Sitemap Poland English Slovak
Меню
Wedrujemy...

==================
Sladami historii...
==================
... Lwów,


HISTORIA


Luck

Популярне
Prawda z historii...
Published: 10.05.2012

Bohdan Zhukiewicz

   4 lipca 1610 roku pod Kluszynem dowodzona przez Hetmana Wielkiego Koronnego Stanislawa Zólkiewskiego, skladajaca sie glównie z husarii polska armia pokonala kilkukrotnie liczniejsze wojska cara Wasyla Szujskiego.

    Bitwa byla poklosiem wydarzen, które mialy miejsce po smierci Iwana Groznego i jego synów. Wygasniecie dynastii Rurykowiczów rozpoczelo walki o tron moskiewski pomiedzy bojarami i licznymi samozwancami. W konflikt wmieszal sie takze Zygmunt III Waza, liczac na wzmocnienie swojej pozycji w walce o tron Szwecji. Wspaniale zwyciestwo nie zostalo niestety nalezycie wykorzystane. Wojna z Rosja trwala jeszcze osiem lat i choc przyniosla odzyskanie Smolenska, Siewierszczyzny i Czernichowszczyzny, doprowadzila równiez skarb panstwa do ruiny i uniemozliwila aktywny udzial w innych ówczesnych wydarzeniach miedzynarodowych.


...Bardzo kontrowersyjna postac...
Published: 10.03.2012

Jan Kazimierz
Urodzil sie 22 III 1609 roku, zmarl 16 XII 1672.
    Przyszly król mial bardzo barwn przeszlosc. Jan Kazimierz bral udzial w wojnie trzydziestoletniej jako pulkownik wojsk cesarskich. Oskarzony przez Francuzów o szpiegostwo, dwa lata spedzil w wiezieniu (lata 1638-1640).
   W 1643 roku trafil do zakonu jezuitów w Rzymie. Po trzech latach (1646) z rk papieza otrzymal godnosc kardynala. Gdy sie okazalo, ze za tytulem nie id zadne apanaze, szybko zrzekl sie tytulu i powrócil do Polski.
   Tron polski objl w bardzo trudnej dla kraju chwili - cala Ukraina objeta byla juz powstaniem Chmielnickiego. Po elekcji (20 XI 1648) i koronacji (17 I 1649) nowy król stanl przed problem rozwizania kwestii kozackiej. Jeszcze nie zakonczono jednej wojny, gdy Rzeczpospolite zaatakowala Moskwa (1654), a nastepnie rozpoczl sie potop szwedzki (1655).
   Jan Kazimierz zostal zmuszony opuscic na kilka miesiecy granice Rzeczypospolitej.

...Slynna postac...
Published: 10.02.2012

Jan III Sobieski
- urodzil sie 17 sierpnia 1629 roku na zamku w Olesku, zmarl 17 VI 1696 roku.
    W czasie rokoszu Lubomirskiego wspieral króla Jana Kazimierza
. W 1665 rolu zostal marszalkiem wielkim koronnym, a rok pózniej hetmanem polnym koronnym.
W 1668 roku otrzymal hetmanstwo wielkie koronne.
   Dowodzil wojskami polskimi pod Podhajcami (1667) i Chocimiem (1673). Dnia 16 maja roku 1674 szlachta zebrana na elekcji wybrala swym królem czlowieka, który jej zdaniem ucielesnial wszystkie zalety Sarmaty.
   W pierwszym okresie swych rzdów Jan III dzyl do odzyskania Prus Ksizecych i zawarciu pokoju z Turcj. Sluzyc temu mialy przymierza skierowane przeciwko Brandenburgii, zawarte z Francj (traktat jaworowski z 1675) i Szwecj (traktat gdanski z 1677).
   Po sejmie 1678 - 1679 nastpila na dworze zmiana orientacji. W roku 1683 Sobieski zawarl przymierze z cesarzem Leopoldem I zwrócone przeciw Turcji. Wywizujc sie z ze swych traktatowych zobowizan, król na czele armii udal sie na odsiecz Wiedniowi.
   W 1684 roku Rzeczpospolita wstpila do Ligi Swietej - przymierza anty tureckiego.
   Za panowania Sobieskiego zawarto ostateczny pokój z Rosj (1686). Czasy rzdów Sobieskiego s uwazane za okres najswietniejszego rozwoju kultury sarmackiej.
   Jan III Sobieski zostal pochowany w katedrze na Wawelu.

