Sitemap Poland English Slovak
Реклама

  

Medycyna - Zdrowie - szlakiem Galicyjskich uzdrowisk...
Популярне
Atrakcje turystyczne o których jeszcze nigdy nie słyszałeś!
Published: 13.06.2015

Monastyr w Rozhurczu
   Od południowego krańca wsi do niedużej polany u stóp zalesionego wzgórza wiedzie polna droga. Gdy złorzecząc na podstępnego przewodnika, który skierował nas w tę stronę najwyraźniej dla głupiego żartu, skorzystamy z okoliczności przyrody i udamy się w ustronne miejsce za potrzebą, okaże się, że wśród porastających gęsto wzgórze drzew ukryta jest ścieżka prowadząca w górę wzniesienia. Wzruszając ramionami w geście rezygnacji ("pewnie donikąd, ale co mi tam") i podejmując się niewielkiego podejścia odkryjemy niecodzienne zjawisko - ukryte w lesie bloki piaskowca mierzące kilkanaście metrów, zwieńczone dużym, drewnianym krzyżem.
   Według historyków monastyr w Rozhurczu powstał w XII-XIII w. na miejscu funkcjonującej tutaj pogańskiej świątyni. Klasztor złożony z dwóch wykutych w skale komór rozmieszczony jest na dwóch kondygnacjach - na wyższej znajdowała się kaplica, niższa pierwotnie podzielona była na cele, a po połączeniu funkcjonować tam miała cerkiew. Nie wiadomo, jak długo mnisi wykorzystywali to miejsce, gdyż w późniejszych wiekach brak o nim wzmianek.
   Z jaskiniami monastyru wiążą się liczne legendy i opowieści. Według nich pieczary miały służyć jako miejsce schronienia okolicznej ludności przed wspomnianymi najazdami Tatarów, a okresowo także jako siedziba karpackich opryszków. Jedno jest pewne, wrażenia estetyczne związane z urokiem tego miejsca rekompensują niedogodności drogi dojazdowej i powrotnej.

Skały Dowbusza w Bubniszczach
  
Jego wyczyny w górach Czarnohory i Gorganów powodowaly, ze stal sie ulubionym bohaterem folkloru huculskiego - opiewano go w piesniach ludowych i kolomyjkach jako szlachetnego i "uczonego" zbójnika. Stal sie synonimem "ludowej sprawiedliwosci", gdyz w mysl otaczajacej go legendy zabieral bogatym, a rozdawal wspanialomyslnie biednym.
   Tak sie jednak skladalo, ze sam byl zazwyczaj tym potrzebujacym, wiec z czystym sumieniem skradzione kosztownosci przekazywal sobie i swoim kamratom. Bogatym dlugo nie bywal, gdyz bogactwa rychlo zwykl byl przehulac, wiec znów okazywal sie biednym. To swoiste bandyckie perpetuum mobile napedzalo okrucienstwo Dowbusza i jego bandy, opryszkami zwanej, która lupila szlachte polska i wegierska oraz lokalnych i zamiejscowych kupców na calym Pokuciu i Podolu.
   Nieuchwytnosc zbójników Dowbusza wynikala nie tylko z ich przebieglosci, ale przede wszystkim ze znakomicie maskowanych kryjówek w Gorganach i Czarnohorze. Najwieksza legenda owiane bylo ich schronienie w Bubniszczach. Do dzis znajduje sie tu absolutny fenomen natury - skryta w lesie skalna forteca zlozona z wysokich na ponad 700 metrów kamiennych scian okalajaca okazaly dziedziniec w ksztalcie podkowy.
   We wnetrzu skal wykute zostaly pieczary, komnaty, lawy, ganki, sekretne przejscia i schowki oraz caly system otworów sluzacych do montowania konstrukcji obronnych. Skaly Bubniszcz zadziwiaja fantastycznymi ksztaltami - gigantyczne kamienie sprawiaja wrazenie jak gdyby zostaly ulozone ludzka reka jeden na drugim, czasem do wysokosci kilku pieter. Wyobraznie odwiedzajacych te miejsce pobudza równiez powtarzana od wieków legenda, ze w skalach tych Oleksy Dowbusz pozostawil swe skarby. Nawet jesli nie skusi nas oferta rychlego wzbogacenia sie, miejsce to jest warte odwiedzenia.

Medycynaphoto (zakapior)

Uzdrowiska

Zaleszczyki


Worohta


Bukovel


Jaremcze


Truskawec


SchidnyciaMorszyn


Niemirów