Sitemap Poland English Slovak
Wedrujemy...

==================
Sladami historii...
==================
... Lwów,

HISTORIA - ksiestwo Ruskie, Podolskie, Halickie, Wolynskie...


photo Oleg

Популярне
10a. Bienkowa Wisznia - Rudki, rodowe gniazdo Fredrow i Szeptyckich...
Published: 10.02.2015

... Turystyka po Ukrainie pozycja - 7. i 7a. Rudki, Benkowa Wisznia...

Вишня, Wysznia - Рудки


KG
Konstanty CZAWARGA


„A czy Pani wie, ze Aleksander Fredro byl dziadkiem metropolity greckokatolickiego Andrzeja Szeptyckiego.
    Obok nas na lawce (na targu ksiazki) przypadkowo zauwazylem, ze wsród rozlozonych na sprzedaz ukrainskich ksiazek patriotycznych jest tez  tomik listów Zofii Szeptyckiej z Fredrów do syna Andrzeja.
   Gdy pokazalem ów tomik tej Pani, byla bardzo zdziwiona i przyznala, ze naprawde o tym nic przedtem nie wiedziala, chociaz jest grekokatoliczka, a
w ich komitecie sa wykladowcy z Uniwersytetu Iwana Franki.
   Czy to prawda?, ze ta "zapytana" Pani nie agituje?? juz
"na klombie” za zmiana nazwy ulicy Aleksandra Fredry... na... ???

... miejsce urodzenia polskiego Moliera...

KG Oksana DUKAR - tekst

Duch Aleksandra Fredry powraca
     Wysznia - (dawniej Belkowa Wisnia), w majatku polskiego dramaturga, otwarto muzeum - izbe pamieci.
   Muzeum, poswiecone jest Aleksandrowi Fredrze i jego wnukowi metropolicie UGKC Andrzejowi Szeptyckiemu.
   To tutaj wybitny polski dramaturg spedzil kilkadziesiat lat swego zycia. Lwowska artystka Daria Zawialowa uszyla z kolei suknie Zofii Fredro w ramach akcji „Kobieta w palacu Fredrów - Szeptyckich”.
   Do palacu powraca duch jego dawnego wlasciciela. Palac dla ukochanej.

Читать еще...11. Figuruje jako jedno slowo - Staresiolo - Старе Село...
Published: 20.01.2015

Stare Siolo - zapomniana forteca - Stare Selo - Czerepin...

KG Krzysztof SZYMANSKI
tekst, zdjecia archiwalne i (zakapior)

herb Sulima - Zawisza Czarny
    Najkrótsza droga ze Lwowa do dawnej stolicy tych terenów - Halicza prowadzi ul. Zielona, dalej przez Bóbrke i Rohatyn.
   Jadac wspólczesna szosa, kilka kilometrów za Lwowem mozemy podziwiac wspaniale widoki: po lewej rozlegla az po horyzont równina upstrzona osadami, a po prawej teren pofaldowany, zalesiony to Podkarpacie - Przykarpacie.
  
W dawnych czasach droga, a wlasciwie Trakt Woloski prowadzil dolinka rzek Czerepinki i Dawidówki, (o kilometr w prawo od obecnej trasy). To w tej dolince lezy Stare Siolo, bo to o tej miejscowosci bedzie mowa.
   Dojazd tam jest fatalny. Zgrzytaja zebami kierowcy, a i auto zgrzyta karoseria o wyboje na drodze.

