Sitemap Poland English Slovak
Меню
Karpackie wedrowki...


photo Nadia

Популярне
Cerkva Husnij
Published: 23.03.2017


...



Cerkva Kostryna
Published: 22.03.2017


...



Piekno w naturze...
Published: 10.11.2016



   Bukowel
- jeden z najbardziej znanych osrodków turystycznych Karpat, polozony w poblizu wsi Polyanytsya. Korzystne miejsce geograficzne - w otoczeniu amfiteatru "Bukovel" pieknych gór, stwarza dogodne warunki do wypoczynku. Unikalne warunki klimatyczne, niezwykle piekno Karpat, pieknych krajobrazów, jak równiez zródla wód mineralnych przyciaga do wypoczynku i leczenia duza liczbe turystów.



   Położony w Karpatach Wschodnich Bukovel ma aspiracje do stania się modnym ośrodkiem narciarskim, ale warto przyjechać tu latem, szczególnie jeśli lubimy niezbyt wymagające piesze wędrówki po górach.
Zakapior


...



... w Gorgany...
Published: 10.10.2016

Jesienne wyjscie w Gorgany

    "Przedwojenne tradycje turystyczne w Karpatach Wschodnich” - w piekna jesienna sobote grupa osób ze Stanislawowa, zainteresowanych turystyka, wyruszyla w Gorgany dawnymi polskimi sciezkami.

Prowadzi Dariusz Dylag, polski przewodnik karpacki, geograf.

   Przed wojna Gorgany byly swietnie zagospodarowane w infrastrukture turystyczna, z siecia szlaków i schronisk. Tetnily zyciem za sprawa preznie dzialajacych organizacji turystycznych oraz pasjonatów, którzy rozwijali infrastrukture w tych górach by jak najbardziej przyblizyc je ludziom.
photo Salomea Pletenicka, Dmytro Redka

...



Globetrotter...
Published: 10.09.2016

Cezary Szczepaniuk
Samotnosc w Gorganach. Podróz przez najdziksze góry Europy.

   Minelo równo dziesiec dni od decyzji do wykonania pomyslu. W moim slowniku marzenie to cel z terminem wykonania, inaczej jest tylko snem.  Marcin wyposazyl mnie w porzadna czolówke, a Andrzej w wojskowy nóz. W Decathlonie zaangazowalem milego pracownika do zebrania brakujacych fantów: menazki, kompasu, kijków trekkingowych i skarpet w góry. W internecie kupilem ultra-lekki, amerykanski namiot trekkingowy, a w supermarkecie kilka kilogramów jedzenia. Przeczesalem wyniki google’a z haslem Gorgany i przeczytalem wszystkie relacje z wedrówki po tych górach po polsku i ukrainsku. Wypytalem Volodymyra, ukrainskiego kolege po dyplomatycznym fachu, o szczególowe informacje dotyczace szlaków w tych górach. Dzieki Arturowi, przewodnikowi po Lwowie, moglem zaplanowac dojazd przez Ukraine. Lyubov pomogla mi znalezc nocleg we Lwowie, gdzie dwie noce goscil mnie ukrainski punk-rockowiec Andriej.


...



Zakarpacie... droga w Karpaty...
Published: 10.08.2015

Ust-Czorna
Między Gorganami i Świdowcem


Stanisław Błachno

   Gdy wjeżdżamy do Ust Czornej wita nas napis: - / Königsfeld / Herzlich willkommen. To pamiątka po niemieckim osadnictwie w tym regionie. Przypominamy: Zakarpacie należało przez wieki do Węgier i wraz z nimi weszło w skład monarchii Habsburgów.