...Kobieta
Published: 10.01.2012

"Wiezów i hanby sama mysl zelzywa
Obrala zacnosc wolnej Podolanki,
Swoje, wiec dziecie na reke porywa,
Jak Scytów niegdys w Tauryce kaplanki,
Srogie dla wrogów dwa chwyciwszy noze,
Wielki! (Zawolala) moich ojców Boze,
I wy ich cienie! Macie dwie ofiary,
Obie niewinne - przyjmcie razem obie,
Jedna niech padnie na wolnosci grobie;
A druga - czystsza - na oltarzu wiary!"
Anna Dorota Chrzanowska
   Z testamentu Chrzanowskiego wynika, ze byla to Anna Dorota von Frezen, wiec byla Niemka, a nie Polka. Imie Zofia jako pierwszy podal w 1828 roku Zaborowski w swoim poemacie, inni nazywali ja Malgorzata.
Opracowal Bohdan Zhukiewicz

...Ukraina prawobrzezna i lewobrzezna...
Published: 20.12.2011

Bohdan Zhukiewicz

Tlo stosunków miedzynarodowych...

    Pierwszy potezny atak Turków na Podole, w którym ucierpiala równiez Trembowla, nastapil w 1672 roku. To wydarzenie poprzedzaly znane wydarzenia na Ukrainie. W rezultacie wojny, rozpoczetej przez Bohdana Chmielnickiego w 1648, Ukraina zostala w czerwcu 1663 podzielona na 2 czesci: lewobrzezna i prawobrzezna (wobec Dniepru). Wyznaczano wtedy takze dwóch kozackich hetmanów, podlegajacych odpowiednio: carowi moskiewskiemu i królowi polskiemu. Iwan Brzuchowiecki zostal wybrany hetmanem w Niezynie, „pod opieka” wojska moskiewskiego, na czele z carskim poslem Wielikogaginem, na hetmana lewobrzeznej Ukrainy.

...... miasto nafty...
Published: 10.11.2011

Borysław
   W cichej, malowniczej i jak niegdyś, dość ekologicznej strefie Podkarpacia, nad dopływem Dniestru -
rzeką Tyśmienicą, rozłożyło się spokojne i pracowite miasto Borysław. Majestat dzikiej górskiej przyrody i faliste pagórki wokół dodają temu miastu urokliwy i niezwykły charakter.

KG 
Zbigniew ZAWALKIEWICZ - absolwent wydzialu naftowego Politechniki Lwowskiej - tekst.
Archiwum Rady Miejskiej Drohobycza oraz archiwum prywatne - autor zdjęć.

„… Za czym ja krążę? –
Za księżycem.
Czym on mnie wabi? –
Drohobyczem.
Zachodzi chmurą –
znów się pojawia.
Skąd taka łuna? –
Z Borysławia…”
Kazimierz Wierzyński - kropla historii

   Legenda głosi, że lat „o-ho-ho” temu, a może i więcej, na tym miejscu był monaster (klasztor) o nazwie Borysław i obok niego osiedle. Źródła  historyczne nie podają nazwy osiedla ani dokładnej lokalizacji klasztoru. Przypuszczalnie wieś i klasztor nosiły tą samą nazwę - Borysław. Warto tu przytoczyć opinię historyka: „Monastery, które obejmowały domy boże (cerkwie) i mieszkania mnichów były przeważnie ufortyfikowane. Oprócz tego miały dwoiste znaczenie gospodarcze. Niewątpliwie istniały liczne monastery, mianowicie we wsiach, które miały nazwy ukształtowane od tego tematu”, - tak sugeruje Przemysław Dąbkowski w „Podziale administracyjnym województw ruskiego i bełskiego w XV wieku”. Jako przykłady przytaczam:  Monaster Letniański i Letnia, Monaster Dereżycki i Dereżyce, Monaster Liśniański i Liśnia. Dziś te wioski istnieją, a mnichów z klasztorów przeniesiono w 1775 roku do Drohobycza. Inny przykład z dawnych kronik - zapis z roku 1501 o posiadaniu wsi Ułycznia (20 km od Borysławia) przez Hrycka Borysławskiego.

...Wyjatkowo duza liczbe aptek w owym czasie posiadal Lviv...
Published: 10.10.2011

APTEKI W GALICJI OKOLO ROKU 1772

(Wedlug Wladyslawa Szumowskiego (*) –
„Galicya pod wzgledem medycznym za Jedrzeja Krupinskiego pierwszego protomedyka 1772-1783").