Читать еще...12. Wielmozni...
Published: 10.09.2014

Opracowal i niektóre fotografie wykonal Zakapior

Sapiehowie herbu Lis

    Wywodzacy sie z ziemi smolenskiej ród Sapiehów juz w XVI wieku zaliczany byl do potezniejszych rodów moznowladczych na Litwie. Poczatkowo dzielil sie on na dwie glówne linie: czerejska (od dóbr w województwie polockim na pólnocnej Bialorusi) oraz kodenska (od Kodnia nad Bugiem).
    Za panowania Jana III potega Sapiehów, wywodzacych sie z linii czerejskiej, osiagnela swoje apogeum. Dazac do likwidacji hegemonii Paców na Litwie w latach osiemdziesiatych XVII, Jan III forsowal na najwyzsze urzedy wlasnie Sapiehów lub ich sojuszników: najpierw mianowal Benedykta Pawla podskarbim wielkim litewskim, a po smierci Michala Kazimierza Paca w 1682 roku bulawe wielka litewska oraz stanowisko wojewody wilenskiego dal bratu Benedykta, Kazimierzowi Janowi. Jak fatalna byla ta polityka personalna, wykazal juz przebieg  odsieczy wiedenskiej 1683 roku: podskarbi Benedykt zwlekal z wyplata pieniedzy na wojsko, a jego brat Kazimierz opóznil wymarsz podleglych oddzialów, które nie tylko nie zdazyly pod Wieden, ale potraktowaly kraje cesarskie (m.in. Morawy) jak nieprzyjacielskie, rabujac je i pustoszac. Sapiehowie osiagnawszy najwyzsze urzedy ministerialne, nie tylko nie musieli zabiegac o królewska laske, ale przeszli do niezwykle ostrej antykrólewskiej opozycji. Jan III próbowal ich oslabic, nadajac po smierci Krzysztofa Paca urzad kanclerza wielkiego litewskiego Marcjanowi Oginskiemu. Jednak ta niefortunna nominacja nie zniechecila Oginskiego do popierania Sapiehów, ale zrazila Radziwillów spowinowaconych z królem przez siostre Katarzyne; liczyli oni na zwyczajowy awans Dominika Radziwilla, podkanclerzego litewskiego na pieczec wielka litewska.

Читать еще...13. Rod ktory nie zupelnie pozytywnie (z wyjatkami) zapisal sie w historii Rzeczypospolitej...
Published: 15.08.2014


Kiejdany


Bohdan Zhukiewicz


Radziwiłłowie
 - nie mieli sobie równych w historii Wielkiego Księstwa Litewskiego pod względem liczby wybitnych postaci politycznych, religijnych, wojskowych i kulturowych. Jego przedstawiciele dwukrotnie sprawowały najwyższy urząd w hierarchii kościelnej biskupa  wileńskiego, a jeden z nich później został arcybiskupem krakowskim i kardynałem. Na przestrzeni XV-XVIII wieku 13 członków tego rodu zajmowało najwyższe stanowiska świeckie takie jak wojewody wileńskiego, z których to 7 było kanclerzami wielkimi koronnymi, a 6 hetmanami wielkimi. 38 Radziwiłłów zajmowało stanowiska zapewniające miejsce w Radzie Wielkoksiążęcej, a później - w Senacie Rzeczypospolitej. Barbara Radziwiłł w 1550 roku została koronowana na królową Polski. Podobnie jak i większość arystokracji, Radziwiłłowie mieli romantyczną legendę o pochodzeniu swojego rodu, która sięga XIII. Z historii znane są trzy linie rodu Radziwiłłów:
 - pierwsza (najstarsza) linia na Goniądzu i Medelach (Polska), wygasła w linii męskiej w 1542 na Janie Mikołaju podczaszym litewskim i staroście żmudzkim. W 1547 przedstawiciele dwóch innych linii rodu zostali obdarzeni przywilejem potwierdzającym dziedziczny tytuł książęcy. Jednak ta gałąź najstarsza rodu Radziwiłłów nie miała związku z dziejami Nieświeża.
 - druga (faktycznie młodsza) gałąź otrzymała w przyszłości uprawnienie do używania tytułu książęcego na Birżach i Dubinkach (Litwa). Znana również jako linia birżańska. Zapoczątkował ją wybitny wódz Jerzy Radziwiłł (1480 - 1541) nazywany „Hercules litewski”, kasztelan wileński i hetman wielki litewski. Gałąź ta wygasła w linii męskiej w 1669 wraz ze śmiercią księcia Bogusława. Jego ogromne dobra w 1744 zostały odziedziczone przez członków linii Radziwiłłów z Nieświeża.
- trzecia gałąź na Nieświeżu (Białoruś) i Ołyce (Ukraina) wywodzi się od Jana „Brodatego” (1474 - 1522), kasztelana trockiego. W następnych latach ród rozgałęził się na trzy kolejne linie: nieświeską, klecką oraz ołycką. Historia ordynacji nieświeskiej zaczyna się od śmierci Mikołaja Radziwiłła „Czarnego”, który pozostawił po sobie synów Mikołaja Krzysztofa, Jerzego, Albrychta, Stanisława oraz cztery córki. Jeden z braci, Jerzy (1556 - 1600), był znanym działaczem katolickim.
Nieśwież

