Sitemap Poland English Slovak
Mandry & Band Blues Outsider
Click for MP3 Player
Informacje - reklama


Konsulat Generalny RP
79011 Lwów,
ul. Iwana Franki 108

tel.:+38 032 295 79 90
fax:+38 032 295 79 80
e-mail: lwow.kg
.sekretariat@msz.gov.pl
1 USD = 26,95 - 27,351 PLN = 7,85 - 8,45


1 EUR = 32,20 - 33,95

dla dzieci
Do Poczytania
dla doroslychREKLAMA


Приватні апартаменти в центрі Львова


Prywatne apartamenty w centrum Lwowa
+38 (032) 261 41 97,
fax: 261 50 97
West Show

Hotel "MALWI" w Truskawcu

Готель «Мальви» в ТрускавціLviv


Wspomagamy...
=============================
Poruszamy nastepujące zagadnienia;
Кременець - Kremenec - Kremenaros, pogranicze; Lemkowie, Bojkowie, Huculy, Huculi, Rusnaki, Zamieszancy, Nadia, Svieta, Sasza, Aleksander, Mirek, Olek, Michal, Ivan, Grisza, Vasyl, Taras, Arkadiusz, Jurek, Igor, Bohdan, Bodzio, Ordynat, Jedrek, Zhukiewicz, Zakapior, Zakapiory, parki narodowe, rezerwaty, parki krajobrazowe, rezerwaty przyrody nie ozywionej, szlaki, sciezki przyrodnicze, turystyka, wedrówki, wypoczynek, zdrowie, medycyna, historia, tradycja, fotografia, kultura, sztuka, nauka, aktualnosci, biznes, Karpaty, Bieszczady...

Piekno ukryte w zabytkach, historii, tradycji...
- fotografuj - przysyłaj zdjęcia, opisz przygody, co widziałeś - opublikujemy...

Україна - Ukrajina - the Ukrainian - Ukraina...
Zakarpacie - Małyj i Wielikij Bierioznyj, Uzok, Uzanski Park Narodowy, rezerwaty Stużycia i Tycha, Sianki, Nadsanski Regionalny Park Krajobrazowy, Turka, Bieszczady Wschodnie, Pikuj... ... Uzgorod, Mukaczewo, Park Narodowy "Zaczarowany Kraj", Khust - Chust, Karpatskyi Biosfernyi Zapovidnik "Synewyr"... ... Karpaty - Howerla, Jasina, Karpacki Park Narodowy - Karpatskyi Nationalnyi Park, Gorgany - Horhany Nature Reserve, Bukovel, Park Narodowy "Huculszczyzna", Jaremcze - Yaremche, Bukowina, Czarnohora, Kosow... ... Przykarpackie - Truskawiec, Schodnica, Park Narodowy "Beskidy Skolskie", Morszyn, Bubniszcze, Drohobycz, Boryslaw... ... Podole - Kresy - Kamieniec Podolski, Chocim... ... Bar, Miedzyboz, Latyczow, Uman - Narodowy Dendrologiczny Park "Zofiowka"... ... wyspa na Dnieprze "Chortyca", Sicz, Zaporoze, Lubnie... ... Tarnopol, Trembowla, Wisniowiec, Zbaraz, Buczacz, Jazlowiec... ... Pokucie - Stanislawow, Kolomyja, Halicz, Rohatyn... .... Wolyn - Luck, Olyka, Ostrog, Dubno, Radziwilow... ... Krzemieniec, Poczajow, Brody... ... Olesko, Podhorce, Zloczow, Świrz ... ... Zolkiew, Krehiv... ... Lviv... ... Benkowa Wisznia, Rudki, Sambor...
==========================
Drohobycz - Дрогобич

nr 3 (295) 13.02. - 26.02.2018


Repertuar OPERY Lwowskiej - luty 2018

25 lutego, niedziela,
balet „ESMERALDA”
, C. Pugni
,
godz. 18:oo
28 lutego sroda,
„SYMFONIA TANCA” - balet klasyczny i nowoczesny
,
poczatek o godz. 18:oo

informacje;
tel.:
0-0389 (32) 235 65 86, (32) 260 13 60
email:
lvivopera@gmail.com
www.opera.lviv.ua


