii Rurykowiczów i ich linii panujacej nad ksiestwem pinsko - turowskim to jest od Swietopelka. Ich boczna linia byli ksiazeta Zaslawscy, uzywajacy takze nazwiska Zaslawscy-Ostrogscy.
    Od XVI wieku jeden z najwazniejszych rodów magnackich w Rzeczypospolitej Obojga Narodów, uzywajacy tytulu ksiazecego. W czasach Konstantego Wasyla Ostrogskiego opiekunowie prawoslawia i fundatorzy licznych cerkwi w swoich dobrach. Tolerancyjnie odnosili sie do innych wyznan - donatorzy i fundatorzy kosciolów. Konstanty Wasyl Ostrogski byl przeciwnikiem unii brzeskiej, przewodzil politycznie dyzunitom do swej smierci w 1608 roku. Jego syn Janusz przeszedl na katolicyzm i stworzyl dla uswietnienia potegi swojego rodu ordynacje ostrogska obejmujaca 24 miasta i prawie 600 wsi. Ordynacja po smierci ostatniego z rodu Janusza przeszla na jego wnuka po kadzieli Wladyslawa Dominika Zaslawskiego i tym samym Zaslawskich.

Otróg - (Острог, Ostroh)
 - miasto wraz zamkiem nad rzeczka Wilia byl od poczatku XV wieku stolica udzielnych ksiazat Rusi - Ostrogskich, w XVI wieku bylo centrum poteznego latyfundium - jednego z najwiekszych na terenach Rzeczypospolitej. Na przelomie XVI i XVII wieku stanowil osrodek zycia kulturalnego Wolynia.
   Po dawnej „wielkosci” tego osrodka niewiele pozostalo.

Akwarela Zygmunta Vogla „Widok Ostrogu” – z Muzeum Narodowego w Warszawie.

Читать еще...16. ... nad Ikwa...
Published: 10.07.2014

Dubno - (Дубно)
- polozony jest na niskim cyplu, w otoczeniu rozlewisk rzek nad rozslawiona przez Slowackiego Ikwa (dorzecze Prypeci).  Wraz z Ostrogiem, Krzemiencem i Poczajowem stanowi najatrakcyjniejszy region Wolynia.
   Nalezy do najstarszych i najciekawszych miast Wolynia. Pierwsza wzmianka pochodzi z Kroniki Ipatowskiej. Informuje, ze w roku 1099 decyzja ksiazat ruskich, gród nad Ikwa zostal darowany ksieciu Dawidowi Igorowiczowi. W czasie wielkiego najazdu Mongolów w latach 1240-41 zostal prawdopodobnie zniszczony.
   W XIII wieku gród nalezal do ksiestwa halicko - wlodzimierskiego, a od 1340 roku do Litwy. Od polowy XIV wieku stacjonowala tutaj silna zaloga polska.
Zakapior

KG Agnieszka RATNA
tekst i zdjecia

Tajemnice... ... historia ksiazecego zamku...
- czym podejmowano w dawnych czasach gosci w rezydencji jednego z najbogatszych magnatów Rzeczypospolitej Konstantego Ostrogskiego.
- jakie zapasy robiono w jego zamku nad Ikwa na „czarna godzine” i jaka bronia walczono? Wszystko to mozna zobaczyc w zbiorach eksponowanych w muzeum zamkowym w Dubnie.
   Ostatnio w kazamatach dubienskiego zamku otwarto wystawe, która prezentuje obrazki z epoki, czasów ksiazecych: bron, zapasy militariów i zywnosc. Przedstawione sa tu cenne, inkrustowane klejnotami zbroje, tkaniny, futra, ikony i recznie pisane ksiegi. Olbrzymia fortune posiadal w XVII wieku zamozny magnat Rzeczypospolitej, wlasciciel dubienskiego zamku Konstanty Ostrogski. Wedlug rejestrów kosztownosci, zachowane do dzis, skarby miescily sie w 49 skrzyniach. Na liscie oddzielnie wymienione sa artykuly spozywcze przechowywane w kazamatach. Na czas oblezenia zywnosc stanowila prawdziwy skarb. Dokumenty zasiadczaja o zapasach tak wielkich, ze pozwalaly okolo tysiacu ludzi przetrzymac kilkumiesieczne oblezenie.


Читать еще...17. Znane polskie rody Wschodu Rzeczypospolitej...
Published: 10.10.2013

http://pl.pogranicze.eu/index.php?categoryid=41
http://pl.pogranicze.eu/index.php?categoryid=41&p2_articleid=2298
http://eu.pogranicze.eu/index.php?categoryid=17
http://eu.pogranicze.eu/index.php?categoryid=17&p2_articleid=370

Jeden z najpotezniejszych rodów - Czartoryscy, wplywajacy bezposrednio na polityke Rzeczypospolitej, swe korzenie wywodzi z terenów Wolynia...