Читать еще...13a. ... siedziba... Olyka - Олика
Published: 10.08.2014

Jednoczy OLYKA – perelka WOLYNIA

KG Konstanty CZAWARGA
tekst i zdjecia

  
Z szosy, która prowadzi z Lucka do Równego, skrecamy w prawo na tak zwana „panska droge”. Starannie wymoszczona starym kamieniem, prowadzi nas do Olyki, która przed II wojna swiatowa byla znanym miasteczkiem, siedziba rodowa Radziwillów olyckich. Po niegdys najpiekniejszym kosciele na Wolyniu - kolegiacie sw. Trójcy pozostaly ruiny. Obok zachowal sie bardzo zniszczony podczas wojny korpus palacu barokowego wraz ze skrzydlami. Niestety, do wewnatrz palacu nie wpuszczaja, znajduje sie tam szpital psychiatryczny.


Читать еще...14. Herb Baklay (lacinskie - baca-perla i lalus-bialy)...
Published: 15.07.2014Opracowal Oleg Gwozdevicz

Ostrogscy
herbu wlasnego,

    - ród kniaziowski (ksiazecy), bioracy swe nazwisko od Ostroga na Wolyniu, prawdopodobnie pochodzacy od dynastii Rurykowiczów i ich linii panujacej nad ksiestwem pinsko - turowskim to jest od Swietopelka. Ich boczna linia byli ksiazeta Zaslawscy, uzywajacy takze nazwiska Zaslawscy-Ostrogscy.
    Od XVI wieku jeden z najwazniejszych rodów magnackich w Rzeczypospolitej Obojga Narodów, uzywajacy tytulu ksiazecego. W czasach Konstantego Wasyla Ostrogskiego opiekunowie prawoslawia i fundatorzy licznych cerkwi w swoich dobrach. Tolerancyjnie odnosili sie do innych wyznan - donatorzy i fundatorzy kosciolów. Konstanty Wasyl Ostrogski byl przeciwnikiem unii brzeskiej, przewodzil politycznie dyzunitom do swej smierci w 1608 roku. Jego syn Janusz przeszedl na katolicyzm i stworzyl dla uswietnienia potegi swojego rodu ordynacje ostrogska obejmujaca 24 miasta i prawie 600 wsi. Ordynacja po smierci ostatniego z rodu Janusza przeszla na jego wnuka po kadzieli Wladyslawa Dominika Zaslawskiego i tym samym Zaslawskich.

Otróg - (Остро́г, Ostroh)
- miasto wraz zamkiem nad rzeczka Wilia byl od poczatku XV wieku stolica udzielnych ksiazat Rusi - Ostrogskich, w XVI wieku bylo centrum poteznego latyfundium - jednego z najwiekszych na terenach Rzeczypospolitej. Na przelomie XVI i XVII wieku stanowil osrodek zycia kulturalnego Wolynia.
   Po dawnej „wielkosci” tego osrodka niewiele pozostalo.

Akwarela Zygmunta Vogla „Widok Ostrogu” – z Muzeum Narodowego w Warszawie.