Kupujac nasze pismo, wspomagasz slowo polskie na Wschodzie

ReklamaOstatnie artykuly
Naszyjnik szmaragdowych gór i turkusowych jezior... (Популярне)Park Narodowy „Beskidy Skolskie”,
Сколівські Бескиди, Skoliwśki Beskydy,
-
powstał na bazie istniejących od 1983 roku: Skolskiego Rezerwatu Leśnego i Parków Krajobrazowych „Zelemeń” oraz „Majdan”, które utworzono w celu ochrony bukowych oraz jodłowo-bukowych kompleksów leśnych. Na terenie Parku znajduje się dostępny do zwiedzania państwowy historyczno-kulturowy rezerwat „Tustań”. W 2010 roku na teren parku przywieziono częściowo z Polski oraz Hiszpanii stado Żubrów Europejskich w celu osiedlenia zwierząt na terenie parku. Stado obecnie liczy 20 osobników oraz wykazuje gotowość do prokreacji (rozmnażania się), co świadczy o aklimatyzacji zwierząt.
   Należy do jednych z najlepszych miejsc przeznaczonych dla wypoczynku na terenie Ukrainy, niedaleko Parku znajdują się znane ukraińskie uzdrowiska takie jak Schydnycia, Skole, Sławsk. Przez teren Parku płynie 2 rzeki - Stryj i Opór co daje możliwość uprawiania sportów wodnych.
Również klimat sprzyja rozwoju sportów zimowych.
    Jeżeli postanowicie odwiedzić te strony to będziecie mieli możliwość nie tylko odpocząć ale i podreperować zdrowie. W 1970 na terenie miasta - uzdrowiska Schydnycia odkryto źródła wody mineralnej, mające właściwości lecznicze. Ogółem na terenie Parku znajduje się 30 takich źródeł, dzięki czemu był możliwy rozwój szerokiego wachlarza usług noclegowych, rekreacyjnych i leczniczych.13. Na rzut beretem... (Популярне)

Luboml - Лю́бомль

KG Agnieszka RATNA
Tekst i zdjecia

Od wolynskiego miasteczka Luboml do Polski - rzut beretem - tylko 15 km. Polska dla Lubomla zawsze byla najblizszym sasiadem.
   Miasto, zalozone, wedlug badan historyków, przez ksiecia wolynskiego Wlodzimierza w drugiej polowie XIII wieku. W 1366 roku, na mocy umowy podpisanej pomiedzy królem Kazimierzem Wielkim i Ksieciem Lubartem, przeszlo pod wladanie Polski.
   Tam, gdzie kolyska królowych i ksiazat.
    Tak bylo prawie do konca XVIII wieku. Wtedy po trzecim rozbiorze Polski miasto razem z innymi terenami przeszlo do imperium rosyjskiego. Blekitne wody jezior w poblizu Lubomla byly pelne ryb, w nieprzebranych sosnowych borach - mnóstwo zwierzyny. Przez wieki tym rajskim zakatkiem wladali ksiazeta i królowie, ich rodziny i najblizsi. W Lubomlu swoje majatki miala siostra Wladyslawa Jagielly - Aleksandra, jego zona Elzbieta. Swego czasu miasto bylo posagiem córki Zygmunta III. Od 1680 roku starosta Lubomla byl Dymitr.13a. ... najdziksze miejsce w Europie... (Популярне)Świtaź - Сві́тязь, Switiaź - jezioro krasowe,
Szacki Park Narodowy - Шацький національний природний парк,

Polesie – magiczna kraina tuż za granicą
.
   Na wschód od styku granic Polski, Białorusi i Ukrainy rozciąga się Polesie. Przed wojną jego znaczna część należała do Rzeczpospolitej - województwo poleskie uchodziło wtedy za najbardziej zacofaną część naszego kraju. Po 1945 roku w granicach Polski znalazły się tylko zachodnie fragmenty tych ziem - okolice Włodawy. Teraźniejsze Polesie rozciągające się po obu stronach ukraińsko-białoruskiej granicy to wciąż kraina, w której wydawać by się mogło czas się zatrzymał.
    Położone jest w dorzeczu Prypeci. Krajobraz zdominowały tu bagna i moczary, między którymi rozciągają się rozległe i dzikie tereny leśne. Nie brak tu też jezior. Najsłynniejsze z nich to leżące na zachodzie Jeziora Szackie, wokół których wyjątkową przyrodę chroni Szacki Park Narodowy. Znajduje w nim drugie co do wielkości i najgłębsze na Ukrainie (58 m) jezioro Świtaź.
   Polesie to, wydawać by się mogło, niemal zapomniana przez wszystkich kraina. Nieraz nazywana jest najdzikszym miejscem w Europie. Niech zachętą do odwiedzenia tych malowniczych terenów będzie nie tylko wspaniała przyroda. Przechadzając się przez niektóre spokojne i przesycone nostalgiczną atmosferą miejscowości być może spotkamy jeszcze ludzi, którzy pamiętają polski język. Będziemy mogli usłyszeć od nich wyjątkowe kresowe historie.
Iwan brat Oleksy Dowbusza, Wasyl Bajurak, Iwan Bojczuk. (Оповідки)

