Sitemap Poland English Slovak
Karpackie wedrowki...


photo Nadia

Популярне
Cerkva Husnij
Published: 23.03.2017


Читать еще...Cerkva Kostryna
Published: 22.03.2017


Читать еще...Piekno w naturze...
Published: 10.11.2016   Bukowel
- jeden z najbardziej znanych osrodków turystycznych Karpat, polozony w poblizu wsi Polyanytsya. Korzystne miejsce geograficzne - w otoczeniu amfiteatru "Bukovel" pieknych gór, stwarza dogodne warunki do wypoczynku. Unikalne warunki klimatyczne, niezwykle piekno Karpat, pieknych krajobrazów, jak równiez zródla wód mineralnych przyciaga do wypoczynku i leczenia duza liczbe turystów.   Położony w Karpatach Wschodnich Bukovel ma aspiracje do stania się modnym ośrodkiem narciarskim, ale warto przyjechać tu latem, szczególnie jeśli lubimy niezbyt wymagające piesze wędrówki po górach.
Zakapior


Читать еще...... w Gorgany...
Published: 10.10.2016

Jesienne wyjscie w Gorgany

    "Przedwojenne tradycje turystyczne w Karpatach Wschodnich” - w piekna jesienna sobote grupa osób ze Stanislawowa, zainteresowanych turystyka, wyruszyla w Gorgany dawnymi polskimi sciezkami.

Prowadzi Dariusz Dylag, polski przewodnik karpacki, geograf.

   Przed wojna Gorgany byly swietnie zagospodarowane w infrastrukture turystyczna, z siecia szlaków i schronisk. Tetnily zyciem za sprawa preznie dzialajacych organizacji turystycznych oraz pasjonatów, którzy rozwijali infrastrukture w tych górach by jak najbardziej przyblizyc je ludziom.
photo Salomea Pletenicka, Dmytro Redka

Читать еще...Globetrotter...
Published: 10.09.2016

Cezary Szczepaniuk
Samotnosc w Gorganach. Podróz przez najdziksze góry Europy.

   Minelo równo dziesiec dni od decyzji do wykonania pomyslu. W moim slowniku marzenie to cel z terminem wykonania, inaczej jest tylko snem.  Marcin wyposazyl mnie w porzadna czolówke, a Andrzej w wojskowy nóz. W Decathlonie zaangazowalem milego pracownika do zebrania brakujacych fantów: menazki, kompasu, kijków trekkingowych i skarpet w góry. W internecie kupilem ultra-lekki, amerykanski namiot trekkingowy, a w supermarkecie kilka kilogramów jedzenia. Przeczesalem wyniki google’a z haslem Gorgany i przeczytalem wszystkie relacje z wedrówki po tych górach po polsku i ukrainsku. Wypytalem Volodymyra, ukrainskiego kolege po dyplomatycznym fachu, o szczególowe informacje dotyczace szlaków w tych górach. Dzieki Arturowi, przewodnikowi po Lwowie, moglem zaplanowac dojazd przez Ukraine. Lyubov pomogla mi znalezc nocleg we Lwowie, gdzie dwie noce goscil mnie ukrainski punk-rockowiec Andriej.


Читать еще...Zakarpacie... droga w Karpaty...
Published: 10.08.2015

Ust-Czorna
Między Gorganami i Świdowcem


Stanisław Błachno

   Gdy wjeżdżamy do Ust Czornej wita nas napis: Усть-Чорна / Königsfeld / Herzlich willkommen. To pamiątka po niemieckim osadnictwie w tym regionie. Przypominamy: Zakarpacie należało przez wieki do Węgier i wraz z nimi weszło w skład monarchii Habsburgów.

   Aż się prosi, aby Ust-Czorna była fantastyczną bazą wypadową do wycieczek w Gorgany, pasmo Świdowca, na Połoninę Krasną… Prowadzą tam już szlaki wyznakowane głównie przez czeskich społeczników.
   Nie jest jednak, bo turystyka górska na ukraińskim Zakarpaciu ledwie budzi się do życia po postsowieckim upadku. W dodatku jej rozwój zatrzyma się zapewne z powodu obecnej wojny. Nie chcą tam jechać ani Czesi, ani Polacy, nawet jeśli z Zakarpacia do Doniecka jest dość daleko. Ale może wkrótce wojna się skończy i wrócimy na karpackie szlaki...


Читать еще...Szept Karpat
Published: 10.04.2014

Tekst oraz zdjecia: Inna Osadcza
Tlumaczenie: Weronika Dyminska
www.porteuropa.eu

   Mizhirja to malowniczy zakatek slonecznego Zakarpacia. Bukowy las, wysokie swierki, rzeki i góry nie pozostawia nikogo obojetnym. Warto choc jeden raz obejrzec ta nieopisana pieknosc - a wracac do tego cudownego miejsca zachce sie znowu i znowu.

   Polonina Borzawa jest masywem górskim lezacym w poblizu Mizhirja, skad pochodzi noszaca identyczna nazwe rzeka Borzawa - prawy doplyw  Cisy (Tisa). To jest najwieksza polonina w Karpatach ukrainskich, która rozciaga sie na ponad 50 km. Najwyzszy szczyt pasma górskiego poloniny Borzawa to góra Stij wysokosci 1681 m. Najwazniejsze szczyty to Welykyj Werch, czyli (Wielki Wierch - 1598), Stij (1681), Tomnatyk (1343). Kiedys bylo to dosc rozwiniete centrum owczarstwa, teraz to popularny w róznych porach roku obiekt turystyczny. Górskie wycieczki po Borzawie sa technicznie nieskomplikowane i czesto nie wymagaja specjalnego przygotowania. Wysoko w górach strzepniesz kurz codziennosci i zaczniesz oddychac pelna piersia wolnoscia, która daja góry. Swieze powietrze, lasy i slodka woda zródlana lecza cialo, a nieprawdopodobnie piekne krajobrazy i szept górskich potoków lecza dusze.


Читать еще...Huculszczyzna wiosna...
Published: 13.12.2013
photo Nadia, Svetlana, Jurko, Olek, Mirek, Grisza

Читать еще...Huculszczyzna zima...
Published: 11.12.2013
Fotografie - Bohdan Zhukiewicz, oraz nadesіane przez turystów - czytelników, niektore z naszych wycieczek...

Читать еще...Czarnohora wiosna...
Published: 18.11.2013
photo Nadia, Svetlana, Jurko, Olek, Mirek, Grisza

Читать еще...Следующий »
... informacja...

... jakie jest najpiekniejsze miejsce na swiecie...?
- jezeli szukasz pierwotnej przyrody, zwierzat pasacych sie na bezkresnych poloninach, lasów, szczytów górskich, cichych dolin, gdzie niebianskie poloniny siegaja az po horyzont,
- jezeli chcesz spotkac Huculow, Bojków, Lemków, Zakapiorów, którzy zyja podobnie, jak ich przodkowie i zachowuja niezmienne od wieków zwyczaje,
- jezeli marzysz o miejscach, które zapraszaja do nowych przygód, wypoczynku, poznawania nieznanych kultur i uprawiania sportów to zdecydowanie,
... proponujemy Ci odwiedzic Karpaty…!!!

photo Hucul

Slownik
Wypoczywaj z nami...

... Jaremcze,


Truskawiec Zdrój,


Morszyn Zdrój,


Narodowy
Przyrodniczy Park
Uzanski,


Nadsanski
Regionalnu Park
Krajobrazowy...