Читать еще...14a. Nad rzeka Ikwa imc Osrogscy...
Published: 10.07.2014
D
ubno
- (Дубно)
- polozony jest na niskim cyplu, w otoczeniu rozlewisk rzek nad rozslawiona przez Slowackiego Ikwa (dorzecze Prypeci). Wraz z Ostrogiem, Krzemiencem i Poczajowem stanowi najatrakcyjniejszy region Wolynia.
   Nalezy do najstarszych i najciekawszych miast Wolynia. Pierwsza wzmianka pochodzi z Kroniki Ipatowskiej. Informuje, ze w roku 1099 decyzja ksiazat ruskich, gród nad Ikwa zostal darowany ksieciu Dawidowi Igorowiczowi. W czasie wielkiego najazdu Mongolów w latach 1240-41 zostal prawdopodobnie zniszczony.
   W XIII wieku gród nalezal do ksiestwa halicko - wlodzimierskiego, a od 1340 roku do Litwy. Od polowy XIV wieku stacjonowala tutaj silna zaloga polska.
Zakapior


KG
Agnieszka RATNA

tekst i zdjecia

Tajemnice i historia ksiazecego zamku...
- czym podejmowano w dawnych czasach gosci w rezydencji jednego z najbogatszych magnatów Rzeczypospolitej Konstantego Ostrogskiego.
- jakie zapasy robiono w jego zamku nad Ikwa na „czarna godzine” i jaka bronia walczono? Wszystko to mozna zobaczyc w zbiorach eksponowanych w muzeum zamkowym w Dubnie.
   Ostatnio w kazamatach dubienskiego zamku otwarto wystawe, która prezentuje obrazki z epoki, czasów ksiazecych: bron, zapasy militariów i zywnosc. Przedstawione sa tu cenne, inkrustowane klejnotami zbroje, tkaniny, futra, ikony i recznie pisane ksiegi. Olbrzymia fortune posiadal w XVII wieku zamozny magnat Rzeczypospolitej, wlasciciel dubienskiego zamku Konstanty Ostrogski. Wedlug rejestrów kosztownosci, zachowane do dzis, skarby miescily sie w 49 skrzyniach. Na liscie oddzielnie wymienione sa artykuly spozywcze przechowywane w kazamatach. Na czas oblezenia zywnosc stanowila prawdziwy skarb. Dokumenty zasiadczaja o zapasach tak wielkich, ze pozwalaly okolo tysiacu ludzi przetrzymac kilkumiesieczne oblezenie.


Читать еще...15. Nad rzeka Seret...
Published: 10.11.2013Bohdan Zhukiewicz

Tarnopol - Тернопіль, Ternopil
    Jan Amor Tarnowski -
Hetman wielki koronny - z urzedu minister Korony Królestwa Polskiego. Dowódca wojsk zacieznych, potem komputowych koronnych, czyli armii polskiej. Jeden z dwóch od czasów unii Polski z Litwa najwyzszych zwierzchników wojskowych na ziemiach Rzeczypospolitej Obojga Narodów.
    Rzadki to przypadek, aby niemal srodek prawie cwiercmilionowego miasta zajmowalo duze sztuczne jezioro skromnie nazywane tu stawem. Dlugie na cztery kilometry i szerokie od 500 do 800 metrów powstalo ono w wyniku przegrodzenia w XVI wieku rzeki Seret grobla z przepustem. Tak jest w Tarnopolu, miescie, wczesniej zas twierdzy zalozonej w 1540 roku przez hetmana wielkiego koronnego Jana Tarnowskiego. Ukrainscy nacjonalisci troche zzymaja sie, gdy im przypomniec rodowód miasta i jego ponad 250-letnia (1540-1772, 1918-1939) przynaleznosc do Polski. - Przeciez nie powstalo ono na zupelnie pustym miejscu - replikuja - bo w podmiejskich wsiach: Welykyj  Hlyboczok, Petrykiw i Stupky archeolodzy znalezli slady osad ludzi pierwotnych. Zas w czasach Rusi byla tu (drewniana) osada Sopilcze. Tyle, ze ludzie pierwotni, to bardzo dalecy przodkowie zarówno Szczyrych Ukrainciw, jak i nas - Lachów. Zas staroruska osade zmiotly z powierzchni ziemi hordy chana Batyja (Batu-chana, ?-1255, wnuka Czyngis-chana) podczas wielkiej wyprawy na Wegry na przelomie lat 30-tych i 40-tych XIII. Gdy w 1349 ziemie te przejmowala Polska, byly one opustoszone.