KG DMYTRO ANTONIUK
tekst i zdjecia


    Protoplasta rodu byl Konstanty, wnuk ksiecia litewskiego Olgierda, a rodowa siedziba - miasto Stary Czartorysk na Wolyniu. Pierwszym z rodu, który zaczal uzywac przydomka Czartoryski, byl starosta Lucki Fiodor. Dzis w miasteczku mamy pozostalosci po staroruskich umocnieniach oraz podominikanski barokowy klasztor, zalozony na poczatku XVIII wieku przez Paców, do których ta miejscowosc przeszla. Wlasciwie glówna rezydencja rodu w XV-XVI wieku byl Klewan, gdzie do dzis zachowal sie potezny zamek.
    Litewski ksiaze Swidrygiello przekazal Klewan wojewodzie braclawskiemu Michalowi Czartoryskiemu, który rozpoczal tam budowe zamku. W 1475 roku ukonczyl ja wspomniany Fiodor, starosta Lucki. Przez caly ten okres i do polowy nastepnego wieku Czartoryscy sadzili sie z Radziwillami z sasiedniej Olyki, gdyz okazalo sie, ze Swidrygiello podarowal jedynie ziemie, na których stal prawoslawny klasztor, miejsce zas, gdzie wystawiono zamek, nalezalo juz do Radziwillów. Ostatecznie spór zakonczono polubownie. Pierwszym, który pod koniec XVI wieku przeszedl z wiary prawoslawnej na katolicka, byl Jerzy Czartoryski, który wybudowal wielki kosciól, stojacy do dzis obok drogi.


Wilanów

Читать еще...18. Ot taka ciekawostka...
Published: 10.09.2013Bohdan Zhukiewicz

Stefan Batory

   Urodzony 27 IX 1533 roku w Somlyó (obecnie Simleu), zmarl 12 XII 1586 w Grodnie; syn Stefana, wojewody Siedmiogrodzkiego, i Katarzyny Telegdii; od 1571 ksiaze Siedmiogrodu, a od roku 1576 król polski.

- pogromca Moskwy
   „Zaden z królów polskich tey dzielnosci nie mial, jednego Stefana Batorego wyjawszy, któremu los zawistny zycie wydarl, gdy wlasnie o poprawie Rzeczypospolitey pierwsze kroki czynic zamyslal”.

Walka o brzegi Baltyku
    Dla Moskwy dostep do Baltyku byl bardzo wazny, wiec juz w 1558 roku wojska Iwana Groznego, korzystajac z kryzysu w Zakonie Krzyzackim w XVI wieku, zajely Narwe i Dorpat. Natomiast Szwecja zajela w 1561 wiekszosc Estonii z Rewlem (dzisiejszy Tallin). W zaistnialej sytuacji, w tym ze roku, mistrz Zakonu - Kettler poddal Inflanty Litwie i Polsce jako ksiestwo lenne (ksiestwo Kurlandii i Semigalii), a spora czesc Inflant srodkowych z Ryga i Parnawa przylaczono do Polski i Litwy jako wspólna wlasnosc. Wojna o Inflanty, rozpoczeta w 1563, trwala 7 lat (siedmioletnia, pólnocna), w której Polska i Litwa walczyli przeciwko Szwecji i Moskwie. Zawarcie w 1569 Unii Lubelskiej sprzyjalo stworzeniu wspólnej granicy Polski i Litwy z Moskwa i wspólnego systemu obronnego.

   Rok 1563 roku Moskwa zagarnela Polock oraz inne ziemie pólnocno-wschodnie, nalezace do Litwy.


Читать еще...19. Opowiesc o wielkim polityku
Published: 10.07.2013

Zakapior

Jan Zamoyski wielki kanclerz zarazem, wielki hetman koronny.
    Wiernym sojusznikiem i dobrym wspólpracownikiem Stefana Batorego byl kanclerz wielki koronny Jan Zamoyski. Niezmiernie utalentowany, przyczynil sie do politycznych, gospodarczych i wojskowych sukcesów króla. Dzieki jego przekonujacym przemówieniom, sejmy niemal bez sprzeciwu uchwalaly podwyzszone podatki i godzily sie na  nobilitacje (przyjecie do stanu szlacheckiego zasluzonych zolnierzy plebejskiego pochodzenia).
   W 1581 roku 39-letni Jan Zamoyski mianowany zostal wielkim hetmanem koronnym. Droga do bulawy hetmanskiej wiodla go przez walki stoczone podczas wypraw na Moskwe. Wtedy to okazalo sie w calej pelni, ze nic brakuje mu równiez talentów wojennych.
   Zamoyski na dlugo przed wypowiedzeniem wojny Iwanowi Groznemu przez Batorego przygotowywany byl przez króla na dowódce. Zajal sie wówczas gorliwie studiowaniem traktatów z dziedziny wojskowosci i historii slawnych bitew. Zapoznawal sie z organizacja róznych wojsk i uczestniczyl w pracach króla przy reorganizacji armii polskiej. Wyjatkowe zdolnosci Zamoyskiego pozwolily mu w stosunkowo krótkim czasie przyswoic sobie wiele tajników sztuki oblezniczej i inzynierii wojskowej oraz umiejetnosci sprawnego dowodzenia.
   Podczas pierwszej wyprawy na Moskwe Zamoyski na czele swojej piechoty liczacej okolo 600 piechurów szturmowal przez 20 dni mury twierdzy Polock. Caloscia ciezkich walk oblezniczych kierowal sam król. Polock zdobyto 30.VIII.1579 roku.


Читать еще...« ПредыдущийСледующий »
Photo...

Miedzyborz

Sladami historii...

==================
... zwiedzamy...

==================


*Olesko,


*Podhorce,


*Poczajow...