KG Szymon Kazimierski

Dzieje Iwana Dowbusza...

   Zalozyl swoja bande i grasowal kolo Sanoka. Kilka razy bardzo sie oblowil. Wielokrotnie jego napady, szly na konto brata Oleksy. Mozecie sie  Panstwo o tym przekonac, czytajac o napadach Oleksy Dowbusza na terenie Bieszczad. Wreszcie Iwan postanowil rzucic zbójowanie. W cerkwi we wsi Beniowa w Bieszczadach, pozostawil jako wotum swój zbójecki nóz, na którym byl wyryty napis: „Od tego noza zginal z reki Doboszczuka”... Koncówka napisu byla nieczytelna. Wies Beniowa zostala wysiedlona w roku 1946 i wraz z cerkwia ostatecznie zniszczona w czasie Akcji Wisla w roku 1947. Nóz Iwana podobno zachowal sie. Jak powiadaja, wszedl w jego posiadanie jakis kolekcjoner z Krakowa.
   Iwan przeszedl na zbójecka emeryture. Umarl smiercia naturalna w 1766. Opowiadaja, ze na stoku Opolonka, niedalekich Sianek, w poblizu Skaly Dobosza, Iwan ukryl skarb, który zawiera zrabowane kosztownosci. Nikt jeszcze nie odnalazl tego skarbu...Po Dowbuszu pozostaly nazwy pewnych miejsc... (Оповідки)

KG Szymon Kazimierski

Karpacki Robin Hood, Janosik...
   Nikt nie wie, jak wygladal. Za jego czasów nie istniala jeszcze sztuka fotografii. Wszelkie jego wizerunki powstawaly ponad sto lat od jego  smierci i sa dowolnym tworem wyobrazni poszczególnych malarzy. Nie wiadomo nawet, kiedy sie urodzil. Dokladnie znana jest natomiast data, kiedy zostal smiertelnie postrzelony.
   Polacy nazywali go Dowbosz, czasami mówiono Doboszczuk, ale on sie tak nie nazywal. Byl Huculem, urodzonym w srodowisku wiejskiej biedoty w osiedlu Peczenilyn, niedaleko Kolomyi. Naprawde nazywal sie Oleksa Dowbusz. Niech Panstwa nie zmyla piekne slowa nazywajace go zbójnikiem karpackim Robin Hoodem, czy obronca ludu.
   Byl bandyta, tyle ze nie byl zwyczajnym bandyta. Byl super bandyta!... w Galerii WDK... (Мистецтво)Mieczyslaw K O W A L


Wystawa Zbiorowa


   Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie oraz Fundacja Wspierania Kultury "Orfeusz" z Wroclawia zorganizowali wystawe profesorów i studentów Katedry Design Narodowego Uniwersytetu Lesnictwa Ukrainy.
   Profesorowie: Vlodzimierz Prusak,Tania Szepet, Aleksander Korovaj, Rostyslav Kupchuk. Studenci: Vitalij Muryn, Viktor Pryszliak, Natalia Truch, Maria Lysyszyn i inni.
Adres katedry design; design@nltu.edu.ua
Huculszczyzna zima... (Fotografia)
Fotografie - Bohdan Zhukiewicz, oraz nadesіane przez turystów - czytelników, niektore z naszych wycieczek...Czarnohora zima... (Fotografia)
Fotografie - Zakapior, oraz nadesіane przez turystów - czytelników, niektore z naszych wycieczek...Mloda MALARKA (Мистецтво)Mieczyslaw K O W A L