   Aż się prosi, aby Ust-Czorna była fantastyczną bazą wypadową do wycieczek w Gorgany, pasmo Świdowca, na Połoninę Krasną… Prowadzą tam już szlaki wyznakowane głównie przez czeskich społeczników.
   Nie jest jednak, bo turystyka górska na ukraińskim Zakarpaciu ledwie budzi się do życia po postsowieckim upadku. W dodatku jej rozwój zatrzyma się zapewne z powodu obecnej wojny. Nie chcą tam jechać ani Czesi, ani Polacy, nawet jeśli z Zakarpacia do Doniecka jest dość daleko. Ale może wkrótce wojna się skończy i wrócimy na karpackie szlaki...


...



Szept Karpat
Published: 10.04.2014

Tekst oraz zdjecia: Inna Osadcza
Tlumaczenie: Weronika Dyminska
www.porteuropa.eu

   Mizhirja to malowniczy zakatek slonecznego Zakarpacia. Bukowy las, wysokie swierki, rzeki i góry nie pozostawia nikogo obojetnym. Warto choc jeden raz obejrzec ta nieopisana pieknosc - a wracac do tego cudownego miejsca zachce sie znowu i znowu.

   Polonina Borzawa jest masywem górskim lezacym w poblizu Mizhirja, skad pochodzi noszaca identyczna nazwe rzeka Borzawa - prawy doplyw  Cisy (Tisa). To jest najwieksza polonina w Karpatach ukrainskich, która rozciaga sie na ponad 50 km. Najwyzszy szczyt pasma górskiego poloniny Borzawa to góra Stij wysokosci 1681 m. Najwazniejsze szczyty to Welykyj Werch, czyli (Wielki Wierch - 1598), Stij (1681), Tomnatyk (1343). Kiedys bylo to dosc rozwiniete centrum owczarstwa, teraz to popularny w róznych porach roku obiekt turystyczny. Górskie wycieczki po Borzawie sa technicznie nieskomplikowane i czesto nie wymagaja specjalnego przygotowania. Wysoko w górach strzepniesz kurz codziennosci i zaczniesz oddychac pelna piersia wolnoscia, która daja góry. Swieze powietrze, lasy i slodka woda zródlana lecza cialo, a nieprawdopodobnie piekne krajobrazy i szept górskich potoków lecza dusze.


...



UNESCO obwod Zakarpacki; Uzok, Jasina,
Published: 07.08.2013


Obwód Za­kar­pac­ki, rejon Ra­chow­ski.
*Jasina - Wniebowstapienia Panskiego
 - pa­ra­fial­na, wznie­sio­na w 1824 roku (obec­nie wspól­nie uzyt­ko­wa­na przez pa­ra­fie Ko­scio­la Pra­wo­slaw­ne­go Pa­triar­cha­tu Mo­skiew­skie­go i Ukrainskiego Ko­scio­la Greckokatolickie­go). Zbu­do­wa­na na pla­nie krzy­za, o kon­struk­cji zre­bo­wej. Cer­kiew typu hu­cul­skie­go, jed­no­-ko­pu­lo­wa. Ko­sciól oto­czo­ny jest oka­pem opar­tym o wspor­ni­ki. Scia­ny, dachy i ko­pu­la na­mio­to­wa po­kry­te sa gon­tem. We wneetrzu za­cho­wal sie iko­no­stas, XVIII-wiecz­ne ikony i gon­fa­lon z po­czat­ków XIX wieku. Ele­men­tem ze­spo­lu cer­kiew­ne­go jest takze stary cmen­tarz z na­grob­ka­mi z róz­nych okre­sów oraz po­lo­zo­na po pól­noc­nej stro­ny dwu­kon­dy­gna­cyj­na, zwien­czo­na ko­pu­la, drew­nia­na dzwon­ni­ca z 1813. Jest to jedna z naj­star­szych i naj­le­piej za­cho­wa­nych cer­kwi typu hu­cul­skie­go, wznie­sio­na na pla­nie krzy­za z ko­pu­la w cen­trum.

*Uzok - 1745 - sw. Michala Archaniola
Obwód Za­kar­pac­ki, rejon Wiel­ko-­Be­re­znen­ski.

Opracowal Bohdan Zhukiewicz, fotografowal Zakapior

...