Lidia Maria Czyz
Oddzial Rzeszowski
Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego


    Galicja i Lodomeria – ta nostalgiczna odnosi sie przede wszystkim do ziem, które Rzeczpospolita utracila juz w wyniku pierwszego rozbioru Polski, w roku 1772. Argumentem Austrii, uzasadniajacym niejako ów zabór, bylo panowanie w XIII wieku króla wegierskiego Kolomana nad ruskimi ksiestwami halickim i wlodzimierskim (lacinskie Galatia et Lodomeria), z czego wynikaloby, ze cesarz austriacki jako spadkobierca królestwa Wegier ma do tych ziem niezbywalne prawo.

    „... Dan w miescie Naszym Wiedniu, dnia 11 wrzesnia, roku Panskiego 1772, królestw Naszych 32... Uniwersal. My, Maria Teresa z Laski Bozej Cesarzowa Rzymska etc ... ten kraj, jako czastke Naszym prawom powinna, wojsku naszemu objac kazalismy, który w nastepujacych granicach zawiera sie: prawy Wisly brzeg od ksiestwa slaskiego powyzej Sandomierza az dotad, gdzie sie z Sanem laczy; stamtad postepujac przez Frampol ku Zamosciowi i Hrubieszowowi az do rzeki Bugu; potem poza Bugiem wedle wasciwych granic Czerwonej Rusi, skad sie Wolyn i Podole dziela, aa do granic Zbaraza; stamtad prosto do Dniestru, z mala czastka Podola, która potokiem Podorcze zwanym przerzyna sie, gdzie Dniestr wpada, na koniec granice, które Pokucie od Moldawii odgraniczaja. ... ”(**).

...Badania archeologiczne...
Published: 10.11.2010

Nezwisko – dziesiec tysiecy lat historii...

KG Halina PLUGATOR, tekst
zdjecia archiwum, Jaroslaw LEWKUN

   W ziemi opodal tej przykarpackiej wsi do tej pory mozna znalezc niezliczone skarby archeologiczne, które moga zmienic historie… ludzkosci.

    Pomiedzy stromymi brzegami Dniestru zielenia sie niewielkie pagórki, blyszcza kopuly cerkwi.
   Takich wsi na Ukrainie sa setki. Jednak zaledwie kilka z nich ma historie, mierzona w… dziesiatkach tysiecy lat. „W jakimkolwiek miejscu bysmy kopali - natrafimy na skarb”, - mówia miejscowi mieszkancy, którzy od dawna niczemu sie nie dziwia. Dzis potomkowie prastarych mieszkanców tej ziemi marza o odrodzeniu pradawnej wioski, o trasach turystycznych, lepszym losie i wiekszych zarobkach.

...Zamki na Roztoczu
Published: 10.07.2010

Zólkiew
     Zólkiew jest miastem bogatym w zabytki, lezacym na Roztoczu - 34 km od Lwowa. Zalozona w 1597  roku przez hetmana polnego koronnego Stanislawa Zólkiewskiego. Byla miastem prywatnym. Prawa miejskie otrzymala w roku 1603. Nastepnie droga dziedziczenia, przeszla na wlasnosc jego prawnuka, króla Jana III Sobieskiego, kolejno nalezala do Danilowiczów i Radziwillów.
     Zólkiew byla ulubiona rezydencja Jana III Sobieskiego. Król umocnil miasto nowoczesnymi obwarowaniami, dekorowal tez miasto w stylu barokowym, tu przywozil swoje liczne wojenne trofea.

Olesko
     Olesko to miejscowosc polozona okolo 70 km na wschód od Lwowa (nieopodal takich miejsc jak Podhorce i Zloczów) znana  glównie ze swojego zamku, kosciola i klasztoru Kapucynów oraz bylego kosciola katolickiego pod wezwaniem sw. Trójcy. Po raz pierwszy Olesko pojawia sie w zródlach pisanych w 1327 roku. Zamek zlokalizowany na wzgórzu górujacym nad okoliczna równina zbudowany zostal w XIV wieku przez ksiazat halicko-wolynskich i byl wielokrotnie niszczony przez Tatarów. W 1432 roku zamek zostal zdobyty przez Jagielle, który nadal go Janowi z Sienna. Nastepnymi wlascicielami w Olesku po Sienienskich byli Herburtowie, potem Kamienieccy i w koncu Danilowicze.