Anastazja Dzupina

Maluje na jedwabiu farba olejna,

 - urodzila sie 21 sierpnia 2001 r. w miejscowosci Winnica na Ukrainie. Od 9 roku zycia rozwijala swoje zdolnosci pod kierunkiem artysty-malarza Swietlany Telec. Od wrzesnia 2012 mieszka w Rzeszowie, gdzie uczy sie w VI klasie Zespolu Szkól Spolecznych nr 2. Obecnie uczeszcza na zajecia plastyczne przy MDK w Rzeszowie promotor Jadwiga Hajduk.... zdzblo slomy... (Мистецтво)

Na Wolyniu wiazano slome w snopy…

KG Agnieszka RATNA tekst
Leonid Maksymow zdjecia

   Konie z irokezami, aniol stróz w spódnicy koloru slonca, welony, kudlate gwiazdy, ptaki z niesamowitymi ogonami – na tym  nie konczy sie lista wytworów wyobrazni artystów, którzy przyjechali do Lucka na Miedzynarodowy Festiwal Wyrobów ze Slomy „Snop”.
   Wolyn i wies Kupyczów w sierpniu na caly tydzien zostaly ochrzczone Mekka dla slomkarzy z USA, Wielkiej Brytanii, Holandii, Rosji, a nawet Nepalu. Rzecz jasna, nie moglo zabraknac reprezentacji ukrainskiej z obwodu zytomierskiego, rówienskiego, iwano-frankowskiego i lwowskiego.Bukovel (Fotografia)

Zima...

photo Bukovel, Nadia, Svetlana, Jurko, Olek, Mirek, Grisza... to etos pradawnych rolnikow... (Мистецтво)

Festiwal sztuki amatorskiej Pokucia

KG Halina PLUGATOR
tekst i zdjecia


    W miasteczku Tlumacz, na Przykarpaciu, odbyl sie trzeci festiwal sztuki amatorskiej „Zródla Pokucia”, na którym zaprezentowano kulture malo znanej ogólowi grupy etnograficznej, – czyli wlasnie mieszkanców Pokucia.
   W pokuckim regionie etnicznym, do którego wchodza rejony: Sniatynia, Horodenki, Tlumacza, Tysmienicy oraz czesci Kolomyi, mieszka jedna trzecia ludnosci Przykarpacia. Kilka lat temu postanowiono, wiec pokazac kulture mieszkanców tego regionu na festiwalu. Uczestnicy komitetu organizacyjnego pragna rozszerzyc te impreze i nadac jej wymiar miedzynarodowy poprzez zaproszenie do udzialu w niej osób, które niegdys opuscily rodzinne strony.... az oczy sie rozbiegaja... (Мистецтво)Pokazali HUCULI -
Ludynie

KG Sabina RÓZYCKA
tekst i zdjecia

W huculskim Kosowie odbyl sie pierwszy na Ukrainie festiwal ludowego stroju „Ludynie - fest”.

   W lokalnym huculskim dialekcie „ludynie” oznacza swiateczne ubranie ludowe. Na wielkiej scenie w centrum górskiego miasteczka, przedstawiono ponad 80 swiatecznych stroi ludowych. Kobiece, meskie i  dzieciece stroje codzienne i weselne. Najwiecej bylo stroi z regionu karpackiego, ale goscie mogli tez podziwiac stroje z Pokucia, Podola, czy nawet z Sum.
Podziwiala barwne szaty i dziennikarka Kuriera Galicyjskiego.
   Czerwone, jaskrawo zólte, zielone i pomaranczowe… Wydaje sie, ze nawet slonce nie ma tu nic do roboty. Plac i miasto opromieniaja tradycyjne ubiory. Na swieto przybywaja Huculi z gór. A nawet z Kijowa, Lwowa, Krakowa, Krymu, Waszyngtonu, Berlina i Paryza. Gdzie tylko los ich nie rzucil. Ale góry sa im najmilsze.
   Przyjemnie pogadac z rodzina jaskrawa ojczysta gwara. Cale swe bogactwo przedstawiaja na festiwalu.Gorgany zima... (Fotografia)
Fotografie - Taras, oraz nadesіane przez turystów - czytelników, niektore z naszych wycieczek...Bieszczady Wschodnie zima... (Fotografia)
Fotografie nadesіane przez turystów - czytelników...Надсянський регіональний ландшафтний парк – Nadsians'kyj rehionalnyj łandszaftnyj - Nadsanski Regionalny Park Krajobrazowy (Fotografia)


Fotografie - Zakapior, oraz nadesіane przez turystów - czytelników, niektore z naszych wycieczek...