Najdziksze gory Europy
Published: 10.08.2012

Jakub Loginow
www.porteuropa.eu


   Jezeli pragniesz uciec od cywilizacji w polskie góry, w lecie moze byc z tym klopot. Najpopularniejsze tatrzanskie i beskidzkie szlaki na okres wakacji zamieniaja sie gwarny deptak. Turysci, którzy naprawde chca odczuc ducha gór i nie wrócic z urlopu z pustym portfelem, powinni zastanowic sie nad wyjazdem za nasza poludniowo-wschodnia granice.

   Ukrainskie Karpaty nie bez powodu nazywane sa najdzikszymi górami Europy. Mozna calymi dniami wedrowac po tutejszych lasach i poloninach i jedynie kilka razy natrafic na innych turystów. Za to jesli juz spotkamy kogos na szlaku, mozemy miec pewnosc, ze beda to ciekawi ludzie, z którymi warto spedzic wieczór przy ognisku. Z Karpat mozna przywiezc nie tylko mile wspomnienia i górska opalenizne, ale tez miedzynarodowe przyjaznie.

photo Zakapior

...



W oczach romantykow Huculszczyzna...
Published: 10.07.2012

Z huculskiej skrzyni...

   Huculszczyzna, to jeden z najbardziej malowniczych regionów góralskich. Teren ten nie posiada sztywno wyznaczonych granic, ale jest podzielony na trzy czesci: halicka, bukowinska i zakarpacka (wszystkie w obrebie wspólczesnej Ukrainy), zamieszkuje go okolo 280 - 300 tysiecy ludzi.

KG Magdalena BACZYNSKA
    Nie ma spójnej teorii na temat pochodzenia etnicznego Huculów. Czesc badaczy uwaza ich za potom­ków Daków lub koczowniczych ple­mion przybylych z Wyzyny Iranskiej. I choc nie dysponujemy pewnymi informacjami na temat najdawniej­szego osadnictwa na tych terenach, badacze przyjmuja teorie co do pózniejszych osiedlen, która mówi, ze zasiedlanie dzisiejszej Huculsz­czyzny przebiegalo tak jak w innych czesciach Karpat. Osiedlali tu swoich poddanych wlasciciele pobliskich dóbr ziemskich czyli w czasach Rusi Halickiej bojarzy, a pózniej ruska szlachta. Nastepnie tereny te trafily w rece Polski. Zasiedlanie Karpat kontynuowali miedzy innymi Ko­niecpolscy, Potoccy, Ossolinscy. Na miejsce do zycia wybierali te tereny takze zbiegli chlopi oraz pasterze woloscy, którzy przybywali z poludnia od XIII do XVIII wieku. Nie do konca wyjasniona sprawa jest takze gene­za slowa "Hucul". Wiazano je miedzy innymi z polowieckim "koczul" czyli pastuch, rumunskim "hot" - rozbójnik. Huculi wraz z Lemkami i Bojkami na­leza do górali ruskich.


...



»
... informacja...

... jakie jest najpiekniejsze miejsce na swiecie...?
- jezeli szukasz pierwotnej przyrody, zwierzat pasacych sie na bezkresnych poloninach, lasów, szczytów górskich, cichych dolin, gdzie niebianskie poloniny siegaja az po horyzont,
- jezeli chcesz spotkac Huculow, Bojków, Lemków, Zakapiorów, którzy zyja podobnie, jak ich przodkowie i zachowuja niezmienne od wieków zwyczaje,
- jezeli marzysz o miejscach, które zapraszaja do nowych przygód, wypoczynku, poznawania nieznanych kultur i uprawiania sportów to zdecydowanie,
... proponujemy Ci odwiedzic Karpaty…!!!

photo Hucul

Slownik
Wypoczywaj z nami...

... Jaremcze,


Truskawiec Zdrój,


Morszyn Zdrój,


Narodowy
Przyrodniczy Park
Uzanski,


Nadsanski
Regionalnu Park
Krajobrazowy...