Podhorce
     Jedno z najcenniejszych zalozen palacowo-ogrodowych, na kresach, typu villa castello. Kompozycja  opiera sie na licznych powiazaniach widokowych z otoczeniem. Palac usytuowano tak, aby z pomieszczen reprezentacyjnych i tarasów ogrodowych rozposcieral sie widok na bezkresne równiny Wolynia, sam jest widoczny od strony Wolynia z odleglosci wielu kilometrów.
     Wladyslaw Warnenczyk nadal dobra podhoreckie i zahoreckie Januszowi Podhoreckiemu.

Zloczów
- polozony jest na wschód od Lwowa na trasie do Tarnopola, stosunkowo niedaleko od miejscowosci  Podhorce i Olesko.
     Za czasów Zygmunta Starego wlascicielem Zloczowa byl Wladyslaw Sieninski, którego miasto w 1523 roku uzyskalo przywilej prawa magdeburskiego. Nastepnymi wlascicielami Zloczowa byli wielkopolscy Górkowie, a od 1592 roku Marek Sobieski - dziadek króla Jana III Sobieskiego.


Brody
     Zamek zbudowany zostal w latach 1630 - 1635 przez hetmana  wielkiego Stanislawa Koniecpolskiego. Zalozony na planie piecioboku posiadal dwukondygnacyjny budynek mieszkalny w formie palacu wraz z duzym dziedzincem ozdobionym arkadami, kazamaty, wieze. Calosc otaczaly mury i waly obronne z bastionami oraz fosa. Wjazd prowadzil przez most nad fosa i brame.

zapraszamy, zwiedzaj razem z nami...
opracował Bohdan Zhukiewicz
fot. Mieczysaw Kowal, Janusz Kurasz, Jurek Jaremczuk, (bo, zakapior)

...Zamki na Wolyniu
Published: 10.06.2010

Luck 
- juz we wczesnym sredniowieczu w miejscu obecnego Lucka istnial gród slowianskiego plemienia Dulebów zwanych takze  Luczanami. Od nich miala pochodzic nazwa miasta, choc wedlug innej hipotezy pochodzi ona od slowa luk lub luka odnoszac sie do zakola rzeki i otaczajacych gród nadrzecznych lak.
W 1073 roku Luck wszed w sklad ksiestwa wlodzimierskiego. W 1083 na miasto napadaja Litwini i Lacwingowie.
W 1321 na Luck napada Giedymin, osadza w nim swego staroste.


Dubno
- polozony jest na niskim cyplu, w otoczeniu rozlewisk rzek nad rozslawiona przez Slowackiego Ikwa (dorzecze Prypeci).  Wraz z Ostrogiem, Krzemiencem i Poczajowem stanowi najatrakcyjniejszy region Wolynia.
Dubno w XI wieku bylo wlasnoscia rodu Rurykowiczów.
Nalezy do najstarszych i najciekawszych miast Wolynia. Pierwsza wzmianka pochodzi z Kroniki Ipatowskiej. Informuje, ze w roku 1099 decyzja ksiazat ruskich, gród nad Ikwa zostal darowany ksieciu Dawidowi Igorowiczowi. W czasie wielkiego najazdu Mongolów w latach 1240-41 zostal prawdopodobnie zniszczony.
W XIII wieku gród nalezal do ksiestwa halicko - wlodzimierskiego, a od 1340 roku do Litwy. Od polowy XIV wieku stacjonowala tutaj silna zaloga polska.


Krzemieniec
Zamek i miasto królewskie.
- w dolinie posród wzgórz zwanych Górami Krzemienieckimi lezy Krzemieniec.
 Wzgórza nadaja okolicy wyglad typowy raczej dla sasiedniego Podola. Ten malowniczy region zwano dawniej Szwajcaria Wolynska.
Miejscowosc administracyjnie nalezy do obwodu tarnopolskiego. Jest zapewne jedynym wolynskim miastem funkcjonujacym w swiadomosci wszystkich pokolen Polaków dzieki Juliuszowi Slowackiemu. Nalezy do najczesciej odwiedzanych przez turystów miejsc Wolynia.
Niestety, przyciaga to takze zlodziei, dlatego nalezy sie wystrzegac zabierania przygodnych przewodników do samochodu, szczególnie jadac na Góre Bony.Bohdan Zhukiewicz
fot. Orest, Yuriy, Sasza, Gienadi, Zakapior

...« »
Photo...

Miedzyborz

Sladami historii...

==================
... zwiedzamy...

==================


*Olesko,


*Podhorce,


*Poczajow...