Zamek Tarnowskich w roku 1870

Читать еще...16. Znane polskie rody Wschodu Rzeczypospolitej...
Published: 10.10.2013


Wilanów

http://pl.pogranicze.eu/index.php?categoryid=41
http://pl.pogranicze.eu/index.php?categoryid=41&p2_articleid=2298
http://eu.pogranicze.eu/index.php?categoryid=17
http://eu.pogranicze.eu/index.php?categoryid=17&p2_articleid=370

Jeden z najpotezniejszych rodów - Czartoryscy, wplywajacy bezposrednio na polityke Rzeczypospolitej, swe korzenie wywodzi z terenów Wolynia...

KG DMYTRO ANTONIUK
tekst i zdjecia


    Protoplasta rodu byl Konstanty, wnuk ksiecia litewskiego Olgierda, a rodowa siedziba - miasto Stary Czartorysk na Wolyniu. Pierwszym z rodu, który zaczal uzywac przydomka Czartoryski, byl starosta Lucki Fiodor. Dzis w miasteczku mamy pozostalosci po staroruskich umocnieniach oraz podominikanski barokowy klasztor, zalozony na poczatku XVIII wieku przez Paców, do których ta miejscowosc przeszla. Wlasciwie glówna rezydencja rodu w XV-XVI wieku byl Klewan, gdzie do dzis zachowal sie potezny zamek.
    Litewski ksiaze Swidrygiello przekazal Klewan wojewodzie braclawskiemu Michalowi Czartoryskiemu, który rozpoczal tam budowe zamku. W 1475 roku ukonczyl ja wspomniany Fiodor, starosta Lucki. Przez caly ten okres i do polowy nastepnego wieku Czartoryscy sadzili sie z Radziwillami z sasiedniej Olyki, gdyz okazalo sie, ze Swidrygiello podarowal jedynie ziemie, na których stal prawoslawny klasztor, miejsce zas, gdzie wystawiono zamek, nalezalo juz do Radziwillów. Ostatecznie spór zakonczono polubownie. Pierwszym, który pod koniec XVI wieku przeszedl z wiary prawoslawnej na katolicka, byl Jerzy Czartoryski, który wybudowal wielki kosciól, stojacy do dzis obok drogi.

Читать еще...16a. Czartoryscy (cz. 2)
Published: 09.10.2013

KG DMYTRO ANTONIUK
tekst i zdjecia

   Chociaz Czartoryscy zwiazani byli przede wszystkim z Wolyniem, jednak pozostawili po sobie wiele pamiatek równiez w innych czesciach Wschodniej Rzeczypospolitej.
   Zachodnie Podole tez zachowalo slady po tym poteznym rodzie. W Jazlowcu na fasadzie palacu Poniatowskich, wslawionego dzieki blogoslawionej Marcelinie Darowskiej, zalozycielce zgromadzenia ss. Niepokalanek, widnieje XVIII-wieczny herb Czartoryskich.
   W Brzezanach cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem sw. Trójcy, która stoi przy rynku, zalozona zostala w 1748 roku przez ksiecia Augusta Czartoryskiego, a jej glówna swietoscia sa relikwie sw. Jana Chrzciciela z oltarza polowego Mikolaja Sieniawskiego, zlozone w swiatyni przez fundatora.


Читать еще...« ПредыдущийСледующий »
Photo...

rysunek Orda


Miedzyborz - photo Oleg

Sladami historii...

==================
... zwiedzamy...

==================
*Olesko,


*Podhorce,


- Zloczow


- Swirz


- Trembowla


- Czortkow


- Borszcziw


- Buczacz


- Jazlowiec