Ужанський національний природний парк - Użanśkyj nacjonalnyj pryrodnyj park - Uzanski Park Narodowy (Fotografia)


Fotografie - Taras, oraz nadesіane przez turystów - czytelników, niektore z naszych wycieczek...


Historia kolei lwowsko-wiedenskiej (Мистецтво)

ORECHOW Arkadiusz
   Все к чему прикосаются пальцы Аркадия Орехова становится либо застывшей музыкой архитектуры и живописи, либо ожившей музыкой регтайма замешанного с сонетом.
    Певец Львовских луж и заснеженных переулков, что бы он не делал, наченая со студенческого сатерического журнала, сапостовимого по художественной силе с польскими Шпильками тех времен и канчая макетами любимых паровозов, так обильно украшающих его комнату, все
это отличается отточенным
мастерством.
   Его исскуство не уловимо, как отблески его луж как {блю нот} его импровизаций, как сизый пар его паровозов и сам он напоминает скорый состав, забывший про остановки. Многие называют его человеком ренессанса. Для меня же это одинокая фигура на заброшанном пустыре, которая кормит
из сумки бездомных кошек. 

Sasza Боровков

   Nazywam sie Arkadiusz Orechow, jestem lwowskim artysta malujacym akwarele z przeszlosci miasta...
   Z dziecinstwa zapamietalem, ze moja najbardziej ulubiona zabawka byl parowóz z wagonami. Zrobiona z kartonu kolejka na drewnianych kolach. Zas ulubiona ksiazka, „Stalowe konie”. Tez o parowozach. W dodatku z cudownymi ilustracjami róznych lokomotyw, które czesto porównywalem z oryginalami stojacymi na stacjach.
   Byl wówczas poczatek lat 50-tych XX wieku na kolei rzadzily parowozy. Glównie polskiej produkcji. Pociagi towarowe ciagnely modele TU 23, zas osobowe, wspaniale lokomotywy PT 31. Przypominam sobie, jak wychodzac z tramwaju na peron, nie slyszalem dzwonków tramwajowych, trolejbusów, czy klaksonów samochodowych, tylko… gwizd lokomotyw. Wszystkie dworcowe i przydworcowe zapachy kojarza mi sie z „aromatem” parowozowego dymu.
   Na samych peronach dym mieszal sie z para, szumem pociagów, skrzypem wagonów, komunikatami dla pasazerów. Cala wrzawa, slonce przeswitujace przez szklany dach lwowskiego dworca sprawialy niepowtarzalne wrazenie. 
Album 2000 - 2015 (Мистецтво)

Mieczyslaw K O W A L

CIEKAWA WYSTAWA

    Stowarzyszenie Promocji Kultury i Sztuki „Pogranicze” przy ul. Baldachówka 7 w Rzeszowie zorganizowalo wystawe Igora Yanovicza ze Lwowa.
   Ygor Yanovych urodzony 1944 roku w Kijowie. W 1971 ukonczyl studia w instytucie Sztuki Dekoracyjnej we Lwowie, jako czlonek Zwiazku Artystów od 1989 bral udzial w wielu wystawach zwiazkowych na Ukrainie i zagranica; Austria, Niemcy, USA.
Ygor Yanovych, polichromy, monochromy po Lwowsku (Мистецтво)Igor Janowicz znowu w Polsce.
   Miedzynarodowy projekt pod tytulem
"odleglosc bliskosci", Artysci z Ukrainy, Litwy, Bialorusi i Polski.

   Новий проект відомого українського художника Ігоря Яновича під назвою „Контекст (частина перша)” відкривається в рамках тиждня сучасного містецтва ум. Львові в галереi PRIMUS.


