Sitemap Poland English Slovak
Реклама

  

Medycyna - Zdrowie - szlakiem Galicyjskich uzdrowisk...
Популярне
Moje Przykarpacie - uzdrowisko Schodnica...
Published: 11.07.2015

Opracowala Swietlana

SCHYDNYCIA Zdrój -
Східниця

To jedno z najpopularniejszych uzdrowisk na Ukrainie.

- miasteczko - kurort - miejscowosc uzdrowiskowa, znajdujaca sie w zachodniej czesci Ukrainy - Skoliwskich Beskidach - dokladnie w obwodzie (województwie) lwowskim 20 km za slynnym uzdrowiskiem w Truskawcu.

   Na miejscu obecnej Schodnicy w czasie Rusi Kijowskiej istniala osada „Zlota bania”. Niedaleko od tej osady znajdowala sie twierdza Tustan. Podczas napadu wojsk Batyja, osada zostala zniszczona (jak i równiez Tustan z wioskami). Po tych napadach ludzie zaczeli schodzic w doline rzeki Stryj, ustanawiajac osade Schodnica, która dostala wlasnie nazwe po tych chodzeniach. Nazwa Schodnica pochodzi wlasnie od tego schodzenia ludzi.
   Miasteczko dostalo status uzdrowiska. Mineralne zródla skutecznie lecza choroby nerek oraz watroby, niedokrwistosc, cukrzyce itp.


Читать еще...Moje Przykarpacie - uzdrowisko Morszyn...
Published: 15.06.2015

Opracowal Sasza

Morszyn Zdrój -
Моршин
http://www.spa-parks.eu/pl/morszyn,miasto,z,unikalnymi,zrodlami,
wody,mineralnej,i,przyroda.html


 - wspaniale uzdrowisko ukrainskiego Przykarpacia u podnóza najbardziej dzikich gór Europy, wsród pieknych lasów, o unikalnym zdrowym podgórskim klimacie, w bylym powiecie stryjskim, województwa stanislawowskiego, na wysokosci 324 m. n.p.m.

    Tu w polowie XIX wieku odkryto poklady borowiny i wody zdrojowej ze zródla sw. Bonifacego o unikalnym na skale europejska skladzie chemicznym, którego rozbioru dokonal w 1881 roku prof. Radziszewski a prof. Korczynski w swej rozprawie "O zdrojach Morszynskich…" z 1882 roku... pisze "… poczytuje wode Morszynskiego zdroju Bonifacego za unikat pomiedzy dotychczas znanymi wodami gorzkimi".

Koniecznie przyjedz i zobacz;
- Bubniszcze - legendarne miejsce herszta karpackich zbójnków Dowbosza,
- Park Narodowy „Beskidy Skolskie”.Читать еще...Atrakcje turystyczne o których jeszcze nigdy nie słyszałeś!
Published: 13.06.2015

Monastyr w Rozhurczu
Krzysztof Nieczypor

   "Coraz gorzej! Coraz gorzej!" (Що раз гірше!) - lamentować mieli oblegani przez Tatarów w połowie XIII wieku mieszkańcy skalnego monastyru położonego na wzgórzu okalającym ujście rzeki Stynawa do Stryja. Dziś te same słowa powtarzają kierowcy zapoznawszy podwozie swoich aut z drogą prowadzącą z miasta Stryj do wsi Rozhurcze (Розгірче), które według legendy swoją nazwę miało wziąć właśnie od tego pełnego cierpienia okrzyku.


photo Seleonov

Skały Dowbusza w Bubniszczach
   Polozona w prostej linii o zaledwie kilkanascie kilometrów od Rozhurcza wies Bubniszcze równiez znana jest z litych bloków piaskowca. To tu swoja kryjówke mial miec niejaki Oleksy Dowbusz, lokalny Robin Hood, który osiagnal slawe zbójecka porównywalna z naszym slowacko-polskim Jurajem Jánošíkiem czy francuskim Ludwikiem Cartouche.


photo Палайда Сергій

Читать еще...« Предыдущий
Medycynaphoto (zakapior)

Uzdrowiska

Zaleszczyki


Worohta


Bukovel


Jaremcze


Truskawec


SchidnyciaMorszyn


Niemirów