BWA Krynica wernisaz 2009

   Художник, в домий на Укра н та за межами, як яскравий представник неф гуративного живопису, який посл довно досл джу  проблеми вза мод простору та часу, духу матер. Живопис Яновича - явище нту тив стське, фантаз йно природи. Продиктоване внутр шн м станом, воно протисто ть концептуальним грам з глядачем, вирахуванню ефект в, заангажованност, провокац, епатажу. Це творчий акт, спрямований не на зовн шн й св т, а на внутр шн й... Ця цитата з каталогу досить точно оприд ля зм ст та спрямування творчост автора гор Янович народився в 1944 р. в Ки в. В 1971р. зак нчив Льв вський
   Державний нститут прикладного та декоративного м стецтва. Член нац онально сп лки художник в. З 1992 по 2007 р к орган зував 17 персональних виставок в Австр, Н меччин, Укра н, Польщ. Прийняв участь в понад 50-ти заруб жних та м жнародних виставках та проектах. Живе працю у Львов.

 
З повагою гор Янович


Reklama

Licznik
Погода
Weather in L'viv
Facebook

... warto zwiedzic...


===============
Historia:===============
> Przy granicy...
===============
- Benkowa Wisznia
- Rudki- Sambor
- Stary Sambor


- Turka


- Sianki


===============
>
Wolyn - Волинь
... obwod wolynski...
===============
- Luck- Ostróg


- Dubno


- Olyka


===============
>
Тернопільська
... Ternopilśka obłast...

... obwod tarnopolski...

===============
Tarnopol - Ternopil


- Krzemieniec


- Poczajów


- Zbaraz


- Trembowla


- Czortkow


- Borszcziw


- Buczacz


- Jazlowiec


- Zaleszczyki


===============
> Івано-Франківськ
... Iwano-Frankiwśk...
obwod stanisławowski
===============
- Stanislawow

- Rohatyn


- Halicz


- Kolomyja


===============
>

... obwod czerniowiecki...
===============
- Czerniowce===============
> Львівська область

... obwod lwowski...

===============
- Zolkiew


- Olesko
- Zloczow


- Swirz


===============
> Przykarpacie...
===============
- Stryj


- Drogobyh


- Boryslaw


- Truskawiec


- Morszyn


- Jaremcze


- Bukovel


- Kosiv


===============
> Zakarpacie...
===============
- Uzgorod


- Mukaczewo


===============
> Podole...
... dalekie Kresy...
===============
- Chocim- Kamieniec Podolski


- Miedzyboz


- Bar


- Letycziw


- Human Zofiowka


===============
t
o warto zobaczyc...
turystyka;
===============
> Karpaty...
- Czarnohora


- Bukovina


- Huculszczyzna


- Gorgany


- Bojkowszczyzna


- Bieszczady Wsch.
Poloniny
- Narodowy Przyrodniczy Park Uzanski


- Nadsanski Regionalny Park Krajobrazowy
Наша органIзацIя урухомлюе Iнтернетовий сайт пIд назвою,
- "Pogranicze Media" -
http://www.ua.pogranicze.eu/

За кiлька днIв сайт розпочне свою працю, як домена
www.pogranicze.eu, http://www.pl.pogranicze.eu, http://www.sk.pogranicze.eu, http://www.eu.pogeanicze.eu, в трiох мовах: польскiй, украiньскiй, i словацкi. Головною метою сайту E: порушення проблемiв пов”язанних зi вспiльним пограниччям трiох краIн: Польшi, Украiни i Словаччини. Читачам нашого сайту не створюeмо жодних перешкодiв - вiкових, народових чи полiтичних. Сайт створений для кожного, напевно, якщо не порушуe в поданi краiнi прийнятих прав i не маe в собi нiякого образливого тексту, а також, таких, з яких виникалиб правнi проблеми. Наша органiзацiя хоче порушувати важливi теми - як для Украiни так i для Словаччини i Польшi.
Шукаeмо лбдей, якi спiльно з нами хотiлиб створити цiкаву сторiнку для всiх трiох народiв. Сьогоднiб йдеться нам про те щоб створити групи зацiкавлених, якi будуть хотiти дiйти до людей щоб переказати iм цiкаву iнформацiю. Якщо хтось буде зацiкавлений вспiвпрацею, якщо хтось буде зацiкавлений трактуванням нашоi сторiнки, як джерела заробiтку, якщо плануeте ще якось в iнший спосiб використати наш сайт, просимо про контакт! Чекаeмо також на пропозицii, що до вспiвпрацi.

Очiкуeмо контактiв i зустрiчей.

redakcja@pogranicze.eu